هنر و تجربه: هفتاد‌ و دومین جشنواره فیلم ونیز به عنوان قدیمی‌ترین رویداد سینمایی جهان به ایستگاه آخر رسید و محصول مشترک ونزوئلا و مکزیک موفق به دریافت بالاترین افتخار این جشنواره یعنی شیر طلای بهترین فیلم شد.

«از دور» به کارگردانی لورنزو ویگاس ونزوئلایی در حالی به عنوان بهترین فیلم ونیز معرفی شد که ونزوئلا برای نخستین بار در تاریخ برگزاری جشنواره ونیز به بخش مسابقه اصلی راه یافته بود. از دور اولین ساخته ویگاس است و داستان زندگی مردی میانسال در کاراکاس را روایت می‌کند که با جوان بزهکاری دوست می‌شود و این رابطه زندگی هر دو را تحت تاثیر قرار می دهد. کارگردان فیلم پس از دریافت جایزه‌اش از کشورش و مردم آن یاد کرد و ابراز امیدواری کرد تا ونزوئلایی‌ها همچون آدم‌های درون فیلم یاد بگیرند تا با هم بیشتر حرف بزنند. از دور اولین فیلم از  آمریکای لاتین که موفق به کسب شیر طلا شده است.

«طایفه» هم توانست جایزه شیر نقره‌ای بهترین کارگردانی را به دست آورد. پابلو تراپروی آرژانتینی برای این فیلم جنایی عنوان بهترین کارگردان ونیز را از آن خود کرد. جایزه کوپا ولپی که به بهترین بازیگر مرد اهدا می‌شود به فابریس لوکینی برای «هرمین» ساخته کریستیان ونسان از فرانسه رسید و جایزه بهترین بازیگر زن را والریو گولینو برای «به خاطر شما» به کارگردانی جوزپه‌ ام. گائودینو از ایتالیا به خانه برد.جایزه مارچلو ماسترویانی که به بهترین بازیگر جوان تعلق می‌گیرد نصیب ابراهیم عطا از آمریکا برای بازی در «هیولاهای بی سرزمین» به کارگردانی کری فوکوناگا شد و جایزه بهترین فیلمنامه به «هرمین» رسید.

اما جایزه بزرگ هیات داوران که ریاست آن امسال بر عهده آلفونسو کوارون کارگردان کزیکی بود، به فیلم انیمیشن آمریکایی ‌«آنومالیسا» به کارگردانی چارلی کافمن و دوک جانسون رسید. فیلم «جنون» ساخته امین آلپر محصول مشترک ترکیه، فرانسه و قطر نیز جایزه ویژه هیات داوران را برد. شیر آینده نیز به «کودکی یک رییس» ساخته بردلی کوربت تعلق گرفت. در بخش افق‌ها جایزه بهترین فیلم نخست یک کارگردان به بردلی کوربت برای «کودکی یک رییس» رسید. او همچنین به عنوان بهترین کارگردان این بخش نیز انتخاب شد.

«چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت» ساخته وحید جلیلوند نیز که تنها نماینده ایران در ونیز بود، روز گذشته جایزه فیپرشی این بخش و جایزه هفته منتقدان بین‌المللی را از آن خود کرده بود.هفتاد و دومین دوره جشنواره فیلم ونیز به ریاست آلفونسو کوآرون بر هیئت داوری از ۲ تا ۱۲ سپتامبر (۱۱ تا ۲۱ شهریور) در ایتالیا برگزار شد.