هنر و تجربه: زمان زیادی از ارائه جدیدترین مدل موبایل آیفون نمی‌گذرد که به نظر می‌رسد این گوشی به سینمای مستند نیز راه پیدا کرده است. البته این کار یک دلیل مهم دارد و آن هم امکان فیلم‌برداری ۴k اولترا اچ دی این گوشی است.

حالا پس از اینکه یک هفته از عرضه این گوشی به بازار می‌گذرد یک کمپانی فیلم‌سازی کوچک ادعا کرده که اولین مستندی که تماماً با دوربین این تلفن همراه تصویربرداری شده را ساخته است. این مستند با نام «نقاش جالوزی» داستان دووال، مردی در یکی از بزرگ‌ترین زاغه‌های کشور هائیتی را به تصویر می‌کشد که با کمک همسایگانش تمام منطقه را با رنگ‌های روشن، رنگ آمیزی می‌کند تا از این جهت بتواند روحیه منطقه فقر زده خود را بهبود ببخشد.

سابق بر این، تصویربرداری ۴k نیاز به ابزار سنگین و گرانی داشت. تیم سازنده «نقاش جالوزی» با آیفون ۶s (که با قیمت کمتر از ۳۰۰ دلار خرده فروشی می‌شود) در کمتر از یک هفته و با استفاده از لنزهای مخصوص آن را ساخته‌اند. استفاده از اسمارت‌فونها در بین فیلم‌سازان در حال تبدیل به امری رایج شدن است اما هنوز در فیلم‌سازی حرفه‌ای به گجت پراستفاده‌ای تبدیل نشده است. در ماه ژانویه نیز فیلم «نارنگی » اولین فیلم بلندی که با موبایل ۵s فیلم‌برداری شده بود در جشنواره ساندنس به نمایش درآمد.

برچسب‌ها: