هنر و تجربه: مدیر موسسه رسانه‌های تصویری از فروش و انتشار ده هزار فیلم در فضای مجازی خبر داد. این فیلم‌ها از طریق سیستم VOD پخش می‌شوند.

پیدا کردن نسخه‌هایی از فیلم‌های دهه شصت و هفتاد شمسی از پیدا کردن فیلم‌های قدیمی‌ هم سخت‌تر است. بسیاری از این فیلم‌ها فقط در نسخه‌های VHS وارد شبکه خانگی شده‌اند و بسیاری پیش از آغاز به کار موسسه رسانه تصویری ساخته شده بودند و حتی نسخه VHS از این فیلم‌ها موجود نیست. از طرفی تعداد علاقمندان این آثار کمتر از آن است که یک‌بار دیگر به شکل دی‌وی‌دی وارد شبکه نمایش خانگی شوند. همه این دلایل باعث شده که تماشای این فیلم‌ها دشوار باشد.  حالا حسین مسافرآستانه مدیر موسسه رسانه‌های تصویری از حل شدن این مشکل با عرضه فیلم‌ها در فضای مجازی خبر می‌دهد.

حسین مسافرآستانه در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی ایسنا، در پاسخ به این پرسش که چرا بعضی از فیلم‌های ارزشمند سینمایی امکان ورود به شبکه نمایش خانگی را ندارند؟ گفت:‌ «بسیاری از آثار ارزشمند سینمایی بعد از انقلاب مشکلی برای پخش ندارند، اما مساله این‌جاست که بسیاری از پخش‌کنندگان تقاضایی برای پخش این آثار ندارند چرا که معتقدند توزیع این فیلم‌ها بازده مالی ندارد و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.»
او همچنین اضافه کرد: «برای این‌که این فیلم‌ها مهجور نشوند، سرویس فروش فیلم در فضای مجازی را راه‌اندازی می‌کنیم تا مخاطبان بتوانند به آرشیو چندین هزاری فیلم‌های سینمایی ایران و جهان دسترسی پیدا کنند. این آرشیو متفاوت با فیلم‌هایی است که به صورت اینترنتی از طریق بعضی سایت‌ها ارائه می‌شوند، چرا که این آثار از طریق سرویس VOD و بدون مصرف اینترنت منتشر می‌شوند، یعنی کاربران می‌توانند با کمترین هزینه فیلم‌های مورد نظر خود را انتخاب کنند.»

او سپس در توضیح سرویس VOD افزود:«سرویس Video on demand که به اختصار VOD نامیده می‌شود، سرویسی است که به مخاطبان اجازه می‌دهد تلویزیون‌های خود را از طریق اینترنتی یا مخابراتی به شبکه‌ای متصل کنند و فیلم‌ها یا آثار صوتی و تصویری مورد علاقه خود را با پرداخت هزینه‌ای کمتر از دی‌وی‌دی، انتخاب و تماشا کنند. فیلم‌ها درتلویزیون شخصی ذخیره می‌شوند و احتیاجی به ذخیره در حافظه‌های جانبی نیست.

مسافر آستانه زمان راه‌اندازی  و رو نمایی این سرویس را مهرماه ذکرکرد و درباره حضور آثار ارزشمند پیش از انقلاب گفت:«ارائه آثار پیش از انقلاب و بعد از انقلاب هیچ تفاوتی نمی‌کند. در این شیوه حتی فیلم‌های انیمیشن و فیلم‌های مستند کوتاه و بلند و حتی فیلم‌های آموزشی در زمینه‌های مختلف و هر اثری که قابلیت ارائه در فضای مجازی را داشته باشد، قابل ارائه خواهد بود.» و پیرامون تعداد فیلم ها در مرحله اول توضیح داد:««حدس می‌زنم این سرویس از مرز ۱۰ هزار فیلم آغاز شود. در حال حاضر بین پنج تا شش هزار فیلم آماده ارائه است و در بلندمدت قطعا چندین برابر خواهد شد. همه تلاش ما بر این است تا آرشیو تمام عیاری از سینمای ایران و جهان ارائه کنیم ضمن اینکه بیشتر فیلم‌های خارجی به صورت دوبله شده منتشر می‌شوند و بعضی هم با زیرنویس ارائه خواهند شد.»