هنر و تجربه: در هفدهمین جشن خانه سینما، موسیقی کریستف رضاعی برای فیلم «ماهی و گربه» تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین موسیقی را دریافت کرد. موسیقی این فیلم فضایی متفاوت با سایر کارهای کریستف رضاعی داشت و پیچیدگی‌های این اثر توانست نظر هیات انتخاب جشن سینمای ایران را جلب کند.

«ماهی و گربه» به عنوان پرمخاطب‌ترین فیلم گروه سینمایی هنر و تجربه مورد توجه تماشاگران قرار گرفت و چند روز دیگر اکران آن به یک سال می‌رسد. با این حال هنوز مخاطبان خاص خودش را در سالن‌های سینمای این گروه دارد.

کریستف رضاعی درباره همکاری‌اش با شهرام مکری در فیلم ماهی و گربه به خبرگزاری ایلنا گفته است: «همکاری من با آقای مکری بسیار لذت‌بخش بود چراکه او کاملا من را آزاد گذاشت تا برداشت خودم را از فیلم داشته باشم و موسیقی آن را بسازم. تلاش من در ساخت موسیقی این فیلم این بود که تم موسیقی به فضاهای کلیشه‌ای فیلم‌های ترسناک نزدیک نشود.»

او همچنین افزود: «نکته اساسی که در ساخت موسیقی این فیلم برای من اهمیت داشت‌‌‌؛ همان کانسپت(مفهوم) زمان بود که درواقع ایده اصلی فیلم هم بود. من به عنصر زمان و برگشت‌های موسیقایی توجه کردم و موسیقی این فیلم را ساختم. کار ساخت موسیقی این فیلم را قبل از نوروز سال ۹۲ آغاز کردم و در حدود سه ماه موسیقی را به اتمام رساندم. این سه ماه فرصت خوبی بود تا ذهنیت من و کارگردان هماهنگ شود.»

کریستف رضاعی که سال ۱۳۴۴ از مادری فرانسوی و پدری ایرانی در تولوز فرانسه متولد شده است، آهنگ‌سازی فیلم‌هایی از قبیل «کنعان» (مانی حقیقی)، «سعادت‌آباد» (مازیار میری)، «چه خوبه که برگشتی» و «نارنجی‌پوش» (داریوش مهرجویی) و «در دنیای تو ساعت چند است؟» (صفی یزدانیان) را در کارنامه دارد.

رضاعی در مراسم اهدای جوایز جشن سینمای ایران در ایران حضور نداشت و بابک کریمی به نمایندگی از او جایزه را دریافت کرد و متنی را از طرف او خواند. در این متن رضاعی همکاری با شهرام مکری را یکی از هیجان‌انگیزترین تجربه‌های کاری خود عنوان کرده بود.

برچسب‌ها: