هنر و تجربه: جایزه پروژه‌های خلاق فیلم‌سازان سوییسی، توسط کریستوف والتس رییس هیات داوران این بخش جشنواره فیلم زوریخ به دو کارگردان تازه کار سوییسی اهدا شد.

یازدهمین دوره جشنواره فیلم زوریخ این روزها در حال برگزاری است، یکی از جوایز جنبی این جشنواره جایزه‌ای موسوم به پروژه‌های خلاق فیلم‌سازان است که هر سال به کارگردانی تعلق می گیرد که توانسته با اولین فیلمش کاری فوق‌العاده انجام دهد. امسال دو کارگردان سوییسی جایزه اولین کارگردان را دریافت کردند. این جایزه را کریستوف والتس به این دو کارگردان اهدا کرد.

این جایزه ۱۰۰ هزار دلاری از سوی انجمن حمایت از فیلم سوییس  و برای حمایت از فیلم‌سازی در این کشور بنیان گذاری شده و به پروژه‌های فیلم‌سازی سوییسی تعلق می‌گیرد. امسال میشل استاینر با کارگردانی فیلم «و صبح شماها مرده خواهید بود» جایزه ۷۵ هزار دلاری و  یانگراسمن با فیلم «اروپا، او عاشق است» جایزه ۲۵ هزار دلاری این رقابت را دریافت کردند.

این دو کارگردان از میان چهار نامزد نهایی دریافت این جایزه موفق به کسب این جوایز شدند که در مراسم شامی با عنوان «برای عشق سینما» آن‌را دریافت کردند. کریستوف والتس که اهل اتریشی است و امسال ریاست هیات داوری جشنواره زوریخ را برعهده دارد، هنگام  اهدای این جایزه گفت:« خوشحالم،  اینجا و در میان افرادی حضور دارم که اهمیت زیادی برای صنعت فیلم سوییس قائل هستند. حمایت از صنعت فیلم ضروری است و یک وظیفه محسوب می شود و نقشی تعیین کننده‌ای دارد.»

«و صبح شماها مرده خواهید بود» داستان واقعی آدم‌ربایی دو شهروند سوییسی توسط طالبان را در پاکستان در جولای ۲۰۱۱ را روایت می‌کند، این فیلم در مرحله پیش تولید قرار دارد و فیلم برداری آن سال ۲۰۱۶ شروع می شود. مستند «اروپا، او عاشق است» نیز ماجرای سفر ۲۰ هزار کیلومتری با یک اتوبوس توسط یان گاسمن کارگردان و تیم کوچکش است تا از زندگی پنج زوج در سیویل، دوبلین، تالین، زاگرب و تسالونیکی فیلم‌برداری کنند.این فیلم در مراحل فنی پس از تولید است.