هنر و تجربه: مستند سینمایی «شش قرن، شش سال» به کارگردانی مجتبی میرتهماسب با همکاری مرکز موسیقی بتهوون و موسسه آوای خورشید به شبکه نمایش خانگی عرضه می‌شود. به همین منظور مراسمی جهت رونمایی این مستند تدارک دیده شده است.

روز پنج‌شنبه ۹ مهرماه از ساعت ۱۵ مراسمی در موزه سینما برای رونمایی از مستند شش قرن، شش سال برگزار می‌شود و ضمن نمایش این فیلم آیینی هم جهت رونمایی از دی‌وی‌دی این مستند به عمل می‌آید.

مجتبی میرتهماسب نسخه ارائه شده در نمایش خانگی را همان نسخه اکران شده فیلم و بدون تغییر عنوان می‌کند. او در گفت‌وگو با سایت هنر و تجربه در این باره گفت: «فیلم یک نسخه است و آن همان نسخه‌ای است که از طرف ما بیرون آمده و به همه‌جا ارائه شده و در گروه هنروتجربه هم اکران شده است. در یک سوم ابتدایی فیلم دیالوگ‌های در کشور ترکیه به زبان ترکی و با زیرنویس فارسی داریم. افزوده‌ای که در دی‌وی‌دی به فیلم اضافه شده است، امکان تماشای فیلم با زیرنویس‌های فرانسوی و انگلیسی است. در واقع فیلم در نسخه دی‌وی‌دی با سه زیرنویس عرضه شده است.»

در شرایطی که عمده فیلم‌های سینمای مستند ما امکان پخش از طریق تلویزیون  را ندارند، تماشاگر مستندها در سال‌های اخیر محدود به تماشاگر جشنواره‌ای شده‌اند. آیا عرضه فیلم‌های مستند در شبکه نمایش خانگی می‌تواند سینمای مستند را به میان عامه مردم ببرد؟ میرتهماسب در پاسخ به این سوال به هنروتجربه می‌گوید: «شکی نیست که همین‌طور است. سینمای مستند اتفاقا برای مردم عادی به جهت تنوع موضوعی و ساختاری و استحکامی که دارد جذاب‌ هم هست. در شرایطی که همچنان درهای صداوسیما به روی مستندها بسته است، انتشار مستند در شبکه نمایش خانگی هم از طریق بخش خصوصی انجام شده است.  دولت هم نه تنها از تولید این فیلم‌ها حمایتی نکرده که حتی از طریق بازوهای اجرایی‌اش مثل موسسه رسانه‌های تصویری اقدام به خرید و پخش مستند هم نمی‌کند.»

میرتهماسب ادامه می‌دهد: «اگر از مستندهای عرضه شده به بازار نمایش خانگی آماری بگیرید هم متوجه می‌شوید که همه این مستندها از طریق بخش خصوصی وارد بازار شده‌اند. سینمای مستند و به ویژه فیلم‌هایی مثل شش قرن، شش سال ، در همه جای دنیا مورد توجه و علاقه دولت‌ها هستند. دولت‌ها موظفند از تولید و انتشار آثار فرهنگی حمایت کنند. علی‌رغم تمام تلاشی که من در همه مراحل کردم، برای ساخت این مستند پرهزینه که در طول شش سال ساخته شد و اندازه یک فیلم داستانی کم‌ بودجه خرج برداشت، کمکی به من نشد و حتی برای تبلیغات آن هم دولت کمکی نکرد.»

معتقدم که همه سینما و از جمله سینمای مستند اگر در چرخه سالم سرمایه‌گذاری ، تولید و پخش قرار بگیرد، باید درآمدش را از دست تماشاگرش بگیرد

 

شش قرن و شش سال

مستند شش قرن، شش سال در طول شش سال یک گروه موسیقی را دنبال می‌کند که به رهبری محمدرضا درویشی در تلاش برای بازخوانی آثار موسیقایی عبدالقادر مراغی موسیقی‌دان قرن هشتم هجری هستند و می‌خواهند به کشف چگونگی موسیقی شش قرن پیش ایران برسند. موسیقی‌ای که نتی از آن نمانده است. در مراحل پایانی این گروه همایون شجریان را به عنوان خواننده انتخاب می‌کنند و در سکانسی از این مستند محمدرضا شجریان استاد آواز موسیقی ایرانی برای ضبط حضور پیدا می‌کند. میرتهماسب این گروه را از اولین مراحل تحقیق تا آخرین مراحل ضبط همراهی کرده است و از این مراحل تصویر برمی‌دارد.

این مستند را مرکز موسیقی بتهوون با همکاری موسسه آوای خورشید قرار است به بازار ارائه کنند. از میرتهماسب پرسیدیم چطور شد با مرکز بتهوون که نام آشنایی برای علاقمندان قدیمی و جدید موسیقی است برای پخش این مستند به تفاهم رسید: «دلیل اول رفاقت ۲۰ ساله با آقای چمن‌آرا مدیر بتهوون است. من در فضای موسیقی فیلم‌های زیادی ساخته‌ام و فکر می‌کردم اگر این مستند در حوزه پخش آثار موسیقایی عرضه شود موفق‌تر است و خوشبختانه چمن‌آرا هم استقبال کرد. ما اهل فرهنگ تنهاییم و باید به هم کمک کنیم.»

میرتهماسب ادامه می‌دهد: « معتقدم که همه سینما و از جمله سینمای مستند اگر در چرخه سالم سرمایه‌گذاری ، تولید و پخش قرار بگیرد، باید درآمدش را از دست تماشاگرش بگیرد.»

کارگردان مستندهایی از قبیل «بانوی گل سرخ» اضافه کرد: «در شرایط فعلی حاضر نیستم در مدل تولید دولتی قرار بگیرم. حمایتی از که باید از بخش خصوصی و سینمای فرهنگی صورت بگیرد برمی‌گردد به شناخت اهمیت موضوعات فرهنگی از طرف دولت‌ها. از سال ۸۵ که تولید این مستند شروع شد تا به حال ۳ دولت مختلف آمده‌اند و ۳ سلیقه فرهنگی در این دولت‌ها در مصدر امر قرار گرفته‌اند، با وجود این فضا امثال ما فقط می‌توانیم به امید کمک یک‌دیگر و دوستان باشیم و به تماشاچی تکیه کنیم.»

میرتهماسب درباره تبلیغات صورت گرفته برای عرضه مستند «شش قرن شش سال» نیز می‌گوید: «تبلیغات ما محدود است. موسسه آوای خورشید و مرکز بتهوون شناخته‌شده هستند و شنوندگان خوبی دارند و شبکه مناسبی در پخش موسیقی و اخیرا تئاتر ایجاد کرده‌اند. ما هم به همین شبکه تکیه داریم و شبکه‌های مجازی و غیرمجازی که خودمان ایجاد کرده‌ایم.»
کارگردان شش قرن، شش سال در پایان عنوان داشت «می‌خواهم از محسن صمدبیگ تشکری ویژه کنم که در سرمایه‌گذاری شریک و باعث به ثمر رسیدن این پروژه سخت و پرهزینه شد.»

برچسب‌ها: