هنر و تجربه ـ مراسم رونمایی از مستند «شش قرن و شش سال» ساخته مجتبی میرتهماسب روز گذشته در موزه سینما برگزار شد. در این گردهمایی که به همت مرکز موسیقی بتهوون و با حضور چهره‌های فرهنگی و هنری همچون رخشان بنی‌اعتماد، ژیلا اپکیجی، محمدرضا درویشی، امیر اثباتی، محمد احمدی، لیلی‌ فرهادپور، یغا گلرویی،  بهرنگ تنکابنی و امیرحسین ثنایی تشکیل شده بود با نمایش فیلم مستند شش قرن و شش سال آغاز شد و پس از آن محمدرضا درویشی، مجتبی میرتهماسب و بهرنگ تنکابنی درباره این مستند برای حاضرین صحبت کردند.

در ابتدای مراسم بابک چمن‌آرا ، مدیر مرکز موسیقی بتهوون ضمن خوشامدگویی به میهمانان اعلام کرد فیلم مستند شش قرن و شش سال اولین نشر مستند در مرکز موسیقی بتهوون است. او گفت:« امیدوارم بعد از این بتوانیم در توزیع فیلم‌های مستند در این مرکز موفق عمل کنیم و این راه را ادامه دهیم.» چمن آرا خاطرنشان کرد:« این مستند دومین همکاری ما به عنوان ناشر با محمدرضا درویشی است.» و از محمدرضا درویشی خواست به روی صحنه بیاید و با حاضرین صحبت کند.

محمدرضا درویشی درباره تشکیل گروه عبدالقادر مراغی و انتشار آلبوم شوق‌نامه که مستند شش قرن و شش سال به آن می‌پردازد گفت:« این گروه ده سال پیش تشکیل شد و اولین تاثیر آن بر اعضای خودش بود آن هم در شناختی که اعضا از تماس مستقیم و اجرایی با آثار عبدالقادر پیدا کردند. اعضای گروه عبدالقادر مراغه‌ای پیش از آغاز کار رسالات او را  به صورت نظری مطالعه کرده بودند ولی اینکه تماس مستقیم با دست‌هایشان روی پرده‌های ساز داشته باشند علتش حضور در این گروه و نواختن تصنیف‌های منصوب به او بود. این اولین موهبتی بود که با تشکیل گروه عبدالقادر مراغی اساسا نصیب خود ما شده‌است.»

او اضافه کرد:« از عواقب دیگر پروژه شوق‌نامه تشکیل یک گروه در همدان به نام آکیسا است که مشغول کار روی آثار عبدالقادر مراغی است. » او همچنین از  تشکیل بنیاد عبدالقادر شناسی در شهر مراغه خبر داد و گفت:«تصور من این است که انتشار عمومی فیلم میرتهماسب پیامدهای دیگری در داخل و خارج از ایران خواهد داشت که به زودی شاهد آن خواهیم بود.»

DSC_0453

پس از آن یاسر عطار مدیرعامل بنیاد عبدالقادر مراغی در مراغه پشت تریبون قرار گرفت و گفت:« برای پاسداشت مقام علمی و هنری عبدالقادر مراغی موسیقی‌دان کلاسیک ایران که در سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی در فهرست مشاهیر یونسکو ثبت شده بود با آقای میرتهماسب تماس گرفتم که سخاوتمندانه پیشنهاد پخش فیلم در مراسم را پذیرفتند و نیز هماهنگی با گروه فخیم و شریف عبدالقادر مراغی را به عهده گرفتند. » او ادامه‌ داد:« ارادت من به فیلم شش قرن و شش سال از جنس حکمت و محبت است و به خاطر ارج نهادن به گروهی است که یکی از محکم‌ترین حرکات‌های فرهنگی چند سال اخیر را انجام داده‌اند.»

پس از آن نوبت به مجتبی میرتهماسب رسید تا درباره مستند خود، اکران و انتشار آن صحبت کند. او گفت:« از شروع ساخت این فیلم سه دولت آمد و رفت اما فکر نمی‌کنم هیچ کدام به اهمیت موضوع آن پی برده باشند و اصلا آن را دیده باشند. به هر جهت سال گذشته با امکانی گروه هنروتجربه فراهم کرد خوشبختانه فیلم پنج ماه اکران عمومی شد و طبق آماری که دادند نزدیک پنج هزار تماشاچی آن را در سالن تماشا کرده‌اند.»

او اضافه کرد:« طبیعتا پله بعدی تلویزیون است که متاسفانه در ایران همواره درهایش به روی ما بسته است و بعید می‌دانم اصلا بخواهد این مستند با این موضوع را از اصل و اساس پخش کند. قاعدتا رفتم سراغ پخش دی‌وی‌دی و فکر می‌کنم باید تمام شرایط دیدینش را فراهم می‌کردیم که فراهم است. حالا دیگر کار من تمام شده است.»

میرتهماسب از انتشار نسخه آنلاین این فیلم برای مخاطبان خارج از ایران از هفتم نوامبر خبر داد.

 

عکس‌ها از مجید نیک‌ نفس