هنر و تجربه: برنامه گنجینه شبکه مستند سیما برای سومین هفته خود دو مستند از ناصر تقوایی و محمد تهامی‌نژاد را در نظر گرفته است.

اولین اثری که در برنامه این هفته گنجینه پخش می شود، «شب میراب»، مستند ۴۰ دقیقه‌ای به کارگردانی محمد تهامی‌نژاد است که در سال ۱۳۶۰ برای صدا و سیما ساخته شده و مسئله کمبود آب را در روستای کویری عَقدا، واقع در ۱۰۵ کیلومتری یزد به تصویر می‌کشد.
فیلم دومی که این هفته در «گنجینه» به نمایش درمی آید، «نان خورهای بی‌سوادی» ساخته ناصر تقوایی و محصول ۱۳۴۵ است. این فیلم مصاحبه‌اى با عریضه‌نویس‌هایى است که در کنار دادگاه‌ها می‌نشستند و هنوز مى‌نشینند و براى مردم عریضه مى‌نویسند. افرادی که به نوعى نان بی‌سوادى مردم را مى‌خورند و در بخشى از این فیلم یا به گفته تقوایى رپرتاژ، سوال مى‌شود که اگر مردم باسواد شوند شما از کجا نان مى خورید؟
تهامی‌نژاد متولد آذر ۱۳۲۱ در تهران پژوهشگر در تاریخ، منتقد و مستندساز معاصر ایرانی و از پیشتازان سینمای مستند در ایران است. تهامی‌نژاد نه ‌تنها در زمینه ساختن فیلم مستند پیشینه‌ای طولانی دارد، بلکه در زمینه آموزش، ترجمه، تألیف، پژوهش و نقد فیلم‌های مستند نیز از مطرح‌ترین سینماگران معاصر ایران به شمار می‌رود. ناصر تقوایی متولد ۱۳۲۰ آبادان برای سینمادوستان نامی است که احتیاج به معرفی ندارد. مستندهایی چون «مشهدقالی»، «اربعین» و «بادجن» مهمترین مستندهای تقوایی‌اند. او پس از انقلاب نیز مستند «تمرین آخر» را با موضوع تعزیه حر ساخت.
برنامه گنجینه در همکاری با مرکز آرشیو سازمان صداوسیما، مستندهای برگزیده دهه های ۴۰، ۵۰ و ۶۰ از مستندسازان برتر ایران برای پخش انتخاب می‌کند و مراحل مرمت این آثار در حال انجام است.«گنجینه» هر هفته چهارشنبه ها ساعت ۲۱ با اجرای پریوش نظریه و به تهیه کنندگی زهرا کشاورزی در جدول پخش شبکه مستند سیما قرار دارد و قسمت سوم آن چهارشنبه هشتم مهر پخش می شود.