هنر و تجربه: بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم ایدفا با فیلم «یک امر خانوادگی» به کارگردانی تام فاسائرت آغاز به کار می‌کند.

مسئولین برگزاری ایدفا به عنوان یکی از معتبرترین آوردگاه‌های سینمای مستند، اعلام کردند که این دوره  جشنواره در آمستردام، ۱۸ نوامبر با نمایش «یک امر خانوادگی» شروع می‌شود. این اثر، اولین فیلم بلند فاسائرت پس از فیلم «فرشته‌ای در دوئل» که سال ۲۰۱۱ در جشنواره فیلم برلین به نمایش درآمد، محسوب می‌شود؛ فیلمی که در جشنواره برلین توانست توجه منتقدان را به خود جلب کند و تحسین آنها را برانگیزد.

فاسائرت در یک امر خانوادگی، تاریخچه خانوادگی خود را مورد بررسی قرار داده و داستان زندگی مادربزرگ ۹۵ ساله خود، به نام ماریانا را در دوران جوانی نقل می‌کند. زن جوانی که در دهه ۱۹۵۰ به حرفه مدلینگ مشغول بود . این ساخته، هم در بخش مسابقه اصلی فیلم‌های مستند و هم در بخش مستندهای هلندی رقابت می‌کند.

جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایدفا، از ۱۸ تا ۲۹ نوامبر (۲۷ آبان تا ۸ آذر) در آمستردام برگزار می‌شود. تا کنون فیلم‌های ایرانی زیادی از جمله «من می‌خوام شاه بشم» مهدی گنجی در این فستیوال به نمایش درآمده‌اند.