هنروتجربه: امروز (۲۹ شهریور ۱۳۹۴) صفحات فرهنگ و هنر مطبوعات کشور را همچون روزهای گذشته ورق زدیم تا با هم مروری کوتاه بر اخبار مرتبط سینمای هنر و تجربه داشته باشیم:

روزنامه بانی‌فیلم مطلبی با تیتر «سینمای مستقل، طرحی نو برای بازار فروش فیلم» منتشر کرده است. در این مطلب که به قلم رضا مافی نوشته شده، آمده است:« به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر سینمای مستقل جایگاه مشخصی برای عرضه خود دست و پا کرده است و گروهی از سینماگران ایرانی که بعد هنری آثارشان نمود بیشتری داشته است، فعالیت خود را چند برابر کرده‌اند. شاید این تلاش مضاعف ناشی از موفقیت چشم‌گیر سینماگران پس از انقلاب در جشنواره‌های هنری و رویداد‌های اینتلکتوال در سال‌های قبل بوده باشد، اما رخدادی که امروز در حال وقوع است، اعتماد به نفس فیلم‌سازان مستقل و نوگرا، فیلم‌های کم هزینه و کم درآمد است. انگار فیلم‌سازان امروز به این نتیجه رسیده‌اند که می‌توانند فیلم‌هایی که دوست دارند را بسازند، مخاطب هم داشته باشند، درآمد هم ایجاد کنند و لذت هم ببرند و در عین حال جذب سینمای بدنه هم نشوند. »

در قسمتی دیگر بانی‌فیلم به نقدی درباره فیلم «یحیی سکوت نکرد» کاوه ابراهیم‌پور پرداخته که در بخشی از آن آمده است:« فیلم در بیان و انتقال مفاهیم خود برخلاف بسیاری از فیلم‌های این روزها دست به ابهام‌گرایی نمی‌زند، از همان میانه‌های فیلم می‌توان فهمید، که عمه کاری غیرقانونی انجام می‌دهد و آن سقط جنین است. عمه که احتمالا مامایی بازنشسته و یا یک پرستار کارکشته است تنها در شرایط خاصی جنین‌ها را سقط می‌کند، مثلا در صورتی که آن جنین مشکل ژنتیکی داشته باشد. در طول داستان یحیی به سبب شواهدی که می‌بیند و همچنین صحبت‌هایی که پشت سر عمه‌اش است در رابطه با صداقت و خوش قلبی عمه‌اش دچار شک و تردید می‌شود و این درحالی است که تا میانه‌های داستان به نظر می‌رسد، رابطه سرد میان آن دو رو به گرمی می‌رود.»

در روزنامه قدس یادداشتی بر مستند «راننده و روباه» آرش لاهوتی منتشر شده است. در بخشی از این یادداشت می‌خوانیم:« آنچه که مستند را دیدنی‌تر کرده شخصیت خود فلاورجانی است و علاقه و صبری که در کار کردم با حیواناتی هم‌چون کلاغ و روباه از خودش نشان می‌دهد. حیواناتی که به قول فلاورجانی، در کمترین سیرکی آن‌ها را یافت. مستند راننده و روباه شامل دو بخش می‌شود. بخش اول به زندگی فلاورجانی و مشکلاتش از قبیل بیماری، معیشت و یا حتی مشکلات خانوادگی می‌پردازد  و بخش دوم به چگونگی ساخته شدن یکی از مستند‌های فلاورجانی می‌پردازد و می‌توان این قسمت از فیلم را یک فرامستند به حساب آورد. مستند لاهوتی شروع خوبی دارد و شیوه آشنایی مخاطب با فلاورجانی غافلگیر کننده از آب درآمده است.»

هم‌چنین روزنامه جوان و خبرگزاری‌های مهر و ایسنا به خبر برگزاری پنجاه و هشتمین جلسه سینما روایت پرداخته‌اهند که به نقد و بررسی فیلم خاکستر و برف  اختصاص دارد. این جلسه امروز (یکشنبه ۲۹ شهریور ماه) در مجتمع فرهنگی اسوه برگزار می شود. خبر نمایش فیلم «داره صبح می‌شه» به کارگردانی یلدا جبلی از چهارم تیرماه در هنر و تجربه هم از دیگر اخبار مرتبط با هنر و تجربه بود که خبرگزاری‌های مختلفی آن را منتشر کرده‌اند.