هنر و تجربه: دوشنبه ۶ مهرماه روز بسیار پرخبری برای مطبوعات سینمایی و صفحات هنری روزنامه‌ها بود. خبرهای خوب و خبرهای بسیار بد. درگذشت هما روستا بازیگر تئاتر و سینمای کشور خبر بد روز یکشنبه بود که روزنامه‌ها در شماره‌های روز دوشنبه خود آن را منعکس کردند.  اولین نشست جشنواره نوجوانان در همدان که با حضور علیرضا تابش مدیرعامل فارابی و علیرضا شجاع‌نوری دبیر جشنواره برگزار شد و تجمع سینماگران برای قربانیان فاجعه منا از دیگر خبرهای این روز هستند.

اخبار مرتبط با فیلم‌های به نمایش درآمده در گروه هنروتجربه هم کم نبودند. روزنامه ایرانیان خبر جایزه جشنواره فلاهرتیانا برای مستند «من می‌خوام شاه بشم» را منعکس کرده است و روزنامه سینمایی بانی‌فیلم از آمدن مستند «آزادراه» به گروه هنر و تجربه خبر داده است.

روزنامه جدید سینما که یک هفته‌ای از آغاز به کارش بیشتر نمی‌گذرد، در صفحه دو خود به شروع فیلم‌برداری فیلم جدید مکری در فصل زمستان اشاره می‌کند. این روزنامه نوشته است: «نام فیلم تازه شهرام مکری «هجوم» است که زمستان امسال جلوی دوربین می رود. سپهر سیفی تهیه‌کننده این فیلم است و شرکت ایران نوین برای دومی‌بار تهیه‌کننده فیلم او است. همچنین امیر اثباتی طراحی صحنه و لباس فیلم را به عهده دارد. داستان فیلم تازه شهرام مکری در تهران می‌گذرد
و مکری مانند فیلم‌های کوتاه و بلند قبلی‌اش قصد دارد از بازیگران جوان در فیلمش استفاده کند.»

همین روزنامه نقدی به قلم بهزاد عشقی درباره فیلم «آشنایی با لیلا» به چاپ رسانده است. این فیلم سال گذشته در گروه هنروتجربه اکران شد. این نقد با عنوان «مینی‌مالیسم ابتر یا …» و رو تیتر «کیارستمی را باید به شکل کیارستمی اجرا کرد» به این شکل شروع می‌شود: «فیلم‌نامه‌های کیارستمی برای دیدن است و برای
خواندن نیست. شاید به همین دلیل کیارستمی هرگز به صرافت چاپ فیلم‌نامه های خود نیفتاده است چون در صورت چاپ حس زندگی و ظرافت‌های مستندگونه این آثار از دست می‌روند. پناهی در “بادکنک سفید” و طالبی در “بید و باد” با درک صحیح این مؤلفه ها توانستند اثر مقبولی بسازند اما کارگردان در آشنایی با لیلا با غفلت از این موضوع اثر بی روح و بی‌جاذبه‌ای ارائه داده است. اجرای فیلم‌نامه‌های کیارستمی با بازیگران حرفه‌ای که معمواً پرسونای آشنا و پیش‌بینی‌شده ای دارند، دشوار است و می‌تواند به روح مستندگرای آثارش آسیب برساند.»

روزنامه سینمایی صبا هم با قربان نجفی بازیگر فیلم «خاکستر و برف» گفتگو کرده است.  در این گفتگو قربان نجفی ضمن اشاره به مسیری که در سینما و بازیگری انتخاب کرده است  با گلایه ازانجمن سینمای دفاع مقدس می‌گوید: «این انجمن با وجود همه امکاناتی که دارد برای بعضی آدم‌ها نمی‌دانم به چه خاطر -شاید به خاطر آدم‌هایش- تبعیض قائل می‌شود و فیلمی مثل خاکستر و برف را به راحتی کنار می‌گذارد. کاری پیشنهاد می‌کنند و می‌گویند چون این کار ارزشی است شما دستمزد نگیرید. چطور فیلمی که به نظرشان ارزشی است نباید بودجه برای ساخت داشته باشد. چرا ما باید در فیلم‌های ارزشی بازی کنیم که برای خود این مسئولان ارزشی برای سرمایه‌گذاری ندارد.»