هنروتجربه: دوشنبه (۲۳ شهریور ۱۳۹۴) صفحات فرهنگ و هنر رسانه‌ها کم و بیش هنوز تحت تاثیر روز ملی سینما و مطالبی در همین ارتباط و هم چنین جشن سینمای ایران هستند. در این میان خبر اکران فیلم «دیده‌بان» دومین ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا در گروه هنر و تجربه هم بازتاب خوبی داشت. پس از اکران فیلم‌های خاطره‌انگیزی مثل «یک اتفاق ساده»، «ساز دهنی»، «گاو» و «باشو غریبه کوچک»، فیلم «دیده‌بان» هم در بخش آثار کلاسیک سینمای ایران گروه هنر وتجربه به نمایش در می‌آید. «دیده‌بان» قرار است از ۳۰شهریور و پس از پایان اکران «باشو غریبه کوچک» در سینماهای هنر وتجربه اکران شود. این فیلم در سال ۱۳۶۷ ساخته شده و در تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۶۸ در سینماها اکران شده‌ است.

سایت خبری تحلیلی عصر ایران گزارشی درباره اکران فیلم های مستند در گروه هنر و تجربه با تیتر «گروه هنر و تجربه فرصتی برای عرض اندام سینمای مستند» منتشر کرده است. در این مطلب می‌خوانیم:« سینمای مستند ایران به عنوان یک جریان سینمایی فعال و موفق در این سال‌ها فضایی برای ارائه آثار برتر خود نمی‌دید و مخاطبان پیگیر فقط در قالب جشنواره سینما حقیقت می‌توانستند فیلم‌ها را ببینند و نقدها را بخوانند و از لذت دیدن یک مستند خوب بهره‌مند شوند. با تولد گروه هنر و تجربه از همان ابتدا به شکل جدی طرح نمایش فیلم‌های مستند در سینماهای طرف قرارداد با گروه هنر و تجربه پیگیری شد تا امروز که پس از گذر زمان مشاهده  می‌شود مخاطبان علاقه‌مند برای دیدن مستندهای موفق سینمای ایران در سانس‌های مورد نظر خود را به سینماها می‌رسانند و جلسات نقد و بررسی نیز در شهرهای مختلف با حضور عوامل برگزار می‌شود.
این رویداد، امتیاز ویژه‌ای برای سینمای مستند است و مستندسازان ایرانی را بیش از پیش به ادامه مسیر سخت و نفس گیرشان دلگرم می‌کند. چندی پیش نیز گروه هنر و تجربه برای بخش نمایش فیلم‌های کوتاه و مستند خارجی در این گروه سینمایی فراخوانی را منتشر کرد که طبق اعلام امکان نمایش فیلم‌های مستند موفق خارجی در این گروه سینمایی فراهم می‌شود. در شرایط فعلی که گروه هنر و تجربه برای مخاطبان شناخته شده است شایسته است که مستندهای برتر سینمای ایران در طی سال های گذشته و مستندهای جدید به تدریج فرصت اکران را در این گروه پیدا کنند و با تبلیغات مناسب و بجا به جایگاه واقعی‌شان نزدیک شوند. استقبال فوق‌العاده هر ساله مخاطبان پیگیر از جشنواره سینما حقیقت که ویترین مستند ایران در سال است نشان می‌دهد سینمای مستند به عنوان یک جریان فرهنگی موثر و مهم، خودش را به عنوان یک نیاز فرهنگی به مخاطبان شناسانده و در پی آن استقبال از نمایش این فیلم‌ها در سینماهای هنر و تجربه مهر تاییدی بر این ادعاست که سینمای مستند اگر در مسیر درست و صحیح خود نمایش داده و تبلیغ شود مخاطبان خاموش بسیاری را به سمت سالن‌های سینما روانه خواهد کرد. »

روزنامه صبا نیز گفت‌وگویی با هوتن زنگنه‌پور، کارگردان «ذوب شدن پادشاه» منتشر کرده است. در این مصاحبه زنگنه‌پور درباره استقبال از فیلمش گفت:« برایم افتخار بزرگی است که فیلمم در این گروه و در کنار فیلم‌های بزرگانی چون عباس کیارستمی، بهرام بیضایی و… اکران شده است. مطمئنم فیلم ذوب شدن پادشاه از این راه به خواست خودش می‌رسد و دیده می‌شود. شعار و رسالت هنر و تجربه این نیست که ما می‌خواهیم به فروش فیلم‌های شما کمک کنیم، بلکه این گروه به دیده شدن فیلم‌ها و از بین رفتن فاصله میان مخاطب و هنرمند کمک می‌کند. اما مشکلی که برای این نوع فیلم‌ها وجود دارد این است که قدرت تبلیغات برای آن‌ها وجود ندارد و برای چنین فیلم‌هایی نمی‌توانند مخاطب را مطلع کنند تا به سالن سینما بیاید. در حال حاضر حدود ۱۰ روز از اکران این فیلم می‌گذرد و نمی‌شود درباره استقبال مخاطبان نظر قطعی داد، ولی فکر می‌کنم ذوب شدن پادشاه جز آن دسته از فیلم‌هایی است که کم‌کم خودش را جا می‌اندازد و مخاطبانی که آن را می‌بینند با تبلیغ گفتاری و دهان به دهان فیلم را به دیگران معرفی می‌کنند. بنابراین به نظر می‌رسد با گذشت زمان بتواند مخاطب بیشتری را به خودش جذب کند.»

در این روزنامه هم چنین یادداشتی درباره شیوه اکران فیلم‌ها در گروه سینمایی هنر و تجربه منتشر شده‌است:« گروه سینمایی هنر و تجربه گرچه در سینمای ایران یک اتفاق محسوب می‌شود که بیشتر دوست‌داران سینما با آن موافقند، اما در گذر زمان ممکن است مسیر خود را گم کند. از ابتدا بنا بود این گروه سینمایی برای فیلم‌هایی خاص باشد، فیلم‌هایی که مخاطب عام ندارد اما حالا با گذشت حدود یک سال از آغاز به کار گروه هنر و تجربه، این گروه سینمایی تبدیل شده به محلی برای نمایش فیلم‌هایی که به جای داشتن مخاطب خاص بی‌مخاطب‌اند! آنقدر که گاهی حتی کسی از رسانه‌های مجازی و مکتوب خبری از ساخت فیلم‌هایی که در این گروه اکران می‌شود، ندارد! نوظهورترین اتفاق در این گروه سینمایی اکران فیلم‌هایی است که از ابتدا به نیت این گروه ساخته می‌شود. »

خبرگزاری خبر آنلاین نیز به بهانه اکران روغن مار با علیرضا داوودنژاد به گفت‌وگو نشسته است. داوودنژاد در این گفت‌وگو تاکید می‌کند:« اگر ما به انواع فیلم و انواع مخاطب در سینما اعتقاد داریم و معتقدیم که این مسئله یک واقعیت است باید ساز و کاری فراهم کنیم که فیلمها و مخاطبانش بتوانند همدیگر را پیدا کنند نه این که فیلم اکران شود، بعد تا مخاطب بیاید آن را پیدا کند، مهلت نمایش فیلم تمام شده باشد.»کارگردان «کلاس هنرپیشگی» ادامه میدهد: «البته اگرچه سانسهای گروه هنر و تجربه و سالنهای نمایش پراکنده هستند ولی خوشبختانه فیلمها مدت زمان طولانی روی پرده میمانند و همین باعث میشود که مخاطب فیلم را ببیند.» او هم‌چنین در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره مضمون فیلم و این‌که آیا فضای تازهای در این اثر را تجربه کرده یا نه می‌گوید:‌ «فیلم تجربی یعنی این که شما وقتی فیلم میسازی آن را بر اساس شیوههای مرسوم و ژانرهای مشخص کار نکنی بلکه کاملا آزاد از این چارچوبها اثرت را بسازی. این اتفاقی است که در این فیلم برای من افتاده. اگرچه به لحاظ مضمون و موضوع ادامه کارهای قبلی من است ولی از نظر انتخاب موضوع یا معماری صوتی و بصری فیلم را آن جور که خودم دوست داشتم ساختم و حالا منتظرم ببینم آیا مخاطب با آن ارتباط برقرار میکند یا نه.»

خبر مراسم آیین دیدار فیلم «روغن مار» که امشب (۲۳ شهریور) ساعت ۲۰:۳۰ در سینما فرهنگ برگزار می‌شود از دیگر اخبار مرتبط با هنر و تجربه است که در نیز در  رسانه‌ها بازتاب داشت.