هنر و تجربه: شصت و سومین دوره جشنواره فیلم سن‌سباستین با اهدای جایزه اصلی خود به نام صدف طلایی به فیلم «پرستوها» به کار خود پایان داد.

پرستوها دومین ساخته رونار رونارسون کارگردان ایسلندی است و داستان پسر ۱۶ ساله‌ای را روایت می‌کند که مجبور است، خانه مادرش را ترک کرده و به زادگاه خود نزد پدرش  در منطقه‌ای دور افتاده از ایسلند برود؛ پدری که رابطه پر فراز و نشیبی با او دارد.

سورئال ترسناک «تکامل» اثر لوسیل هاژیهالیلوویچ هم جایزه بزرگ جشنواره را از آن خود کرد. صدف نقره‌ای بهترین کارگردانی را اما یوآخیم لافوسه برای «شوالیه‌های سفید» به دست آورد. یوردانکا آریوسا هم برای «پادشاه هاوانا» بهترین بازیگر زن و ریکاردو دارین و خاویر کامارا مشترکاً برای «ترومن» به عنوان بهترین بازیگر مرد شناخته شدند.

«بازگشت» به کارگردانی آلخاندرو آمنابار  فیلم افتتاحیه و «جاده لندن» روفوس نوریس، فیلم پایانی سن سباستین امسال بودند. این جشنواره اسپانیایی امسال در یک بخش ویژه به فیلم‌های مستقل سینمای ژاپن و فیلم‌سازان عصر طلایی هالیوود هم‌چون مریان سی کوپر و ارنست بی شوتساک پرداخت. گفتنی است در سال‌های گذشته فیلم‌های کارگردانان ایرانی هم‌چون مجید برزگر و علی کریم در بخش «کارگردانان جدید» سن سباستین به نمایش درآمده‌اند؛ بخشی که بر مرور آثار قابل دفاع کارگردانان جوان بین‌المللی تمرکز دارد.

جشنواره فیلم سن سباستین از ۱۸ تا ۲۶ سپتامبر (۲۷ شهریور تا ۴ مهر) در اسپانیا برگزار شد.