هنر و تجربه: سرنوشت فیلم «ایران سرای من است» ساخته پرویز کیمیاوی و به تهیه‌کنندگی مرحوم محمدرضا سرهنگی  پس از ۱۷ سال مشخص شد و این فیلم به زودی در گروه هنروتجربه اکران می‌شود.

به گزارش روابط عمومی گروه هنر و تجربه، پرویز کیمیایی از مهم‌ترین کارگردانان موج نوی سینمای ایران است که ساخت آثار مستندی هم‌چون «یا ضامن‌آهو »و «پ مثل پلیکان» فیلم‌های داستانی هم‌چون «مغول‌ها»  و «اوکی مستر» را در کارنامه خود دارد. مرحوم سرهنگی نیز از تهیه‌کنندگان مطرح سینما بود که آثار شاخصی را تهیه کرد.

«ایران سرای من است» که محصول ۱۳۷۷ و آخرین فیلم بلند سینمایی پرویز کیمیاوی به حساب می‌آید که سال‌ها به علت مشکلات مالکیتی امکان اکران پیدا نکرد ولی به تازگی مقرر شده‌است، پس از دهه اول محرم در گروه سینمایی هنروتجربه به نمایش درآید.این فیلم که در جشنواره هفدهم فیلم فجر به نمایش درآمد، درباره سهراب نویسنده جوان کرمانی است که مشغول نگارش کتابی درباره تاریخ شعر ادبیات ایران و بررسی اشعار در زندگی روزمره است.بهزاد خداویسی، سعید پورصمیمی، پرویز شاهین‌خو، مهدی فقیه  ،محمد پورستار  و معصومه اسکندری بازیگران این فیلم هستند.

پرویز کیمیاوی در سال ۱۳۱۸ در تهران متولد شد. پدرش اهل خراسان بود و او دوران کودکی و دوره دبیرستان خود را در نیشابور سپری کرد. سپس به فرانسه رفت و تحصیلات سینمایی خود را در مدرسه عکاسی و فیلمبرداری ورژیرار در سال ۱۳۴۳ و انستیتو تحصیلات عالی سینمایی ایدک در سال ۱۳۴۵ به اتمام رساند. او فعالیت هنری خود را در فرانسه، به عنوان دستیار کارگردان در شبکه‌های تلویزیونی آغاز کرد که تا سال ۱۳۴۷ ادامه داشت.

کیمیاوی که پس از بازگشت به ایران بیشتر در حوزه مستند سازی فعالیت داشت و آثار درخشانی «یا ضامن‌آهو » ، «پ مثل پلیکان» و «تپه‌های قیطریه» را ساخت  و اولین فیلم بلند داستانی او «مغول‌ها» محصول ۱۳۵۲ بود .کیمیاوی در سال ۱۳۵۵ (۱۹۷۶ ) برای فیلم «باغ سنگی» جایزه خرس نقره‌ای جشنواره برلین را دریافت کرد. او در سال ۱۳۵۷ به فرانسه مهاجرت کرد و فیلم‌سازی را در تلویزیون آموزشی پاریس ادامه داد. ایران سرای من است آخرین فیلم بلند داستانی کیمیاوی است که پس بازگشت به ایران توسط او نوشته و کارگردانی شد و مورد توجه منتقدان در جشنواره هفدهم فیلم فجر (۱۳۷۷) قرار گرفت اما متاسفانه تاکنون اکران نشده است .

 

برچسب‌ها: