هنر و تجربه: یکی از سه فیلم‌نامه موجود از شاهکار سینمایی «همشهری کین» که حاوی دست‌نوشته‌های اورسن ولز کارگردان این فیلم است در یک حراجی در کالیفرنیا به فروش می‌رسد. این فیلم‌نامه که امضای بیشتر بازیگران فیلم هم روی آن به چشم می‌خورد، در واقع یکی از سه فیلم‌نامه موجود از همشهری کین است و شامل بازنویسی و تغییراتی است که ولز در اصل فیلم‌نامه به وجود آورد.

هارلن لبو، نویسنده کتاب «همشهری کین: سفر یک فیلم‌ساز» که قرار است سال ۲۰۱۶ منتشر شود، درباره حراج دست‌نوشته‌های اورسن ولز می‌گوید: «داشتن هر چیزی که مستقیما به اوسن ولز تعلق داشته و همچنین چیزهایی که او از آن‌ها برای فرم دادن و ساخت این فیلم بهره برده است، اتفاق فوق‌العاده‌ای است.»

فیلم‌نامه‌ای که قرار است از  همشهری کین به حراج گذاشته شود، در واقع همان نسخه و طرح اولیه‌ای است که سال ۱۹۴۰ توسط هرمن مانکی‌ویچ، همکار «اورسن ولز» نوشته شد و پس از آن قسمت‌هایی از آن توسط ولز بازنویسی و مواردی مانند زاویه دوربین و یادداشت‌های کارگردانی در آن قید شده است.همان فیلم‌نامه‌ای است که ولز هنگام کارگردانی سر صحنه در دست می‌گرفته  و ۴۹ صفحه است.  ارزش تقریبی این فیلم‌نامه ۲۰ هزار تا ۳۰ هزار دلار تخمین زده شده‌است.

فیلم سینمایی همشهری کین ساخت ۱۹۴۱ همواره در فهرست بهترین فیلم‌های تاریخ جایگاه ثابتی دارد. اورسن ولز زمان ساخت این فیلم تنها ۲۵ سال سن داشت.

این فیلم اسفند سال گذشته در گروه هنر و تجربه به نمایش در آمد و اکران آن تا خرداد ماه ادامه داشت.

برچسب‌ها: