هنر و تجربه: در بخش اول گزارش وقایع شش ماهه گروه هنر و تجربه، رویدادهای این گروه را از فروردین تا پایان بهار مرور کردیم، در بخش دوم به تابستان و آغاز پاییز می‌رسیم.

مرور رویدادهای هنر و تجربه از بهار تا پاییز (بخش اول)

←۳تیر‌
شرکت فیلم‌های هنر و تجربه در جشن سینما
برگزار کنندگان هفدهمین جشن سینمای ایران فراخوان شرکت در این جشن را اعلام کردند. در بخشی از این اطلاعیه درباره فیلم‌های هنر و تجربه آمده‌است که هرکدام از فیلم‌های گروه هنر و تجربه که طبق تاریخ اعلام شده در فراخوان،در سینماها اکران شده و دارای پروانه نمایش سینمایی هستند، می‌توانند در این جشن شرکت کنند.

←۱۰تیر
کوروش جز پرفروش‌ها
موسسه سینماشهر فهرست سی سینمای پرفروش کشور را اعلام کرد. پردیس سینمایی کورش درصدر این فهرست قرار دارد. پردیس سینمایی کورش با متوسط فروش ۸۶۲ میلیون تومان در ماه، پرفروش‌ترین سینمای کشور در سه ماه نخست سال جاری بوده است. این سینما سال گذشته با فروش متوسط ماهانه ۴۹۷ میلیون تومان بعد از پردیس آزادی در جای دوم قرار داشت. پردیس سینمایی کورش از سینماهایی است که یکی از سالن‌های خود را در اختیار نمایش گروه هنر و تجربه قرار داده است.

←۱۳تیر
توصیه هنر و تجربه به فیلم‌های متقاضی اکران
شورای سیاست گذاری گروه هنر و تجربه طی اطلاعیه ای توصیه کرد؛ فیلم‌های متقاضی اکران نباید پیش از این در شبکه‌های داخلی و ماهواره‌ای و شبکه نمایش خانگی به نمایش درآمده باشند.

←۱۶تیر
اپلیکیشن هنر و تجربه برای آی .او.اس
اپلیکیشن هنر و تجربه را بر روی سیستم‌های آی. او.اس نصب شد.

نمایش ۷۸فیلم در هنروتجربه طی هشت ماه
طبق اعلام شورای سیاست‌گذاری هنر و تجربه، ۷۸ اثر سینمایی بلند، مستند، کوتاه و انیمیشن طی  هشت ماه فعالیت گروه هنر و تجربه (مهر ۹۳ تا اردیبهشت ۹۴) به نمایش درآمده‌اند.بر اساس گزارش روابط عمومی هنر و تجربه،  از ۲۰ خرداد ۹۳ تا ۳۰ اردیبهشت سال ۹۴ ، شورای سیاست‌گذاری گروه هنر و تجربه در مجموع ۴۶ جلسه برگزار و در این جلسات درباره نمایش فیلم‌های متقاضی برای اکران در گروه هنر و تجربه تصمیم گیری شده است. از بدو آغاز به کار گروه هنر وتجربه تاکنون و از مهر ماه سال گذشته ، ۲۹ فیلم بلند ایرانی و خارجی، ۲۵ فیلم مستند ایرانی و خارجی، ۳۲ فیلم کوتاه و ۳ انیمیشن به نمایش درآمده است.براساس این گزارش، ۲۲ فیلم بلند ایرانی در گروه هنر و تجربه به نمایش درآمدند که از این تعداد، ۲۰ فیلم نمایش اول و ۲ فیلم قدیمی است.همچنین از مجموع ۷ فیلم بلند خارجی نمایش داده شده در گروه هنرو تجربه، ۴ اثر سینمایی اکران اول و ۳ فیلم قدیمی بوده است.در بخش مستند نیز ۲۲ فیلم ایرانی (۱۴ فیلم اکران اول) و ۸ فیلم خارجی (فیلم های قدیمی) بوده است.در بخش فیلم کوتاه نیز ۳۲ و در انیمیشن نیز ۳ فیلم در گروه هنر و تجربه نمایش داده شده است.
از آغاز به کار گروه هنر و تجربه تا ۳۰ اردیبهشت سال ۹۴، ۲۰۰ فیلم بلند سینمایی (۱۰۱فیلم با امکان نمایش، ۹۰ فیلم بدون امکان نمایش، ۹ اثر در دست بررسی)،۱۵۵ فیلم مستند (۹۳ فیلم با امکان نمایش، ۵۲ اثر بدون امکان نمایش و ۱۰ فیلم در دست بررسی)، ۲۵۵ فیلم کوتاه (۱۲۷ فیلم با امکان نمایشٰ ۱۱۳ فیلم بدون امکان نمایش و ۱۵ فیلم در حال بررسی)، ۸ فیلم انیمیشن (۴ فیلم با امکان نمایش، ۲ فیلم بدون امکان نمایش و ۲ فیلم در حال بررسی) متقاضی اکران در این گروه بوده اند.
در مجموع از ۶۱۸ فیلم بلند، مستند، کوتاه و انیمیشن متقاضی اکران در گروه هنر و تجربه تا ۳۰ اردیبهشت سال ۱۳۹۴، ۷۸ اثر در گروه هنر و تجربه به نمایش عمومی رسیده است. همچنین مدت زمان فیلم های نمایش داده شده ایرانی در این گروه در مجموع ۳۳۳۰ دقیقه و آثار خارجی ۹۰۷ دقیقه بوده است.

 

روغن مار ایین دیدار 16     داره صبح میشه 3
«آیین دیدار روغن مار»                                                                                                          «آیین دیدار داره صبح می‌شه»

←۲۱تیر
رکورد طولانی‌ترین اکران تاریخ سینمای ایران
استقبال از فیلم‌های «ماهی و گربه» و « پرویز» در گروه هنر و تجربه باعث شد رکورد طولانی‌ترین زمان نمایش یک فیلم در تاریخ سینمای ایران بعد از انقلاب شکسته شود. «ماهی و گربه» ۹ ماه و «پرویز» ۸ ماه در این گروه رکورددار اکران است.

←۲۲تیر
حضور یا عدم حضور در جشن خانه سینما
نشست خبری هفدهمین جشن خانه سینما با حضور همایون اسعدیان، دبیر جشن و مازیار میری مدیر اجرایی جشن برگزار شد. در این نشست درباره حضور و یا عدم حضور فیلم‌های هنر و تجربه توضیح داده شد:« گروه هنر و تجربه یک سالی است که با آداب و ضوابط خاص خود راه اندازی شده تا بخشی از سینمای ایران را که زمانی مخاطب خاص نامیده می‌شد، پوشش دهد و اتفاقا موفق هم بود. با این حال طبیعی است که در آیین‌نامه جشن خانه سینما به این گروه توجهی نشده بود. به این ترتیب آن‌چه درباره شرایط حضور فیلم‌ها در جشن خانه سینما در آیین‌نامه وجود دارد با وجود فیلم‌های گروه هنر و تجربه کمی تفسیربردار است که آیا فیلم‌های سینمایی فقط فیلم‌های نمایشی که پروانه نمایش دارند‌ را شامل می‌شود یا آن‌هایی که مجوز اکران محدود دارند هم در این آیین‌‌نامه گنجانده می‌شوند. تصمیم گیری درباره این موضوع می‌توانست برعهده دبیر باشد اما ترجیح داده شد، در شورای سیاستگذاری تصمیم‌گیری شود. در جلساتی که داشتیم دوستان متولی از گروه هنر و تجربه هم حضور داشتند اما هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده‌ایم. البته هفت فیلم ماهی و گربه، انارهای نارس، دختر-مادر-دختر، روز مبادا و مردی که اسب شد به علت داشتن پروانه نمایش در جشن شرکت دارند.»

←۲۴تیر
سانس فوق العاده پردیس آزادی برای فیلم‌های هنر و تجربه
پردیس سینمایی آزادی که مدتی در چرخه اکران فیلم های گروه هنر و تجربه قرار نداشت، یک سانس فوق العاده در ساعت ۲۲:۳۰ برای فیلم اعترافات ذهن خطرناک من در نظر گرفت که این تک سانس مورد استقبال مخاطبین بود به نحوی که ۲۸ تیرماه رضا سعیدی‌پور مدیر سینما آزادی اعلام کرد:« فیلم اعترافات در یک پنج‌شنبه در یک تک سانس ۹۰۰هزار تومان بلیت فروخت. »در این پردیس هم چنین فیلم یحیی سکوت نکرد از هفتم مرداد ماه طی یک تک سانس به نمایش درآمد. این سانس فوق‌العاده تا نهم شهریور برای این دو فیلم ادامه داشت.

