هنر و تجربه:در مراسم اختتامیه جشنواره سی‌و سوم فیلم فجر، حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی، طی سخنانی سالن شماره دو سینما فرهنگ را به گروه سینمای هنر و تجربه تقدیم کرد. این سینما از پنجم اردیبهشت رسما به سالن‌های نمایش گروه هنر و تجربه پیوست.این روزها که در آستانه شروع دور جدید اکران فیلم‌های هنر و تجربه هستیم با علی هیربد، مدیر این سینما درباره اکران فیلم‌های گروه هنر و تجربه در این سالن گفت‌وگو کرده‌ایم.

اولین سوال از علی هیربد پیرامون تغییرات چیدمان فیلم‌ها و نمایش هفتگی فیلم‌ها به جای سانس‌های چرخشی بود، او با ابراز رضایت از این تغییر گفت:«به نظرم جدول نمایش فیلم‌هایی که از تاریخ اول مرداد اکران شدند، از نظم و قانون بهتر و دقیق‌تری پیروی می‌کنند که به طور مسلم این نظم به حضور مخاطب در سالن کمک می‌کند. این که در یک هفته به طور مداوم، یک فیلم پر مخاطب در یک سانس مشخص نمایش داشته باشد، باعث می‌شود، تماشاگر فیلم بتواند وقت خود را با دقت نظر بیشتری به فیلم‌های این گروه اختصاص دهد. به طور کلی و به نظر من چیدمان این جدول که شامل فیلم‌هایی چون اعترافات ذهن خطرناک من، اشیا از آنچه در آیینه می‌بینید به شما نزدیک‌ترند، فردا، اشکان، انگشتر متبرک و چند داستان دیگر و… است خیلی عالی بود. »
هیربد در ادامه درباره استقبال از فیلم‌های گروه هنروتجربه اضافه کرد:« به طور کلی باید بپذیریم سینمای هنر و تجربه تجاری نیست و در این نوع سینما باید شاهد حضور مخاطب‌های خاص‌تری باشیم. سینما فرهنگ هم به دلیل داشتن موقعیت جغرافیایی ویژه، چه برای فیلم‌های تجاری و چه غیر تجاری مخاطب‌های خاص خودش را دارد. از روزی که ما در این سینما نمایش فیلم‌های هنر و تجربه را شروع کردیم و وارد دوره دوم آن هم شدیم مخاطب‌هایی از قشرهای خاص‌تری به اینجا می‌آیند و عموما آدم‌هایی که هنر را پیگیری می‌کنند و می‌خواهند تصویر و پیام خوبی از پرده سینما بگیرند، حضور دارند. آن‌ها در فیلم‌های این گروه دنبال بازی و یا کارگردانی خوبی می‌گردند. البته شاید این اتفاق در فیلم‌های تجاری هم بیافتد. البته چون مخاطب‌های ویژه‌تری برای فیلم‌های هنر و تجربه می‌آیند، نباید توقع داشته باشیم که همیشه سالن پر از جمعیت باشد. به طور مثال بعد از حضور عباس برزگر، شخصیت مستند من می‌خوام شاه بشم در یک برنامه تلویزیونی استقبال از این فیلم بیشتر شد و همه او را شناختند و تمایل داشتند که بیشتر با زندگی او آشنا شوند و یا مستند آتلان به لحاظ تصاویر جذاب و گیرایی که داشت بسیار مورد توجه واقع شد. به طور کلی گروه هنر و تجربه برای فیلم‌هایی که امیدی برای اکران نداشتند و کارگردان و دیگر عوامل فیلم فکر می‌کردند جایگاهی ندارند امیدبخش شد. »