هنروتجربه: امروز (۱مهر ۱۳۹۴) مصادف با اولین روز پاییز همانند روزهای گذشته با ورق زدن روزنامه‌ها و مطبوعات کشور به خبرهایی مربوط به سینمای هنر و تجربه برخورد کردیم که مروری کوتاه بر آن‌ها خواهیم داشت.

روزنامه بانی‌فیلم و خبرگزاری ایلنا خبر راه‌یابی فیلم «یک شهروند کاملا معمولی» سومین ساخته مجید برزگر را به بخش مسابقه اصلی پنجاه و یکمین جشنواره معتبر شیکاگو منتشر کرده‌اند. این جشنواره از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین جشنواره‌های آمریکای شمالی است.

همچنین روزنامه اطلاعات به حضور چشمگیر سینماگران ایرانی در افتتاحیه دومین جشنواره راه ابریشم اشاره کرده است. از سینمای ایران فائزه عزیزخانی کارگردان فیلم «روز مبادا» همراه با تهیه‌کننده و بازیگر فیلم و بابک کریمی بازیگر و کارگردان سینمای ایران در این جشنواره حضور دارند.

در روزنامه هنرمند و جوان یادداشتی به قلم احمدرضا معتمدی بر فیلم «خاکستر و برف» به کارگردانی روح‌الله سهرابی منتشر شده است. در این یادداشت آمده:« در این فیلم با کارگردانی رو‌به رو هستیم که خوشبختانه زبان سینما را به خوبی می‌شناسد و عنصر مهم سینما را به عنوان فضاسازی توانسته است به خوبی رعایت کند. از انتخاب فضا گرفته تا نحوه روایت ماجرا. چنان که برای طرح قصه، فضایی متفاوت در یک شهر ساحلی را انتخاب کرده و اتفاقات اصلی را در همین فضا روایت می‌کند. به عنوان نمونه اشاره به یکی از سکانس‌های فیلم که دو تن از شخصیت‌های اصلی که پس از سال‌ها دوباره به هم رسیده‌اند در اولین روز دیدار خود روی قایقی در حال غذا خوردن هستند که عمد موجود در این سکانس یعنی تعلیق درون سکانسی و معلق بودن شخصیت‌ها کاملا مشهود و تاثیرگذار است. »

در شرق نیز به بهانه اکران فیلم «در کوچه‌های عشق» مصاحبه‌ای با خسرو سینایی منتشر شده است. سینایی در این گفت‌وگو درباره ساخت در کوچه‌های عشق می‌گوید:« در کوچه‌های عشق یک فیلم خاص است، خاص از این نظر که من به طور کلی با تجربه‌های متفاوتی که داشتم سعی کرده‌ام مثلا فیلم مستند را با تکنیک داستانی بسازم و حاصلش شده «کوچه پاییز»، گاهی هم برعکس، فیلم داستانی را با تکنیک مستند ساخته‌ام که حاصلش شده «در کوچه‌های عشق». اما در این فیلم چطور عمل کردم؟ به دلیل اشرافی که به دیگر حوزه‌ها از جمله موسیقی و معماری دارم، همیشه برایم جذاب بوده، ساختارهای هر هنری را در هنر دیگر به کار گیرم. البته این چیزی است که نه فقط من، که بسیاری از هنرمندان بزرگ، به کار گرفته‌اند. »

همچنین در روزنامه سینمایی صبا خبر اکران ۶ فیلم کوتاه مصادف با هفته دفاع مقدس در گروه هنر و تجربه منتشر شده است. در قسمتی دیگر از روزنامه صبا گفت‌وگویی با محمدرضا لطفی کارگردان فیلم «روایت ناپدید شدن مریم» که در گروه هنر و تجربه اکران شده است، منتشر کرده است. در این مصاحبه لطفی درباره ساخت فیلم ژانر وحشت در سینمای ایران توضیح داد:« ژانر وحشت ژانر مورد علاقه من است. دو رمانی که از من منتشر شده است نیز در این ژانر است به خصوص اینکه علاقه ما به ژانر وحشت از کودکی وجود دارد. در فیلمم هم همین کار را کردم و سراغ نوع وحشت ایرانی رفتم که خیلی نیاز به تکنیک غربی ندارد بلکه چیزی در باورهای ماست. » همچنین لطفی درباره اکران فیلمش در گروه هنر و تجربه گفت:« من از اکران فیلمم در گروه هنر و تجربه رضایت دارم کمااین‌که تهیه‌کننده من آقای شایسته بود و من می‌توانستم از هدایت فیلم استفاده کنم و مشکلی برای اکران عمومی وجود نداشت. »

در پنجمین شماره روزنامه سینما نیز گزارشی از جلسه نقدوبررسی فیلم «دیده‌بان» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا به چشم می‌خورد.