هنر و تجربه: برنامه نمایش فیلم در فصل پاییز سینماتک موزه هنرهای معاصر اعلام شد.

چهل و یکمین دوره نمایش فیلم سینماتک موزه هنرهای معاصر که از چهارشنبه ۸ مهرماه آغاز می‌شود، به سه برنامه عمده اختصاص دارد: سینمای صامت دهه ۲۰ فرانسه، مروری بر وسترن‌هایی کمتر دیده‌شده و مجموعه آثار بلا تار فیلم‌ساز معاصر مجارستانی.

نمایش فیلم‌ها هر هفته روزهای چهارشنبه و یکشنبه در سالن نمایش فیلم موزه هنرهای معاصر صورت می‌گیرد. این دوره با همکاری فصل‌نامه فیلم‌خانه از ۸ مهرماه با نمایش «قلب وفادار» به کارگردانی ژان اپشتاین محصول ۱۹۲۳ آغاز می‌شود و در بخش اول با نام پنجره عقبی سینمای صامت دهه فرانسه با آثار فیلم‌سازانی مثل ژآن اپشتاین، مارسل لربیه، کارل تئودور درایر، ابل گانس و ژرمن دولاک مرور می‌شود. «مصائب ژاندارک» (کارل تئودور درایر، ۱۹۲۸)، «چرخ» (ابل گانس، ۱۹۲۳)، سقوط خانه اشر (ژآن اپشتاین، ۱۹۲۸) از فیلم‌هایی هستند که در این بخش به نمایش درمی‌آیند.

دومین بخش از این دوره از برنامه‌های سینماتک چشم‌اندازی از سینمای وسترن نام دارد  که وسترن‌هایی کمتر دیده‌شده به انتخاب احسان خوشبخت نویسنده کتاب «سینمای وسترن» برای نمایش درنظر گرفته شده‌اند. فیلم‌هایی از ویلیام ولمن، آلن دوان، جان فورد، باد باتیکر، دلمر دیوز و رائول والش در میان فیلم‌های انتخابی هستند. از جمله این فیلم‌ها به «حادثه اکس بو» (ویلیام ولمن ، ۱۹۴۳)، «مسیر بزرگ» (رائول والش ، ۱۹۳۰) و «دروازه شیطان» (آنتونی مان ، ۱۹۵۰) می‌توان اشاره کرد. وسترن‌ها از سوم آبان تا چهارم آذر در سینماتک نمایش داده می‌شوند.

پایان بخش فصل سوم از دوره جدید فعالیت سینماتک مروری است بر آثار بلا تار فیلم‌ساز مجارستانی که در سال‌های اخیر با «اسب تورین» مورد توجه بیش از پیش سینمادوستان قرار گرفته است. «آشیانه خانوادگی»، «بیگانه»، «نفرین»، «هارمونی ورکمایستر»، «تانگوی شیطان» و «مردی از لندن» در این برنامه نمایش داده می‌شوند. این فیلم‌ها در فاصله سال‌های ۱۹۷۹ تا ۲۰۰۷ ساخته شده‌اند.نکته قابل توجه در برنامه سینماتک موزه هنرهای معاصر نمایش فیلم ۷ ساعته تانگوی شیطان است. این فیلم روز پنج‌شنبه ۲۶ آذر از ساعت ۱۰ صبح تا غروب پخش می‌شود و در طول نمایش فیلم دو آنتراکت درنظر گرفته شده است.علاقمندان برای بررسی بیشتر به آدرس سایت سینماتک مراجعه کنند.