هنر و تجربه: بیست و نهمین دوره جشنواره نوجوانان همدان چهارشنبه شب ۸ مهر با معرفی برگزیدگان پایان یافت. «پینوکیو، عامو سردار و رئیسعلی» به عنوان بهترین فیلم بخش ایران و «گمیچی» بهترین فیلم بین‌الملل معرفی شدند. علیرضا شجاع نوری دبیر این جشنواره در مراسم اختتامیه گفت: «امیدوارم هر ایرانی حداقل تجربه ساخت فیلم ۱ دقیقه‌ای را داشته باشد و با کمک هم برای سینمای نوجوان ایران آینده خوبی را ترسیم می‌کنیم.»

دبیر جشنواره نوجوانان همدان با بیان اینکه این نوجوانان از فعال‌ترین اعضای ستاد جشنواره بودند به برگزاری نخستین المپیاد فیلمسازی نوجوانان در جشنواره امسال اشاره کرد و گفت: «در فراخوان این المپیاد، از نوجوانان سراسر ایران از ۱۲ تا ۱۹ سال دعوت کردیم که فیلم‌های ۳ دقیقه ای خود را برای جشنواره ارسال کنند. پس از آن، بیش از ۱۰۰۰ نفر به دفاترانجمن سینمای جوان مراجعه کردند و بیش از ۴۰۰ فیلم سه دقیقه ای انتخاب شد که ۸۶ فیلم در مرحله پایانی در جشنواره شرکت کردند.»

علیرضا تابش مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی نیز در سخنانی اظهار داشت: «ما امسال در جشنواره همدان و المپیاد فیلم‌سازی نوجوانان، نخستین گام را برای سپردن جهان‌مان به دست این نسل برداشتیم. نسلی که “جهانی عاری از خشونت و صلح پایدار” را خواهد ساخت.»

امیرشهاب رضویان بازیگر و کارگردان همدانی و حمید جبلی به دعوت علیرضا شجاع‌نوری روی صحنه آمدند و سبیل داشتن هرسه موضوع شوخی آن‌ها و فعالیت عکاسان شد. امیر شهاب رضویان صحبتی در مورد سبیل و ارزش آن در گذشته کرد که در زمان های قدیم مردم می توانستند با امانت گذاشتن یک تار سبیل مشکلی را حل کنند او هم چنین در ادامه شوخی هایش پیشنهاد چک سبیل را داد.

اسامی برگزیدگان این جشنواره به شرح زیر است:

برگزیدگان بخش مسابقه سینمای ایران

پروانه زرین بهترین دستاورد فنی و هنری: پینوکیو، عاموسردار و رئیسعلی (جواد رمضانی)

پروانه سیمین  بهترین بازیگر زن: نسرین مرادی برای بازی در فیلم سویوق

پروانه سیمین  بهترین بازیگر نوجوان: مجید دریس برای بازی در فیلم گمیچی

پروانه زرین جایزه ویژه داوران: سویوق (سرما) (بهرام و بهمن حاج ابول لو)

پروانه زرین بهترین فیلمنامه: پینوکیو، عاموسردار و رئیسعلی (سید رضا صافی و مریم رنجبر)

پروانه زرین بهترین کارگردانی: سویوق (سرما) (بهرام و بهمن حاج ابول لو)

پروانه زرین بهترین فیلم بلند: پینوکیو ، عامو سردار و رئیسعلی (ناصر عنصری)

برای اهدای جوایز این بخش وحید نیکخواه آزاد، مجتبی راعی، علیرضا شجاع نوری، مصطفی رحماندوست، محسن چینی فروشان، رمضانعلی حیدری خلیلی معاون اجرایی قائم مقام امور اجرایی سازمان سینمایی کشور،سیدمحمدمهدی طباطبایی نژاد مدیر مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی،علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی،سیدمهدی ابطحی قائم مقام اقتصاد سینما و معاون توسعه فن آوری سازمان سینمایی کشور، محمد ابراهیم الهی‌تبار معاون سیاسی امنیتی استانداری همدان و مرضیه برومند به روی سن رفتند.

برگزیده بخش سیفژ

گمیچی (مجید اسماعیلی پارسا)- ایران

برای اهدای جایزه  این بخش هیات داوران این بخش سلون نایدو، پراودا کرووا و ابراهیم فروزش به روی سن آمدند.

برگزیدگان بخش مسابقه سینمای بین‌الملل

پروانه زرین  بهترین اثر کوتاه یا نیمه بلند: داستان خرس (گابریل اوسوریو)- شیلی

پروانه زرین  بهترین اثر بلند به فیلم: پسر و جهان (تیتا تسلر و فرناندا کاروالو)-  برزیل

پروانه زرین جایزه بهترین فیلم کوتاه یا نیمه بلند بین الملل: آب یخ (جلال ساعدپناه)- ایران

پروانه زرین جایزه بهترین فیلمنامه  بخش بین الملل: بهت قول می دم (الکساندر کارپیلوسکی و الکسی بروداکف)- روسیه

پروانه زرین جایزه بهترین کارگردان بخش بین الملل: گمیچی (مجید اسماعیلی پارسا)- ایران

پروانه زرین جایزه ویژه هیأت داوران  بخش بین الملل: همبرگر (کوتو تاکیاشویلی)- گرجستان

پروانه زرین جایزه بهترین فیلم بخش بین الملل: گمیچی (جواد قلی زاده)-  ایران

برگزیدگان آثار کوتاه‌ و نیمه بلند پویانمایی و زنده

گواهی افتخار بهترین کارگردانی اثرکوتاه و نیمه بلند پویانمایی:زندگی مورچه ها (مهرداد شیخان)

