هنروتجربه :در شماره امروز (یکشنبه ۲۹ شهریور) روزنامه صبا یادداشتی از معین کریم الدینی درباره اکران آثار مستند در گروه هنر و تجربه منتشر شده است. متن کامل این یادداشت از نظرتان می‌گذرد:

«همیشه اکران برای سینمای مستند اتفاقی دور از دسترس و بعید به‌نظر می‌آمد. اگر هم فیلمی رنگ پرده به خود می‌دید اتفاقی بود نه بر اساس فرآیند سیستماتیک. اصلا بعید می‌دانم در سال‌های گذشته سینمای مستند به گونه‌ای جدی ذهن سیاستگذاران سینمایی ما را به خود مشغول کرده باشد. سینمایی که همه می‌دانند در این سال‌ها با چه مشقت و رنجی به حیاتش ادامه داده و بدون تکیه بر زرق و برق سوپراستارها خود را سرپا نگه داشته است. فکرش را بکنید بودجه تمامی فیلمی که سه سال تمام یک گروه فیلم‌سازی مستند را درگیر کرده به اندازه دستمزد فیلم‌بردار یک فیلم سینمایی هم نیست اما هنوز سینمای مستند دارد نفس می‌کشد.

حالا بعد از سال‌ها گروه هنر و تجربه‌ای راه افتاده و به فیلم‌های مستند هم گوشه چشمی دارد. فیلم‌های مستند در این چند ماه نشان دادند که می‌توانند مخاطب سینمای ایران را روی صندلی راضی نگه دارند. فیلم‌های مستند نشان دادند که می‌توانند روی پرده با بسیاری از فیلم‌های غیرمستند رقابت کنند. حتی اگر تعداد اکرانشان یک چهارم و یک پنجم فیلم‌های غیرمستند باشد.

پشت گروه هنر و تجربه تفکری حرفه‌ای و باتجربه نهفته است. مشخص است که مخاطب خود را خوب می‌شناسد و ارتباط خوبی هم با مخاطبش برقرار کرده است. این‌بار سینمایی که قرار است پشتیبان فیلم‌های مستقل باشد پرقدرت و باهوش ظاهر شد و در مقابل اقتدارگرایی کاسبان کم نیاورد. هنر و تجربه خوب شروع کرد و خوب در حال پیش رفتن است. مشخص است که سعی دارد باگ‌ها و آسیب‌هایش را به سرعت پیدا و به همان سرعت رفع کند.

سینمای هنر و تجربه یکی از مهم‌ترین و اصولی‌ترین تصمیمات مدیریت سینمایی این چند سال است. هنر و تجربه سینمای مستند را یک پله به مردم نزدیک‌تر کرد و قطعا این اتفاق می‌تواند در مسیر پیش‌رو این گروه، بهتر و تمیزتر اتفاق بیفتد. با این روند، من روزهایی را می‌بینم که نگاه تعارفی به سینمای مستند بیشتر از این روزها از بین برود و سینمای مستند قسمتی از بافت سینمای ایران به حساب آید، نه پدیده‌ای که وجود دارد و باید به تعارف با آن ساخت. امیدوارم روزهایی را ببینیم که تنها و تنها شاخص تعداد اکران‌های یک فیلم در گروه هنر و تجربه ضریب اشغال صندلی باشد نه مستند و غیرمستند بودنشان. قطعا سینمای مستند در سال‌های آینده با نگاهی متعادل و اصلاحاتی منطقی در روند، ریتم، تعداد و ساعت اکران، سرپا و باشکوه روی پرده سینما‌ها نفس خواهد کشید.»