هنر و تجربه: یکی از سه فیلم‌نامه موجود از شاهکار سینمایی «همشهری کین» که حاوی دست‌نوشته‌های اورسن ولز کارگردان این فیلم است در یک حراجی در کالیفرنیا به قیمت ۱۰۲ هزار دلار به فروش رسید. این فیلم‌نامه که امضای بیشتر بازیگران فیلم هم روی آن به چشم می‌خورد، در واقع یکی از سه فیلم‌نامه موجود از همشهری کین است و شامل بازنویسی و تغییراتی است که ولز در اصل فیلم‌نامه به وجود آورد.

فیلم‌نامه‌ای که از همشهری کین به حراج گذاشته شده بود در واقع همان نسخه و طرح اولیه‌ای است که سال ۱۹۴۰ توسط هرمن مانکی‌ویچ، همکار اورسن ولز نوشته شد و پس از آن قسمت‌هایی از آن توسط ولز بازنویسی و مواردی مانند زاویه دوربین و یادداشت‌های کارگردانی در آن قید شده است. این همان فیلم‌نامه‌ای است که ولز هنگام کارگردانی سر صحنه در دست می‌گرفته  و ۴۹ صفحه است.  ارزش تقریبی این فیلم‌نامه ۲۰ هزار تا ۳۰ هزار دلار تخمین زده شده‌ بود که در حراج تا ۱۰۲ هزار دلار قیمت آن افزایش پیدا کرد.

فیلم سینمایی همشهری کین ساخت ۱۹۴۱ همواره در فهرست بهترین فیلم‌های تاریخ جایگاه ثابتی دارد. اورسن ولز زمان ساخت این فیلم تنها ۲۵ سال سن داشت. همشهری کین اسفند سال گذشته در گروه هنر و تجربه به نمایش در آمد و اکران آن تا خرداد ماه ادامه داشت.

برچسب‌ها: