هنر و تجربه: چهل و پنجمین جلسه مراسم آیین دیدار گروه هنر و تجربه به فیلم «روغن مار» ساخته علیرضا داودنژاد اختصاص داشت. این مراسم دوشنبه شب ۲۳ شهریور در سینما فرهنگ برگزار شد.

سرشناس‌ترین میهمان مراسم آیین دیدار با عوامل فیلم سینمایی «روغن مار» عباس کیارستمی بود. هر دو بازیگر داودنژاد هم در سینما حاضر بودند. هوشنگ گلمکانی، سیروس الوند، رسول صدرعاملی، گلی امامی ،فرشته طائرپور، رضا عطاران ،امید روحانی، مهتاب کرامتی، غلامرضا موسوی، عباس یاری، مجید برزگر،دانش اقباشاوی ،سید ضیا هاشمی،کامران قدکچیان ،رضا داودنژاد،علی معلم، اصغر هاشمی،علی واجد سمیعی، دانش اقباشاوی،محمود بهرازنیا،احمدرضا اسعدی،محمد احمدی، عزیز‌الله حمید نژاد ،مسعود اطیابی و حبیب کاوش از دیگر میهمانانی بودند که در مراسم دوشنبه شب حضور یافتند.

در ابتدای مراسم، شاهین امین به عنوان مجری از حاضرین در سالن و فیلم‌سازان ، هنرمندان و منتقدانی که به سینما فرهنگ آمده بودند، تشکر کرد و گفت: «امروز برای دیدن آخرین فیلم سینماگری آمده‌ایم که در واقع  یکی از جوان‌ترین فیلم‌سازان این سینما است . سال ۱۳۷۱ فیلم “نیاز” را دیدم و سه سال بعد وقتی فیلم قدرندیده “خلع سلاح” را از داودنژاد دیدم تعجب کردم که چطور فیلم‌سازی در دو فیلم پیاپی‌اش- نیاز و خلع سلاح- این قدر متفاوت است در صورتی که او می‌توانست مسیر آزموده و موفق نیاز  را  ادامه دهد . چند سال بعد او «مصائب شیرین» را ساخت که اگر امروز به نمایش درمی‌آمد یکی از بهترین‌های هنر و تجربه می‌شد. داودنژاد بعد از مصائب شیرین چند فیلم دیگر ساخت که باعث شد فکر کنیم داودنژادی که ما می‌شناختیم دیگر تکرار نمی‌شود و تمام شده است. اما با ساخت فیلم “مرهم “سینمای ایران متعجب شد . داودنژاد هنوز درحال تجربه کردن و جوانی است ، با تکنولوژی و همه گجت‌های جدید هم رابطه خوبی دارد.»

امین جلسه از علیرضا داودنژاد خواست روی صحنه بیاید و او از روی نرده‌ها پرید و روی صحنه رفت! داودنژاد از میهمانان تشکر کرد و گفت: «خوشحالم که تماشاگرهایی مثل شما دارم و برای یک فیلم‌ساز تماشاگر خوب از پدر و مادر هم مهم‌تر است.» او سپس از عوامل فیلمش دعوت کرد که روی صحنه بیایند. مانند بسیاری از فیلم‌هایش اغلب عوامل فیلم از اقوام و بستگان او بودند: «دعوت می‌کنم از عوامل فیلم و همکارانم که روی صحنه بیایند، خانم اقدس زن دایی‌ام، محمدآقا پسرشان، پسرخاله‌ام علیرضا علویان که صدابردار کار بوده است و رضا بابام!» رضا داودنژاد پسر کارگردان که به شوخی او را پدر خودش خطاب کرده بود گفت که پدرش همیشه آن‌قدر با موبایل فیلم می‌گیرد که او شک دارد که شاید همین الان در حال ضبط یک سکانس از فیلم بعدی‌اش باشد.

محمد حبیبیان نیز که یکی از نقش‌های اصلی فیلم را برعهده دارد گفت: «مسائلی در زندگی‌ام داشتم که با این فیلم آینه‌ای جلویم قرار گرفت و چیزهایی را دیدم که در حالت عادی قادر به دیدنش نبودم.» اقدس سعادت رضایی زن‌دایی داودنژاد و مادر محمد حبیبیان هم در صحبتی کوتاه بیان کرد که:«آقای داودنژاد یک شب مهمان ما بودند و ما را به این‌جا کشاندند.» علیرضا داودنژاد در ادامه درباره جلب نظر محمد حبیبیان عنوان داشت: «محمدآقا  ایران زندگی نمی‌کند اما در این مدتی که ایران بود دوماه شب و روز با هم بودیم ولی نمی‌دانستند که من چه توطئه‌ای در سر دارم. اوایل حاضر نمی‌شد جلوی دوربین بیاید اما آن‌قدر در حالت‌های مختلف از او فیلم گرفتم که کم‌کم ترسش ریخت.»

علیرضا علویان صدابردار فیلم نیز گفت: «آقای داودنژاد به من گفت یک فیلم با موبایل ساخته‌ام که یکی دو ساعت بیشتر وقتت را نمی‌گیرد. اما همین فیلم یک ماه و نیم  ما را مشغول کرد.»

در پایان مراسم شاهین امین درگذشت مادر جمال امید پژوهشگر و منتقد سینمای ایران را تسلیت گفت و سپس از علیرضا داودنژاد پرسید چطور این قدر جوانانه فیلم می‌سازید؟ داودنژاد پاسخ داد: «اگر آینه نباشد و نفس کم نیاورم، فرقی با روزهای اولی که به سینما آمدم حس نمی‌کنم.»

عکس : یاسمن ظهور طلب

IMG_5817

IMG_5807

برچسب‌ها: