هنر و تجربه: پاول پاولیکوفسکی، سازنده لهستانی فیلم «آیدا» که سال قبل جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را دریافت کرد به عنوان رییس هیات داوران پنجاه و نهمین جشنواره فیلم لندن انتخاب شد.

پاولیکوفسکی در مورد انتخابش در این جایگاه گفت: «فیلم آیدا اولین جایزه‌اش به عنوان بهترین فیلم را از این جشنواره گرفت و حالا خوشحالم که ریاست هیات داوران آن را برعهده دارم». چیوتل اجیوفور بازیگر سیاه پوست «۱۲ سال بردگی»، کریستین اسکات توماس بازیگر، مابل چونگ نویسنده و کارگردان و کریستین واکون تهیه کننده فیلم «کارول»، دیگر اعضای تیم داوری که فیلم‌های بخش مسابقه را به قضاوت می‌نشینند.

امسال برای اولین بار جایزه فیلم کوتاه نیز در روز اختتامیه اهدا می‌شود. کیت بلانشت، بازیگر برنده دو اسکار نیز جایزه دستاورد هنری بی‌اف‌آی را دریافت می‌کند.  «پسر شائول» ساخته لازلو نمش،  «نارنگی» ساخته شان بیکر، «گورستان شکوه و جلال» ساخته آپیچاتپونگ ویراستاکول،«هیولاهای ناکجا‌آباد» ساخته کری فوکوناگا، «شوالیه» ساخته آتینا راشل تی‌سانگاری از شاخص‌ترین فیلم‌هایی هستند که امسال برای کسب عنوان بهترین فیلم در لندن با یکدیگر رقابت می‌کنند.

جشنواره فیلم لندن هر سال توسط موسسه فیلم بریتانیا موسوم به BFI برگزار می‌شود. این جشنواره از ۷ تا ۱۸ اکتبر (۱۵ تا ۲۶ مهر) برگزار می‌شود و فیلم زندگی‌نامه استیو جابز موسس شرکت فناوری اپل، با نام «استیو جابز» به کارگردانی دنی بویل،خاتمه دهنده آن است.