هنر و تجربه: تجمع سینماگران و هنرمندان برای هم‌دردی با بازماندگان فاجعه «منا» در ساختمان وصال خانه سینما برگزار شد.

رخشان بنی‌اعتماد، فرشته طائرپور، منوچهر محمدی، رضا میرکریمی، مهتاب کرامتی، رضا کیانیان،همایون ارشادی، ستاره اسکندری، محمد علی نجفی،علیرضا داودنژاد،اکبر نبوی، محمدرضا هنرمند، منوچهر شاهسواری، محمدحسین حقیقی، محسن علی اکبری، رضا ناجی، ابراهیم مختاری، محمدرضا موینی،محمدرضا سکوت، فرهاد قائمیان، فرید مصطفوی،امیرحسین علم‌الهدی، عبدالحسن برزیده، همایون اسعدیان، مسعود رایگان، فریدون جیرانی، سیروس الوند، محسن شاه ابراهیمی، جعفر صانعی مقدم، سیروس الوند، شادمهر راستین، محمد سریر و… از جمله هنرمندان حاضر بودند.علاوه بر هنرمندان در این تجمع که عصر ۶ مهر ماه برپا شد،مدیرانی چون حجت‌الله ایوبی، احمد مسجد جامعی، علیرضا تابش، محمد احسانی و… نیز حضور داشتند.

در ابتدای مراسم که اجرای آن را کامران ملکی برعهده داشت، فرشته طائرپور تهیه‌کننده سینما متنی را قرائت کرد.

مطالبه جدی خانه سینما :مشارکت فعال فیلمسازان ایرانی، در کمیته‌های حقیقت‌یابی

طائرپور در بخشی از این متن که با قطعه شعری آغازشده بود ،مطالبه جدی خانه سینما را  «مشارکت فعال فیلمسازان ایرانی، در کمیته‌های حقیقت‌یابی که دولت ایران برای رسیدگی به اتفاقات اخیر مکه تشکیل می‌دهد» عنوان کرد.

این تهیه‌کننده در بخش‌هایی از این متن آورده است:

«خوش آمدید ….

به سوگواری فرهنگ، برای کرامت انسان و حرمت ایمان، خوش آمدید

***

گرد هم آمده‌ایم، تا با همه غم دیدگان فاجعه منا – در سراسر دنیا – همدردی کنیم…

غم‌دیدگانی که بی اعتنا به ملیت و جغرافیا، مذاهب و مرزها، و یا نسبت خونی با شهدا، امروز عزادار فاجعه‌ای هستند که در آن، انسان‌هایی بی گناه قربانی شده‌اند … آنهم حین انجام یک آیین ایمانی … و در خانه خدا …

***

میزبان همه ما در این گردهمایی، «فرهنگ» است … که بی وقفه و با رخ دادن هر حادثه خونباری، از انسان می‌پرسد: «چرا؟؟؟»

با عبور هر کودک هراسیده، از سیم‌های خاردار مرزهای بیگانه، می‌پرسد: «چرا؟؟»

با غرق شدن هر قایقی از مهاجران بی‌مقصد، در آب‌های بی ساحل، می‌پرسد «چرا؟؟»

با قطع سرهای پر آرزوی جوانان، به تیغ‌های آخته داعش و طالبان، و یا تجاوز به دختران نابالغ، در سوریه و عراق و افغانستان و کردستان و همه خاک‌های بلاخیز این روزگاران، می‌پرسد «چرا؟؟»

با شیوع فحشا و اعتیاد، نومیدی و بی‌بند و باری، می‌پرسد «چرا؟؟؟»

با فرافکنی منبردارانی که فاجعه‌های ناشی از خطا و جفای حکومت‌ها را به حساب قضا و قدر الهی می‌گذارند، می‌پرسد «چرا؟؟»

… و ما انسان‌های ساده یا پیچیده، هنوز به پاسخ پرسش اول فکر نکرده، به پرسشی دیگر پرتاب می‌شویم… و فاصله‌مان با بحران بعدی کمتر و با فرهنگ پرسشگر، بیشتر و بیشتر می‌شود.

***

در بخش دیگری از این متن آمده است:

حضور در صحنه‌هایی این چنین هولناک، حق متقن مستندسازانِ سرزمین‌هایی است که کشته داده‌اند… روایت این گونه حوادث، تکلیف فیلمسازانی است که نام کشورشان در صدر آمار قربانیان قرار دارد… رسم کفایت به گزارش‌های رسمی و رسانه‌ای، از نظر جامعه مستقل فرهنگی و هنری کشور، دیگر رسمی منسوخ است …

مشارکت فعال فیلمسازان ایرانی، در کمیته‌های حقیقت‌یابی که دولت ایران برای رسیدگی به اتفاقات اخیر مکه تشکیل می‌دهد، از مطالبات جدی «خانه سینما» در گردهمایی امروز ماست.

کرامت انسان و حرمت ایمان، گمشده مشترک همه ماست … گمشده‌ای که برای یافتن آن، از معرکه دعواها و آشتی‌های سیاسی فراتر می‌رویم… از محدودیت‌های دولت‌ها عبور می‌کنیم … از محاسبات فردی و مصلحتی می‌گذریم … و در محضر خدا، چشم در چشم همه انسان‌های دغدغه‌مند، و نخبگان فرهنگ ساز و تاثیرگذار در سراسر دنیا، می‌ایستیم … و همه هنرمندان مستقل و سازمان‌های هدفمند را برای مشارکت در این حرکت، فرا می‌خوانیم…

ایوبی: بی شک جامعه ایران از این فاجعه نخواهد گذشت

«عمق فاجعه متاسفانه از آن چیزی که در خبرها داریم، بیشتر است.»

حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی با بیان این جمله ادامه داد:« جگرهامان خون است، هم به دلیل عمق فاجعه که از آن چیزی که در خبرها داریم بیشتر است و هم آخرین خبرها حکایت از این دارد که زیاد نباید به برگشتن کسانی که تاکنون خود را به کاروان ها معرفی نکرده‌اند، امیدوار بود. کسانی که در این فاجعه جان خود را از دست داده‌اند، همه انسان‌های برجسته‌ای هستند و من نیز خود داغدارم، چون در میان جان باختگان تعدادی از دوستان خوبم که جزو سفرای سابق و از تحصیل‌کردگان بودند، حضور داشتند.»

حجت الله ایوبی خاطرنشان کرد:«دو روز پیش یکی از دوستان از سازمان حج و زیارت تماس گرفت و از برخورد غیرانسانی و اجازه بدهید بگویم وحشیانه میزبان و کسانی که باید حامی حجاج بودند و خود را خادم الحرمین می‌دانند، گلایه کرد. جامعه فرهنگی ایران نگاه می‌کند و می‌بیند که خاندان سعودی و دولت عربستان چه می‌کند و چه خواهد کرد؟ آیا این فاجعه قابل جبران است و آیا جبران خواهند کرد یا نه؟ همین‌طور دولت‌های دیگر که داعیه حقوق بشر دارند و سازمان‌های جهانی امروز در معرض یک آزمون سخت هستند. بی شک جامعه ایران از این فاجعه نخواهد گذشت و آن را پی‌گیری خواهد کرد.»

ایوبی اظهار کرد: عمق فاجعه را تنها تعداد کشته‌شدگان و مصدومان نمی‌دانیم، بلکه رفتار تبعیض آمیزی می‌دانیم که با ما انجام می‌شود. ما عاقل‌تر از آنیم که جنگ عرب و عجم راه بیاندازیم اما می‌دانیم بخشی از جامعه وهابی و سلفی عربستان چگونه به عظمت ایران نگاه می‌کنند. آن‌ها این بخل و حسادت را به گور خواهند برد و باید بدانند که با پول‌های باد آورده، نمی‌توان متمدن شد و تمدن خریدنی نیست.»

رییس سازمان سینمایی کشور گفت:« ما در سینما با موفقیت‌هایمان پاسخ این انسان‌های بخیل را خواهیم داد و آنقدر موفقیت کسب خواهیم کرد تا این حسودان ببینند پرچم ایران همواره در تمام دنیا افراشته است.»

در تجمع عصر ۶ مهر ماه هنرمندان در خانه سینما که با مشارکت خانه سینما، خانه موسیقی ، خانه تئاتر و سایر خانه‌های هنری تدارک دیده شده بود، جمع کثیری از هنرمندان حضور داشتند.