هنر و تجربه: دیدار جمعی از فعالان عرصه انیمیشن با رییس سازمان سینمایی و برگزاری جشنواره کودک و نوجوان در همدان از اخباری بودند که در روز سه شنبه ۳۱ شهریور بیش از سایر اخبار مورد توجه رسانه‌های کشور قرار گرفتند. حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی در این دیدار گفت: «من را هم یک انیمیشنی بدانید»

در روزنامه‌های سینمایی، صفحات هنری روزنامه‌های سراسری و خبرگزاری‌ها به اخباری در ارتباط با گروه هنر و تجربه و فیلم‌های به نمایش درآمده برمی‌خوریم. در مراسم رونمایی از  مجموعه آثار رسول صدرعاملی که دوشنبه شب ۳۰ شهریور در موزه سینما برگزار شد، این کارگردان سینمای اجتماعی ایران گفت: «اتفاق خوبی که در سینمای ما افتاده تاسیس گروه هنر و تجربه است، اما باید حواس‌مان باشد که اصل سینمای ما این نیست. سینمای بدنه و فیلم‌سازان آن باید کار کنند و در کنارش فیلم‌سازان هنری و مستقل نیز به فعالیت بپردازند.»

صدرعاملی افزود: «امروز یک طرف سینمای ما فیلم «محمد رسول الله» است و سمت دیگر آن فیلمی مانند «پرویز»، حال باید پرسید سینمای بدنه کجاست؟ بدنه اصلی سینما، فیلم را برای مخاطب می‌سازد در حالی که امروز هم فیلم‌سازان ما و هم مسئولان مخاطب را فراموش کرده‌اند و امیدوارم در آینده تجدیدنظری در رویکردهای سینمایی ما اتفاق بیافتد و جذابیت به سینمای ما برگردد.»

روزنامه سینمایی صبا نیز از آغاز اکران «ملف گند» و «مدار صفر درجه» هردو به کارگردانی محمود رحمانی در گروه هنر و تجربه خبر داده است. این مستند از روز شنبه ۲۸ شهریور در هنر و تجربه اکران شد.

در صفحه نقد روزنامه تازه انتشاریافته سینما نقدی بر «اشیا از آن‌چه در آینه می‌بینید به شما نزدیک‌ترند» به چاپ رسیده است. این نقد که به قلم «شاهین شجری کهن» با عنوان «شاید هم در آینه هیچ چیزی نبینید» منتشر شده با این جملات آغاز می‌شود: «با دیدن این فیلم اولین احساسی که به بیننده دست می‌دهد این است که مشغول تماشای یک فیلم کوتاهِ کش آمده و طویل شده است.. قصه اشیا.. در چارچوب ادبی‌اش هم یک داستان کوتاه است و از اساس قابلیت تبدیل به فیلم‌نامه بلند را نداشته است. به همین دلیل بوده که کارگردان برای پرکردن حفره‌ها و جاهای خالی داستانش دست به دامن تقریبا همه تمهیدهایی شده که به ذهنش می‌رسیده و به باور او می‌توانسته فیلمش را نجات بدهد؛ از پرسه‌زدن‌های طولانی در بازار و خیابان‌ها تا گیج‌بازی‌های شخصیت اصلی که باعث تطویل قصه و اضافه شدن موقعیت‌های دراماتیک جدید به فیلم می‌شود.»

شاهین شجری کهن در ادامه این نقد می‌نویسد: «موضوع این نیست که یک اتفاق ساده مثل شکستن یک بشقاب چینی برای این‌که دست‌مایه یک فیلم بلند سینمایی قرار بگیرد نامناسب است. با ماجراهایی ساده‌تر از این‌ هم فیلم‌هایی ساخته شده که میزان غنا و عمق درام‌شان مایه حیرت است، اما رسیدن به این کیفیت نیازمند پردازش صحیح موقعیت‌ها و عمق بخشیدن به مایه‌های دراماتیک فیلم است.»

خبر نمایش فیلم‌های کوتاه دفاع مقدس هم به مناسبت هفته دفاع مقدس و هم‌چنین گزارش برگزاری نشست نقد و بررسی فیلم «دیده‌بان» در خانه هنرمندان در چند خبرگزاری بازتاب داشت.