هنر و تجربه: ایتالیا مجموعه‌ای از فیلم‌هایی که امسال در جشنواره‌های معتبر نماینده سینمای این کشور بوده و جوایزی را به نام خود ثبت کرده‌اند، در فهرست نهایی  معرفی به آکادمی اسکار در شاخه بهترین فیلم خارجی زبان قرار داد.

«مادر من» آخرین ساخته نانی مورتی فیلم‌ساز برجسته و برنده نخل طلای ایتالیایی که اولین بار امسال در جشنواره ونیز به نمایش درآمده بود، به همراه «خونِ خون من» ساخته مارکو بلوچیو، «انتظار» اولین فیلم پیرو مسینا با بازی ژولیت بینوش، «آنا» به کارگردانی جوزپه گادینو که جایزه بهترین بازیگر زن کن را دریافت کرد، «بد نباش» کلودیو کالیاری، «عاشق لاتین» کریستینا کومنسینی، «لئوپاردی» ماریو مارتونه، «دختر قسم خورده» لارا بیسپوری، «به تنهایی نمی‌توانی خودت را نجات دهی» ساخته سرجیو کاستلیتو، نه فیلمی هستند که هیأت انتخابی ایتالیایی آن‌ها را در لیست نهایی فیلم‌های واجد شرایط برای معرفی به اسکار انتخاب کرده‌اند.

این هیأت متشکل از افراد حرفه‌ای صنعت سینمای ایتالیا از جمله کارگردانان، روزنامه نگاران و حتی آهنگسازانی است که عضو انجمن ملی صنایع سمعی بصری و سینمایی ایتالیا هستند. به نظر می‌رسد از بین نه فیلم انتخابی، «مادر من» مورتی از شانس بیشتری برای انتخاب نهایی به عنوان نماینده ایتالیا داشته باشد.

ایتالیا با دریافت ۱۴ اسکار بهترین فیلم خارجی، کشور رکورددار این شاخه به حساب می‌آید. آخرین بار دو سال پیش بود که پائولو سورنتینو با فیلم «زیبایی بزرگ» برای این کشور، اسکار گرفت. نام پنج فیلم نامزد اصلی که برای کسب اسکار بهترین فیلم خارجی رقابت می‌کنند روز ۱۴ ژانویه اعلام می‌شود.