هنر و تجربه: فرانسوا تروفو از ارکان اصلی موج نوی سینمای فرانسه با اولین فیلم خود با عنوان «۴۰۰ ضربه» گام بلندی در تبدیل شدن به یکی از فیلم‌سازان جریان‌ساز سینمای اروپا و جهان برداشت.

از ۴۰۰ ضربه استقبال بسیار خوبی به عمل آمد و پس از نمایش آن در جشنواره کن، جایزه بهترین کارگردانی این جشنواره، نامزدی نخل طلا و نامزدی بهترین فیلم‌نامه اسکار را به دست آورد. در رأی گیری بهترین فیلم‌های تاریخ سینما که نشریه سایت اند ساوند هر ده سال یک‌بار انجام می‌دهد، این فیلم در رده سی و نهم بهترین فیلم تاریخ نام گرفته‌است. راجر ابرت در نقد خود برای این فیلم نوشته‌است: «سینما زندگی تروفو را نجات داد، او همیشه این را می‌گفت. دانش آموز سرکشی که عاشق سینما شد و با دلگرمی و تشویق بازن، منتقد شد و سپس این فیلم را در جشن تولد ۲۷ سالگی‌اش ساخت. اگر موج نو را به عنوان نقطه تقسیم سینمای کلاسیک و مدرن حساب کنیم، پس تروفو بدون شک محبوب‌ترین کارگردان مدرن شناخته می‌شود، کسی که فیلم‌هایش ژرفای طنین‌اندازی دارند و از نظر عشق به فیلم‌سازی غنی هستند. او دوست داشت که تاثیرات فیلم‌های قدیمی را احیا کند و به احترام سینماگران بزرگ از آن‌ها یاد کند».

۴۰۰ صد ضربه، ترجمه کلمه به کلمه نام فرانسوی فیلم به انگلیسی است اما در زبان فرانسه، این عبارت یک کنایه و ضرب‌المثل رایج به معنای به آشوب کشیدن است. این فیلم با بازی ژان پیر لود، آلبرت رمی و کلیر موریرف قصه آنتوان، یک پسر ۱۴ ساله را روایت می‌کند که نمی‌تواند با خانواده و معلمانش ارتباط خوبی بگیرد. او برای اینکه از تنبیه شدن فرار کند به همراه دوستش از مدرسه فرار می‌کند و تصمیم می‌گیرد دیگر پیش مادرش بازنگردد. فردای آن روز به معلم مدرسه‌اش می‌گوید که مادرش مرده است. وقتی دروغش بر ملا می‌شود، آنتوان برای جبران خطاهایش برای اینکه در درس انشای فرانسه نمره خوبی بگیرد، پایان یک کتاب معروف را کپی می‌کند. بعد از این‌کار از مدرسه اخراج می‌شود و از خانه می‌گریزد و سرانجام در مرکز سرپرستی نوجوانان بزهکار تحت مراقبت قرار می‌گیرد، اما از آنجا هم فرار می‌کند و آواره می‌شود.

تروفوی جوان، غالب فیلم‌هایش را بر اساس زندگی خود و تجربیات شخصی‌اش می‌ساخت و نویسندگی تمام فیلم‌هایش را هم خودش انجام می‌داد. ۴۰۰ ضربه نیز برشی از زندگی او در دوران کودکی‌اش است. دورانی که زندگی خانوادگی و تحصیلی نابسامانی داشت و پس از آشنا شدن با آندره بازن، یکی از معروف ترین منتقدان فرانسوی و از موسسین مجله تخصصی کایه دو سینما، به سینما پناه آورد و و با آثار فیلم‌سازانی نظیر جان فورد، هاوارد هاکس، نیکلاس ری و آلفرد هیچکاک آشنا شد و پس از مدتی به عنوان یک منتقد در مجله کایه دو سینما مشغول به کار شد. تروفویی که ۲۱ فیلم را در دوران کوتاه زندگی‌اش از خود به جا گذاشت و سال ۱۹۸۴ در ۵۱ سال سن درگذشت.

این فیلم از هفتم مهرماه در گروه هنر و تجربه اکران می‌شود.

برچسب‌ها: