هنر و تجربه: «روز مبادا» به کارگردانی فائزه عزیزخانی در بخش اصلی دومین دوره جشنواره «راه ابریشم» چین شرکت می‌کند. این جشنواره اوایل مهرماه در چین برگزار می‌شود.

فائزه عزیزخانی کارگردان این فیلم در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا از این خبر داد که مارکو مولر مدیر جدید این جشنواره فیلم او را پسندیده و تمایل داشته تا او و مادرش که بازیگر اصلی فیلم است را به جشنواره دعوت کند.

مارکو مولر هشت سال ریاست جشنواره درجه الف ونیز را برعهده داشت و در سال ۲۰۱۱ جای خود را به آلبرتو باربرا داد و خودش به جشنواره فیلم رم رفت. عزیزخانی که به همراه مادرش شیرین آقارضا کاشی بازیگر اصلی فیلم و تهیه‌کننده فیلمش عازم چین است در ارتباط با این دعوت گفت: «از ابراز احساس مارکو مولر نسبت به فیلم «روز مبادا» خوشحال شدم، مخصوصا اینکه شنیدم او تمایل داشته مرا به همراه پدر و مادرم که در فیلم بازی می‌کردند به جشنواره دعوت کنند.»

عزیزخانی نسبت به واکنش‌هایی که تاکنون برای اولین فیلم خود دریافت کرده و نیز مسیری که در آینده پیش خواهد گرفت، اظهار کرد: «واقعیت این است که سنگ‌هایم را در این باره با خودم واکنده‌ام و به این نتیجه رسیدم که خیلی نباید به خودم سخت بگیرم، چون در این صورت بکارت ذهنم از بین می‌رود.»

او هم‌چنین به این سوال که فیلمش به خاطر حمایت عباس کیارستمی و نام او مورد توجه قرار گرفت چنین پاسخ داده است: «خوشحالم از این‌که بعد از سینمای کیارستمی به دنیا آمدم و تحت تأثیر سینمای او، سینما را شناختم چون سلیقه او نشانه‌ای از یک هنرمند است. در مرحله بعدی من شاگرد عباس کیارستمی هستم و در مرحله بالاتر یک اتفاق یا شانس بزرگی نصیبم شد که ایشان مشاور فیلم من بود. کاری که او تاکنون انجام نداده و شاید به خاطر این‌که فیلم‌نامه مرا دوست داشت و دید که پنج سال چطور کار کردم، مشاوره فیلم مرا بر عهده گرفت.»

این کارگردان جوان اضافه کرد: «روز مبادا تحت تأثیر سینمای کیارستمی نیست بلکه فیلم‌سازش سینما و جسارت را از کیارستمی یاد گرفته است، هر چند در سینمای دنیا آنقدر شیطنت‌های جسورانه‌تری وجود داشته که فکر نمی‌کنم این فیلم خیلی هم نو و تازه باشد.»

فائزه عزیزخانی درباره فیلم بعدی خود نیز گفت: «مشغول نوشتن فیلم‌نامه‌ جدیدی هستم که خیلی از نوشته‌های دیگرم و نیز روز مبادا دور نیست اما فیلمی کاملا متفاوت است و حال و هوای خودش را دارد چون بیشتر طرفدار قصه هستم و قصه‌هایم معمولا از یک ساختار تبعیت می‌کند.»

روز مبادا داستان مادری است که خواب دیده به زودی از دنیا می‌رود و باید زندگی خود را نظم و ترتیبی بدهد. دخترش از او فیلم می‌گیرد و در تلاش برای ساختن فیلمی از زندگی مادرش است. این فیلم از ۲۳ اسفند سال گذشته در گروه هنر و تجربه اکران شد و تا آخر تیرماه در سینماهای گروه هنر و تجربه روی پرده بود.

به جز «روز مبادا» فیلم دیگری که از سینمای ایران به این جشنواره راه پیدا کرده است «چند متر مکعب عشق» است که در بخش غیررقابتی این جشنواره شرکت می‌کند.

برچسب‌ها: