هنر و تجربه: نام «بتهوون» در ایران علاوه بر آهنگ‌ساز شهیر آلمانی، یک فروشگاه قدیمی موسیقی را به یاد می‌آورد. مرکز موسیقی بتهوون در این سال‌ها در زمینه پخش آثار موسیقایی و تئاتر هم فعالیت کرده است. خانواده چمن‌آرا مدیریت این فروشگاه و بعدا مرکز موسیقی بتهوون را برعهده دارند و این روزها بابک چمن‌آرا مدیریت مرکز را برعهده دارد و پخش مستند سینمایی «شش قرن، شش سال» کاری از مجتبی میرتهماسب را در شبکه نمایش خانگی انجام می‌دهد. با بابک چمن‌آرا به همین منظور گفتگویی کرده‌ایم.

چمن‌آرا درباره فعالیت‌هایی که در زمینه آثار سینمایی کرده است به سایت هنر و تجربه می‌گوید: «مستند “شش قرن شش سال” اولین کار سینمایی ما نیست. در سال‌های گذشته هم یکی دو کار تصویری داشته‌ایم از جمله مستند “قریه من” ساخته مهران زینت‌بخش که از اولین مستندهایی بود که به صورت VCD و بعدها DVD به بازار عرضه شد. در سال ۸۲ این کار را منتشر کردیم و آن موقع از پخش مستندها هنوز خبری نبود.»

مدیر مرکز موسیقی بتهوون اما جدی‌شدن ورودش به پخش آثار تصویری را با فیلم-تئاترهایی می‌داند که در سال‌های اخیر در قفسه‌های کتابفروشی‌ها زیاد دیده‌ می‌شوند. «در طول دو سال گذشته با فیلم-تئاترها و بخشی که از آن شناخت داشتیم یعنی موسیقی، وارد کارهای تصویری شدیم. در این سال‌ها سینمای بلند داستانی در بخش پخش بلای بدی به سر خودش آورد و با این مدل پخش فیلم‌ها باعث شد سطح سلیقه مردم و سطح کیفی فیلم‌ها پایین بیاید و فیلم‌های جدی جایی برای توزیع نداشته باشند. ما با کمک شبکه‌های پخش موسیقی و کتاب، فیلم-تئاترها را توزیع کردیم و برندی برای کارهای تصویری‌مان ساختیم.» بابک چمن‌آرا می‌گوید از فرایند پخش کارهای تصویری راضی است و فکر می‌کند این آثار در بردن تئاتر به خانه‌ها موفق بوده‌اند و همه جا در شهرکتاب‌ها و کتابفروشی‌های شهرستان به چشم می‌خورند.

مدیر مرکز موسیقی بتهوون ایده وارد شدن به کار پخش مستند را با تاثیر از هنر و تجربه عنوان می‌کند: «هنر و تجربه این ایده را به من داد. خیلی‌ها به من رجوع می‌کردند که با توجه به فیلم-تئاترهایی که پخش کردیم، مستندهای‌شان را هم توزیع کنم. وسوسه خوبی بود و ترجیح می‌دادم اگر وارد این عرصه شدم با کارهای بزرگ وارد شوم. مجتبی میرتهماسب از دوستان من است و شش قرن، شش سال  هم از کارهای موفق و شاخص این سال‌ها چه در زمینه پژوهش و چه در زمینه اجرا و وجه سینمایی آن است. سه دوره در هنر و تجربه روی پرده بوده است . درباره موسیقی روز هم نیست که از شهرت گروه موسیقی برای بیشتر دیده‌شدن استفاده کرده باشد. همه این‌ها ارزش این مستند را نشان می‌دهد.»

چمن‌آرا درباره زمان عرضه «شش قرن، شش سال» در شبکه نمایش خانگی می‌گوید: «بعد از گرفتن پروانه نمایش خانگی، سعی کردیم هرچه زودتر انتشار آن را شروع کنیم و به تعویق نیندازیم. هماهنگی‌ها به عمل آمده و روز ۹ مهرماه همزمان با مراسم رونمایی توزیع این دی‌وی‌دی در شبکه ما آغاز می‌شود. مراسمی هم برای رونمایی این مستند در موزه سینما داریم که روز پنج‌شنبه ۹ مهر از ساعت ۱۵ در موزه سینما برگزار می‌شود که اول فیلم به نمایش درمی‌آید و سپس چندین نفر درباره آن صحبت خواهند کرد. آقایان محمدرضا درویشی و مجتبی میرتهماسب قطعا از سخنرانان این مراسم خواهند بود اما اجازه بدهید همه برگ‌ها را رو نکنم! غافل‌گیری‌هایی هم در مراسم خواهیم داشت.»

برچسب‌ها: