هنر و تجربه: چهل و هشتمین آیین دیدار فیلم‌های گروه هنر و تجربه شنبه شب ۲۸ شهریور با نمایش فیلم «خاکستر و برف» به کارگردانی روح الله سهرابی در موزه سینمای ایران برگزار شد.

در این مراسم پس از امضای پوستر فیلم، گرفتن عکس‌های یادگاری و رفتن حضار به سالن نمایش فیلم، رسول شادمانی مجری مراسم ضمن خوش‌آمد گویی به حضار و هنرمندان از عوامل فیلم و هم‌چنین مادر شهید داود منصوری که در فیلم نیز نقش آفرینی کرده و در سالن حضور داشت دعوت کرد تا به روی سن بیایند. مادر شهید بزرگوار نیز در چند کلام روح الله سهرابی را مرد بزرگی خواند و برای سلامتی او دعا کرد. سهرابی نیز پس از تشکر از حضور هنرمندان سینما در مراسم گفت: «این فیلم برشی از زندگی مادر شهید منصوری است. امیدوارم این فیلم بخش ناچیزی از واقعیت‌ها را نشان بدهد. از فرهاد گلی تهیه کننده فیلم تشکر می‌کنم که با وجود مشکلات مالی پای فیلم ایستاد و ۷۰ درصد آن را تقبل کرد. از یک جانباز شیمیایی ۴۰ درصد هم تقدیر و یاد می‌کنم که اگر او نبود، نه این فیلم ساخته می‌شد و نه من الان اینجا بودم».

قربان نجفی از بازیگران فیلم نیز به شوخی گفت که در این روزهای بی‌کاری وقتی برای این آیین دیدار دعوت شد به سرعت خودش را به مراسم رسانده است. کامبیز دیرباز هم از تاخیر در اکران «خاکستر و برف» گله کرد: «وقتی ۱۵ سال پیش کارم را در سینما شروع کردم همه از داشتن پول و پارتی برای موفقیت حرف می‌زنند. این فیلم، فیلم دفاع مقدس و روح الله سهرابی بچه دفاع مقدس است و وقتی ساخت فیلم تمام شد فکر می‌کردم خیلی سریع اکران شود ولی در کمال تعجب سه سال در محاق ماند و حالا به لطف گروه هنر و تجربه به اکران درآمد».

از مهمانانی که در این مراسم حاضر بودند می‌توان به کیومرث پوراحمد، امیر آقایی، هوشنگ توکلی، محمد حسین نیرومند،فرهاد قائمیان، کامبیز دیرباز، قربان نجفی، امیررضا دلاوری، نفیسه روشن، محمود گبرلو، بایرام فضلی، فرهاد گلی، پناه بر خدا رضایی و … اشاره کرد. در این فیلم بازیگرانی چون کامبیز دیرباز، میترا حجار، قربان نجفی، سیامک ادیب، محمدباقر صفانور و ژیلا شاهی حضور دارند. در خلاصه داستان فیلم آمده است:«احسان پس از ۲۵سال به ایران برمی‌گردد تا با بهترین دوست خود که زندگی‌اش را مدیون اوست برای آخرین بار تجدید دیدار کند. همین مساله اتفاقات ناخواسته دیگری را برای او رقم می‌زند.»

خاکستر و برف

خاکستر و برف (2)