هنروتجربه: امروز (۱۲ مهر ۱۳۹۴) همچون روزهای گذشته صفحات فرهنگ و هنر مطبوعات کشور را ورق زدیم و در زیر مروری کوتاه بر خبرهای مرتبط به سینمای هنر و تجربه داشته‌ایم.

در روزنامه بانی‌فیلم نقدی بر فیلم «پرویز» به کارگردانی مجید برزگر منتشر شده است. در این یادداشت آمده:« آنچه موجب می‌شود از پرویز به عنوان فیلمی منحصر به فرد یاد کرد، خاص بودن آن از منظرهای مختلف روانشناسی، شخصیت‌پردازی و منطق روایی است. به جرات می‌توان گفت که سینمای ایران تا به امروز شاهد فیلمی با این میزان از تفاوت نبوده است. در ابتدای فیلم پرویز را در نوعی سکون و آرامش نسبی می‌بینیم که شاید منتج از شرایط نسبی اوست. این شرایط به هیچ‌وجه ایده‌آل نیست اما شاید همان سکون و زندگی آرام برای او کافیست. پرویز فیلمی شخصیت محور است و آنچه درباره چنین فیلمی حائز اهمیت است شخصیت‌پردازی آن است. سیر تحول شخصیت پرویز بسیار حساب شده شکل می‌گیرد. مردی آرام، بی‌آزار و قابل اعتماد پس از طرد شدن از سوی دیگران به منظور آن‌که مهم بودن خودش را نشان دهد دست به کارهای خشونت آمیز و غیر قابل باور می‌زند. »

روزنامه شهروند گفت‌وگویی با فاطمه معتمدآریا داشته است. در این گفت‌وگو معتمدآریا درباره ویژگی شخصیت عمه در فیلم «یحیی سکوت نکرد» توضیح داد:« یکی از جاذبه‌های سناریویی که خواندم چندگانگی این شخصیت بود و نکته جالب‌تر این بود که او در ارتباط با یک کودک قرار می‌گیرد. از سال‌های دور به شخصیت‌های چندگانه علاقه داشتم. برخی شخصیت‌ها در فیلم‌هایی که بازی کرده‌ام چنین خصوصیاتی داشت که البته بسیاری از آنها دیده نشد. شخصیت چندگانه باعث می‌شود که شما در ظاهر قضاوتی را نسبت به او داشته باشید ولی درونش چیز دیگری در جریان است. عمه، عاطفه‌ای در ارتباط با اطرافیانش و به‌خصوص این بچه دارد که پشت یک لایه خشن ظاهری که به دلیل قضاوت همان جماعت اطرافش به وجود آمده پنهان شده، این مسأله برایم بسیار جذاب و جالب بود. این‌که بتوانم به جزییات درونی یک شخصیت ظاهرا خشن، منفی و به دور از عاطفه بپردازم چالش خوبی برایم بود. با این‌که همه انسان‌ها از این دست پیچیدگی‌ شخصیتی جذاب در خود دارند اما متاسفانه شخصیت‌ها در فیلم‌نامه‌های ما همیشه تک بعدی‌اند، اینجا شخصیت عمه چند بعدی بود و این مسأله برایم اهمیت زیادی داشت. »

همچنین در روزنامه سینما نقدی بر فیلم «داره صبح می‌شه» یلدا جبلی به قلم حسام نصیری منتشر شده است. در این نقد آمده:« ساختار فیلم‌نامه چند پیرنگی است طوری که همه کنش‌ها درونی است و بیشتر به خرده پیرنگ تمایل دارد که به شکل ۴ خط داستانی در هم برش متقاطع می‌شوند و همچنین با موتیف‌های مشترک و تکرار شونده روایتی مانند ازدواج، عشق، تردید، فرزند، فداکاری و… به هم مرتبط می‌شوند. فیلم‌نامه ماحصل ایده‌ای است که منتزع از زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی، پرسش‌های بنیادینی از مناسبات زندگی مشترک و بحران‌هایش طرح می‌کند. همچنین فیلم‌نامه شخصیت محور است با شخصیت‌های منفعل. »

در قسمتی دیگر از روزنامه سینما، گفت‌وگویی با بایرام فضلی کارگردان فیلم «باز هم سیب داری؟» منتشر شده است. فضلی در این مصاحبه درباره فضای کلی فیلمش توضیح داد:« شیوه‌ای که بر «باز هم سیب داری؟» حاکم است چیزی است که در سینمای ایران قبلا هم تجربه شده است مثلا اگر «مغول‌ها» ساخته پرویز کیمیاوی را در نظر بگیریم، می‌بینیم او هم شرایطی را به تصویر کشیده که ممکن است در واقعیت وجود نداشته باشد و چیزهایی را به نقدمی‌کشد که تازگی دارد. من تصاویری آبستره و غیرمتعارف در ذهن داشتم و بیش تر از خواب‌ها می‌آمدم. آنها را آرام آرام شکل دادم و به یک تصور دراماتیک رسیدم. شما روستایی را در نظر بگیرید که مردمش همه در حال گدایی هستند یا شهری را تصور کنید که همه مردم آن خواب هستند، چیزهایی که در واقعیت نمی‌تواند وجود داشته باشد. من خودم به این واقعیت رسیده بودم که وقتی شما چیزی را بیش ازحد غیرعادی می‌کنید،این موضوع خود به خود به متافرم تنه می‌زند. چنین تجربه‌هایی در سینمای ایران کم بود و من دوست داشتم به سراغش بروم. من همیشه تلاش می‌کنم فیلم عادی نسازم و حتی اگر به سراغ سوژه‌های آپارتمانی می‌روم به گونه دیگری به آن نگاه می‌کنم. »

در سایت سینماپرس گفت‌وگویی با یدالله صمدی کارگردان فیلم «پدر آن دیگری» درباره حضور گروه هنر و تجربه منتشر شده است. در این گفت‌وگو صمدی ادعا کرد:« سینمای هنر و تجربه تنها بر اساس دغدغه شخصی و ذهنی فیلم‌سازان شکل گرفته و برای عامه مردم خالی از هرگونه جذابیتی است، ما فیلم‌سازان سینما آموخته‌ایم که در سینما نباید به حرف‌های خودمان فکر کنیم و تنها باید به فکر سلیقه مخاطبانمان باشیم و بر اساس آن اقدام به فیلم‌سازی کنیم. »

روزنامه‌های ابرار و هنرمند نیز به خبر اکران فیلم «باز هم سیب داری؟» به کارگردانی بایرام فضلی پس از ۱۰ سال در گروه هنر و تجربه پرداخته‌اند.روزنامه‌های هنرمند، کاروکارگر و سایت سینمای ایران به خبر برگزاری جلسه نقد و بررسی فیلم «خاکستر و برف» به کارگردانی روح‌الله سهرابی در خانه هنرمندان اشاره کرده‌اند.