هنر و تجربه: سینماتک موزه هنرهای معاصر با همکاری گروه هنروتجربه مراسمی برای بزرگداشت ایرج کریمی، منتقد و فیلم‌سازی که  یازدهم شهریور درگذشت، برگزار می‌کند. این مراسم  دوشنبه سیزدهم مهر در محل موزه هنرهای معاصر برپا می‌شود.
در این مراسم که از ساعت ۱۷ روز دوشنبه سیزدهم مهر آغاز می‌شود، مستندی ۴۵ دقیقه‌ای از پشت صحنه آخرین فیلم بلند او با نام «نیم‌رخ‌ها» پخش می‌شود و تعدادی از دوستان و همکاران ایرج کریمی درباره او صحبت می‌کنند. عکس‌هایی قدیمی از تحریریه مجله فیلم و هم‌چنین تصاویری از فیلم مستندی که میلاد ثابت‌کار درباره مجله فیلم می‌سازد، برای حاضرین نمایش داده می‌شود. این تصاویر آخرین تصاویر مستندی هستند که از ایرج کریمی به‌جا مانده‌است.در این مراسم هوشنگ گلمکانی، جهانبخش نورایی و امیر پوریا از منتقدین و همکاران ایرج کریمی، محمد یراقچی مدیر نشر پنجره و از دوستان او، شاهرخ فروتنیان بازیگر فیلم «باغ‌های کندلوس» و فواد نظیری شاعر و مترجم و از همکلاسی‌های ایرج کریمی در دانشگاه امیرکبیر درباره او صحبت می‌کنند.
امیرحسین سیادت مدیر سینماتک موزه هنرهای معاصر علت انتخاب هریک از سخنرانان مراسم بزرگداشت ایرج کریمی را برای سایت هنروتجربه به این صورت شرح می‌دهد: «انتخاب هریک از سخنرانان برای منعکس کردن وجهی از وجوه ایرج کریمی بوده است. طبعا کفه ترازو به نفع منتقدان می‌چربد چون تصویر اصلی ما از ایرج کریمی حرفه نقد فیلم بوده است. از طرف دیگر کتابفروشی نشر پنجره سال‌ها پاتوق ایرج کریمی و محل قرارها و دیدارهای او بود. تصویر ایرج کریمی با وجه کتاب‌خوان بودنش در ذهن ما تداعی می‌شود و دلیل دعوت از محمد یراقچی به همین دلیل بود. ضمن این که ایشان از دوستان قدیمی آقای کریمی بوده است. با انتخاب شاهرخ فروتنیان خواستیم به وجه فیلم‌سازی او بپردازیم. ایرج کریمی شاعر هم بود و در فیلم‌هایش از خیلی از اشعارش استفاده کرد. فواد نظیری هم دوست بسیار قدیمی اوست و هم این وجه از شخصیت ایرج کریمی را برای ما می‌تواند بازگو کند. تلاش‌مان ارائه تصویری نسبتا کامل‌تر و چند وجهی از منتقدی است که همیشه دوستش داشتیم .»

بزرگداشت ایرج کریمی روز دوشنبه ۱۳ مهر از ساعت ۱۷ برگزار می‌شود و حضور در این مراسم برای کلیه علاقه‌مندان آزاد است.