هنر و تجربه: فیلم کوتاه «آغی» ساخته یوسف کارگر پس از به دست آوردن جایزه بهترین فیلم خارجی بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره سامر اسلم، به آکادمی اسکار معرفی شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم سامر اسلم در تگزاس آمریکا، فیلم کوتاه «آغی» که از تولیدات انجمن سینمای جوانان ارومیه است را به عنوان بهترین فیلم کوتاه بخش مسابقه‌اش اعلام کرد و به این ترتیب حالا فیلمی از ایران شانس کسب اسکار بهترین فیلم کوتاه را دارد.

برگزیدگان بخش‌های مسابقه فیلم کوتاه زیر ۱۲ دقیقه، بخش مسابقه بالای ۱۲ دقیقه، جایزه بهترین فیلم کوتاه از نگاه مخاطبان و بهترین فیلم کوتاه بخش مسابقه بین‌المللی جشنواره سامر اسلم بر حسب قوانین آکادمی اسکار، واجد شرایط رقابت در بخش بهترین فیلم کوتاه در مهم‌ترین جایزه سینمایی سال می‌شوند.  احد پاسبان‌طوس و هادی افتخارزاده از بازیگران آغی هستند.

 آغی در سامر اسلم با فیلم‌هایی از آمریکا، استرالیا، کانادا، یونان، آلمان، انگلیس و بلغارستان رقابت کرد و مورد قضاوت ترکیبی ۱۶ نفره از فیلم‌سازان و منتقدان در این جشنواره قرار گرفت. جشنواره بین‌المللی فیلم سامر اسلم، ۲۶ و ۲۷ سپتامبر (۴ و ۵ مهر) در تگزاس آمریکا برگزار شد. با توجه به زمان‌بندی ارائه فیلم‌های دارای مجوز ثبت‌نام به آکادمی اسکار، تمامی فیلم‌های کوتاهی که بعد از تاریخ اول اکتبر موفق به دریافت این امتیاز شوند، برای مراسم اسکار سال آینده فرصت حضور خواهند داشت، از این‌ رو فیلم کوتاه «آغی» شانس حضور در اسکار ۲۰۱۷ را خواهد داشت.