هنر و تجربه: پنج فیلم که امسال در جشنواره‌های معتبر نماینده سینمای فرانسه بوده و جوایز آنها را به نام خود ثبت کرده‌اند در فهرست نهایی فرانسه به عنوان مهمترین کشور صاحب سینما در اروپا، برای معرفی به آکادمی اسکار در شاخه بهترین فیلم خارجی زبان قرار گرفتند.

«دیپان» آخرین ساخته ژاک اودیار که امسال نخل طلای بهترین فیلم جشنواره کن را به دست آورد به همراه «اقدام یک مرد» استفان بریز، که در کن نخل طلای بهترین بازیگر مرد را برای ونسان لندون به دست آورد، «اسب وحشی» بهترین فیلم جشنواره سارایوو، «مارگریت» زاویه جیانولی و «اوقات تابستان» کاترین کورسینی پنج فیلمی هستند که هیأت انتخابی فرانسوی آنها را در لیست نهایی فیلم‌های واجد شرایط برای معرفی به اسکار انتخاب کرده‌اند.

این هیأت متشکل از تیری فرمو، مدیر هنری جشنواره کن، آلن ترزیان، رئیس آکادمی جوایز سزار، میشل هازاناویسیوس، کارگردان برنده اسکار فیلم «آرتیست»، ملانی لورن، بازیگر و کارگردان، ژان پل سالوم، رئیس شرکت پخش فرانسوی یونی فرانس، سرج توبیانا تهیه کننده و ناتالی بای بازیگر بوده است.

آخرین باری که فرانسه در بین نامزدهای نهایی اسکار فیلمی داشت به سال ۲۰۰۹ و نامزدی «یک پیامبر» اودیار بازمی‌گردد که البته برنده نشد. نام پنج فیلم نامزد اصلی که برای کشب اسکار بهترین فیلم خارجی رقابت می‌کنند روز ۱۴ ژانویه اعلام خواهد شد.