هنر و تجربه: جشنواره مستند «آرت داک فست» مهم‌ترین رویداد فیلم مستند کشور روسیه پس از یک سال وقفه در کشور لتونی برگزار می‌شود.

طبق اعلام ویتالی مانسکی که مدیریت این جشنواره را برعهده دارد، آرت داک فست پس از یک سال وقفه در شهر ریگای لتونی و در حاشیه دومین جشنواره فیلم این شهر بین ۱۵ تا ۲۶ اکتبر، برگزار می‌ شود. سال گذشته و پس از قطع شدن حمایت مالی دولت، تعطیلی این جشنواره اعلام شد. از دلایل این امر، صحبت‌های ولادیمیر مدینسکی، وزیر فرهنگ روسیه بود که می‌گفت قصد ندارد تا زمانی که در این پست حضور دارد از برنامه‌های مانسکی حمایت کند و موضع این کارگردان و جشنواره‌اش را ضد دولت خوانده بود. با قطع بودجه بزرگ‌ترین جشنواره فیلم مستند این کشور برگزاری این رویداد منتفی به نظر می‌رسید، اما با تغییر مکان برگزاری از مسکو به لتونی و برپایی آن در کنار جشنواره فیلم این شهر مشکل مرتفع شد.

مانسکی که خود از مستندسازان شناخته شده روسیه است اعلام کرد با این جابجایی قصد ادامه نمایش آثار مطرح در حوزه مستند را دارد: «تصمیمات غلط سیاست‌گذاران باعث این نابسامانی شده و امیدواریم فیلم‌های این جشنواره مشکلی برای نمایش در روسیه نداشته باشند.»سیمون بائومن تهیه کننده که  فیلم آخر مانسکی در مورد صنعت گاز طبیعی روسیه را نیز تهیه کرده بود، در مورد این جابه‌جایی می‌گوید: «همه مایل بودند تا آرت داک فست در مسکو باقی بماند اما دورنمای آن قابل پیش بینی نبود. ریگا جایگزین خوبی برای آن است، نزدیک روسیه است و این امکان را فراهم می‌کند تا بُعد جهانی پیدا کند».