هنر و تجربه: فرانسه فیلم «موستانگ» به کارگردانی دنیز غمزه را به «دیپان» ساخته ژاک اودیار که چند ماه پیش در جشنواره فیلم کن، نخل طلای بهترین فیلم را گرفت ترجیح داد و به اسکار فرستاد.

موستانگ که اولین بار در بخش دو هفته کارگردانان کن به نمایش درآمده بود اولین ساخته غمزه است و داستان آن در مورد زندگی پنج خواهر است که در روستایی دورافتاده در ترکیه زندگی می‌کنند. انتخاب این فیلم که تماماً در ترکیه فیلم‌برداری شده به عنوان نماینده فرانسه برای شرکت در بخش بهترین فیلم خارجی زبان اسکار و ارجحیت دادن به آن در مقابل «دیپان» برنده نخل طلا و «مارگریت» فیلم پرفروش زاویه جیانولی دور از انتظار بود. موستانگ محصول مشترک سینمای ترکیه، فرانسه، آلمان و قطر است و با بودجه‌ای یک و نیم میلیون دلاری تولید شده است. دو فیلم دیگری که در لیست پنج فیلمه کمیته انتخاب نماینده فرانسه، حضور داشتند «اوقات تابستان» کاترین کورسینی و «اقدام یک مرد» استفان بریز بودند که آخری نخل طلای بهترین بازیگر مرد در جشنواره کن را برای ونسان لندون به دست آورده بود.

هیأت انتخاب فرانسوی برای معرفی فیلم به اسکار متشکل از تیری فرمو، مدیر هنری جشنواره کن، آلن ترزیان، رئیس آکادمی جوایز سزار، میشل هازاناویسیوس، کارگردان برنده اسکار فیلم «آرتیست»، ملانی لورن، بازیگر و کارگردان، ژان پل سالوم، رئیس شرکت پخش فرانسوی یونی فرانس، سرج توبیانا مدیر سینما تک فرانسه و ناتالی بای بازیگر بوده است.

آخرین باری که فرانسه در بین نامزدهای نهایی اسکار فیلمی داشت به سال ۲۰۰۹ و نامزدی «یک پیامبر» اودیار بازمی‌گردد که البته برنده نشد. نام پنج فیلم نامزد اصلی که برای کسب اسکار بهترین فیلم خارجی رقابت می‌کنند روز ۱۴ ژانویه اعلام می‌شود.