هنر و تجربه: فیلم «زمستان زودرس» ساخته مایکل راو برنده جایزه اصلی بخش روزهای ونیز جشنواره فیلم ونیز شد و جایزه نقدی ۲۰ هزار پوندی آن را به دست آورد. زمستان زودرس محصول مشترک استرالیا و کانادا درباره زوجی است که باید با مشکلات عجیبی در خانواده خود دست و پنجه نرم کنند.

از دیگر برندگان این بخش می‌توان به «در حالیکه چشمانم را باز می‌کنم» ساخته لیلا بوزید اشاره کرد که به عنوان بهترین فیلم اروپایی انتخاب شد و مورد حمایت سینماهای اروپا و برنامه مالی اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد. جایزه بهترین فیلم فدورا به انتخاب منتقدان اروپایی هم به «عطر زیرزمینی» رسید و روچیکا اوبروی برای اولین فیلم سینمایی خود یعنی «شهر ساحلی» جایزه بهترین کارگردان جوان را از آن خود کرد.

بخش روزهای ونیز، که امسال یازدهمین دوره خود را می‌گذراند، معادل بخش دو هفته کارگردانان جشنواره کن است و آثار کارگردانان مطرحی از سرتاسر جهان را به نمایش می‌گذارد. امسال در این بخش، آثار کارگردانی از جمله آنیس وردا سلیا رولسون هال، لیلا بوزید، کارلوتا سرکوتی و غیره به نمایش گذاشته شد.هفتاد و دومین جشنواره فیلم ونیز از ۲ سپتامبر (۱۱ شهریور) شروع شده و امروز ۱۲ سپتامبر به کار خود پایان می‌دهد.