هنر و تجربه: فیلم «اورست» به کارگردانی بالتازار کورماکور افتتاح کننده هفتاد و دومین دوره جشنواره فیلم ونیز بود. این فیلم داستان صعود دو گروه رقیب به قله دنیا در سال ۱۹۹۶ و سرنوشت تلخشان را بازگو می‌کند که طی شرایط جوی سختی فیلم‌برداری شده است. قسمتی از فیلم‌برداری این فیلم به واقع در خود اورست انجام گرفته است.

سالواتوره توتینو مدیر فیلم‌برداری اورست در مورد شرایط این کار می‌گوید: «تصویربرداری خیلی سختی بود؛ چه به لحاظ فیزیکی و چه به لحاظ آب و هوایی که کنترلی روی آن نداشتید. باید خودمان را تطبیق می‌دادیم. ما در منطقه کاتماندو فیلم گرفتیم و بعد به لوکلا، یکی از خطرناک ترین فرودگاه‌های دنیا- رفتیم؛ جایی که کوه‌نوردها به آنجا پرواز می‌کنند تا سفرشان برای رسیدن به پایگاه اصلی کوه شروع کنند. در ارتفاع ۱۲۰۰ پایی فیلم‌برداری کردیم و بعد با هلیکوپتر به ۱۵۰۰ پایی رفتیم و دوباره فیلم گرفتیم؛ یعنی جایی که برای کوه‌نوردهای ناپدید شده یادبود گذاشته شده است.»

توتینو به خطرهایی که این فیلم داشته هم اشاره می‌کند:« کارمان به تصویربرداری روی یک پل معلق هم کشید». این فیلم‌بردار که سابقه همکاری با پروژه‌هایی نظیر «رمز داوینچی»، «فراست/ نیکسون» را دارد ادامه می‌دهد: «در آن ارتفاع بدنتان فرصت هماهنگ شدن با دما را ندارد، آب خود را خیلی زود از دست می‌دهد و نفس کشیدن سخت می‌شود و جابجایی به نقاط مختلف لوکیشن کار مشقت‌باری است. حدود ۷۵ راهنمای محلی به اضافه تعدادی قاطر و میش برای حمل بار همراه داشتیم که باید با هلیکوپتر منتقلشان می‌کردیم؛ این را هم اضافه کنید که هلیکوپتر تا مسیر محدودی می‌توانست بالا برود و پس از آن باید مسافت طولانی‌ای حدود نیم مایل، وسایل را خودمان حمل می‌کردیم و زمان کمی هم در اختیارمان بود. روی برف‌هایی به ارتفاع ۳ تا ۴ پا را می‌رفتیم که زیر آن سنگ سست وجود داشت و امکان سقوط داشتیم. جاهایی بود که باید خودم را به طنابی گیر می‌دادم تا بتوانم فیلم بگیرم. سردردهایی که آنجا گرفتم را هم هیچ‌گاه در زندگی‌ام تجربه نکرده بودم؛ انگار کسی با چوب بیسبال به سرتان کوبیده بود».

طبق گفته توتینو قبل از اعزام تیم فیلم‌برداری، اقدامات ایمنی نظیر زدن واکسن‌، و خوردن قرص‌هایی برای کمک به تنظیم دمای بدن نیز انجام گرفته بود. او توضیح می‌دهد که کارگردان اورست قصد داشت تا بازیگران حس بودن در فضای واقعی قله اورست را داشته باشند: «حتی بخش‌هایی از کار را که در استودیو فیلم گرفتیم با کامیونهایی پر از یخ صحنه را پوشاندیم و دمای محیط را ۲۶ تا ۲۸ درجه کاهش دادیم تا بازیگران، حس یخ زدن را پیدا کنند و بازی‌شان طبیعی باشد. کورماکور اینگونه می‌خواست».

جیک جیلنهال، جاش برولین،جان هاوکس، جیسون کلارک،کایرا نایتلی و رابین رایت از بازیگرانی هستند که در اورست نقش آفرینی کرده‌اند.

everest_still_h_15