گواهی افتخار بهترین کارگردانی اثرکوتاه و نیمه بلند پویانمایی:سه تار (شیوا حسین پور)

پروانه زرین بهترین فیلمنامه اثرکوتاه و نیمه بلند پویانمایی:صفحه خالی (سیاوش خدایی)

پروانه زرین بهترین کارگردانی اثرکوتاه و نیمه بلند پویانمایی: دخترک آت آشغال (محمد زارع و شلاله خیری)

پروانه زرین بهترین اثر کوتاه و نیمه بلند پویانمایی:صفحه خالی (جعفر خدایی و مرکز گسترش مستند و سینمای تجربی)

پروانه زرین بهترین فیلمنامه آثار کوتاه و نیمه بلند زنده:آب یخ (جلال ساعد پناه)

پروانه زرین بهترین کارگردانی آثار کوتاه و نیمه بلند زنده:کشتار گاه (بهزاد آزادی)

برای اهدای جایزه‌های این بخش حمید جبلی،کامبوزیا پرتوی،علیرضا شجاع نوری، مجتبی راعی، محمدرضا کریمی صارمی،محسن چینی فروشان و امیر خجسته نماینده مردم همدان و فامین در مجلس شورای اسلامی به همراه علی تعالی فرماندار همدان بروی سن آمدند.

بهترین فیلم هیئت داوران نوجوانان

پروانه زرین بخش بهترین فیلم هیئت داوران نوجوانان همدان به فیلم «دریا و ماهی پرنده» به کارگردانی «امیر پورکیان» تعلق گرفت.به دلیل عدم حضور تهیه کننده فیلم‏، مهراداد غفارزاده، کارگردان فیلم جایزه را دریافت کرد.

برگزیدگان بخش المپیاد فیلمسازی نوجوانان

گواهی افتخار بهترین فیلم المپیاد جوانان ایران: «رضا سلیمانی» برای فیلم «نقاشی ها حرف میزنن» از استان لرستان

گواهی افتخار بهترین فیلم المپیاد جوانان ایران: «پریزاد احمدی» برای فیلم «مترسک» از استان آذربایجان غربی

گواهی افتخار بهترین فیلم المپیاد جوانان ایران: «امیرحسین موسوی» برای فیلم «قاب خالی» از استان اردبیل

گواهی افتخار بهترین فیلم المپیاد جوانان ایران: «زهرا حیدری» برای فیلم «انسان که می خواهد» از استان هرمزگان

گواهی افتخار بهترین فیلم المپیاد جوانان ایران:«‌اسمر حسنی» برای فیلم «عکس» از استان زنجان

گواهی افتخار هیئت داوران المپیاد فیلمسازی: «مصطفی حامی خواه» برای فیلم «سیاه سفید» از استان همدان

گواهی افتخار هیئت داوران المپیاد فیلمسازی: «شقایق ورشوچی» برای فیلم «زندگی من» از استان همدان

گواهی افتخار هیئت داوران المپیاد فیلمسازی: «پردیس پاکزاد»  برای فیلم «سینمایی که بود» از استان کهگیلویه و بویر احمد

گواهی افتخار هیئت داوران المپیاد فیلمسازی: «مصطفی عشرتی» برای فیلم «همین جوری خوبه» از استان گلستان

گواهی افتخار هیئت داوران المپیاد فیلمسازی: «آناهیتا یزدان شناس» برای فیلم «قفسها را من می خرم» از استان بوشهر

گواهی افتخار هیئت داوران المپیاد فیلمسازی: «حسین زینعلی» برای فیلم «هشدار» از استان کرمان

گواهی افتخار هیئت داوران المپیاد فیلمسازی: «فریما سیفی» برای فیلم سایه روشن از استان کرمانشاه

گواهی افتخار هیئت داوران المپیاد فیلمسازی: «حمیدرضا مجتهدی زاده» و «محمدحامد اسدی» برای فیلم «من هم می میرم …اما» از استان خراسان رضوی

گواهی افتخار جایزه ویژه دبیر به خاطر توجه به حادثه منا: به دنبال زندگی (دنیا کرم زاده)

گواهی افتخار ویژه شهید بهنام محمدی ( جایزه ویژه دبیر): درخشش (میلاد جعفری)

جوایز این بخش توسط علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، حمید جبلی، امیرشهاب رضویان، رابعه مدنی، داریوش غریب زاده و نبما عباس پور اهدا شد.

برگزیدگان بخش المپیاد جوانان بین‌الملل

گواهی افتخار بهترین فیلم المپیاد جوانان بین الملل: «ریحانه حسن پور» برای فیلم «سلفی» از استان کهگیلویه و بویر احمد

گواهی افتخار بهترین فیلم المپیاد جوانان بین الملل: «صاحبه خدمتگزار و فاطمه خدمتگذار» برای فیلم «آدم های سر به زیر» از استان گیلان

گواهی افتخار بهترین فیلم المپیاد جوانان بین الملل: «کیانوش غلامی» برای فیلم «حس» از استان کرمان

گواهی افتخار بهترین فیلم المپیاد جوانان بین الملل: «فاطمه حسینی فر» برای فیلم «دیر» از استان قم

گواهی افتخار بهترین فیلم المپیاد جوانان بین الملل: «کسری هدایت» برای فیلم «کنتور» از استان مرکزی

 

برچسب‌ها: