هنر و تجربه: فیلم «اتاق» به کارگردانی لنی آبرامسون که با اقتباس از کتاب پرفروش اما دوناهو ساخته شده جایزه اصلی جشنواره فیلم تورنتو را از آن خودش کرد. اتاق داستان زنی را روایت می‌کند که در اتاقی با پسر کوچکش زندانی شده است.

در ادوار گذشته برنده‌های قبلی این جایزه همچون «۱۲ سال بردگی»، «میلیونر زاغه نشین» و «سخنرانی پادشاه» گاهی تا کسب جایزه اسکار بهترین فیلم پیش رفته‌اند و حالا گمانه‌زنی در مورد شایستگی این فیلم برای کسب اسکار آغاز شده است. اتاق پنجمین فیلم بلند آبرامسون فیلمساز ایرلندی است که با فیلم «فرانک» با بازی مایکل فاسبندر سال پیش فیلم افتتاحیه جشنواره ساندنس بود. جایزه فیلم منتخب مردم در تورنتو، امسال در چهلمین سال برگزاری‌اش در حالی به «اتاق» رسید که این عنوان، مهمترین جایزه فستیوال تورنتو شناخته می‌شود. اتاق قبل از تورنتو، هفته پیش در جشنواره تلوراید به نمایش درآمده بود.

جایزه فیلم دوم این جشنواره نیز به «الهه‌های خشمگین هندی و فیلم «نورافکن» تعلق گرفت، فیلمی که قصه زندگی واقعی تام مک کارتی از روزنامه نگاران بوستون گلاب را با بازی مایکل کیتون، مارک روفالو و راشل مک آدامز تصویر می‌کند که به افشاگری درباره کلیسای کاتولیک دست زدند.

فیلم‌های «مامان» و «پل هوایی» نیز در بخش فیلم کوتاه برگزیده شدند. «غول گنجه» به کارگردانی استفن دان هم به عنوان بهترین فیلم بلند کاندایی انتخاب شد و اما «ستاره نجواگر» به کارگردانی سیون یونو جایزه نتپک به عنوان بهترین فیلم آسیایی را از آن خود کرد.