←۳۱تیر
نحوه تغییر نمایش‌ها در هنروتجربه
شورای سیاست گذاری گروه هنر و تجربه طی اطلاعیه ای تغییرات نحوه چینش  فیلم ها در این گروه را اعلام کرد:«پس از ۹ ماه از اجرای برنامه اکران فیلم‌ها در گروه سینمایی هنر و تجربه، شورای سیاست‌گذاری با بررسی و ارزیابی برنامه‌های این مدت و با توجه به ضرورت توجه به نکات مطرح‌شده از سوی علاقمندان این گروه سینمایی به این وسیله به اطلاع می‌رساند از تاریخ اول مرداد نحوه چینش و نمایش فیلم‌های هنر و تجربه شکل منظم‌تری به خود گرفته است و فیلم‌های سینمایی به صورت هفتگی در سانس مشخص در یکی از سینماها و یا چند سینما به نمایش درخواهند آمد (سانس‌ها متغیر خواهد بود) و سینمای خانه هنرمندان از این تاریخ به صورت اختصاصی مرکزیت نمایش فیلم کوتاه را خواهد داشت و بیشترین سانس‌های نمایش فیلم‌های مستند و تاریخ سینمای ایران و جهان نیز در خانه هنرمندان طراحی گردیده است. شورای سیاست‌گذاری سینمای هنر و تجربه امیدوار است با توجه به مقتضیات نمایش فیلم در سینماهای تحت پوشش خود بتواند از نقطه‌نظرات همه علاقمندان به این گروه سینمایی جهت رسیدن به الگوی متناسب با فرهنگ فیلم دیدن در سینمای ایران توسط مردم فهیم سینمادوست استفاده نماید.»
حضور دو فیلم در شبکه نمایش خانگی
فیلم‌های «انارهای نارس» و «آفتاب، مهتاب، زمین» دو فیلمی هستند که بعد از اکران در گروه هنر و تجربه به شبکه نمایش خانگی راه یافتند.
پایان یافتن اکران‌های نوروزی
نمایش تعدادی از فیلم‌های نوروزی هنر و تجربه به پایان رسید، فیلم‌هایی چون، مردی که اسب شد، روز مبادا، پریدن  از ارتفاع کم، صحنه‌های خارجی، مادر… دختر… مادر، گاو ، و جایی برای زندگی به پایان رسیدند.

 

جشن مستند سینمای ایران     جشن خانه سینما
«معین کریم‌الدینی برنده پنج جایزه از جشن مستند خانه سینما »            « پانته‌آ پناهی‌ها و جایزه جشن سینمای ایران»

←۱مرداد
اکران دو فیلم جدید
«یحیی سکوت نکرد» به کارگردانی کاوه ابراهیم‌پور و بازی فاطمه معتمد آریا، ماهان حیدری، ندا جبرائیلی و مستند «من می‌خوام شاه بشم» به کارگردانی مهدی گنجی به فیلم‌های گروه هنر و تجربه پیوستند. 

←۷مرداد
اعلام نامزدی فیلم‌های مستند در جشن خانه سینما
در بین اسامی مستند‌های پذیرفته شده برای شرکت در هفدهمین جشن سینمای ایران نام «آتلان» معین کریم‌الدینی و «من می‌خوام شاه بشم» مهدی گنجی به چشم می‌خورد.

←۹مرداد
ایوبی با اصفهانی‌ها فیلم دید
حجت الله ایوبی، رییس سازمان سینمایی وزارت ارشاد در سینما سوره اصفهان همراه با سینماگران اصفهانی به تماشای فیلم آتلان نشست.

←۱۳مرداد
نشست رسانه‌ای یحیی سکوت نکرد
این نشست خبری در کافه کتاب نشر ثالث با حضور عوامل این فیلم برگزار شد.

←۱۴مرداد
سانس ویژه برای فیلم سیدی در اهواز
سینما ساحل اهواز یک بار دیگر با نمایش «اعترافات ذهن خطرناک من» اکران فیلم‌های هنر و تجربه را از سرگرفت.

دوبله همزمان سیصد و شونزده
فیلم سیصد و شونزده ساخته پیمان حقانی روز جمعه ۱۶ مرداد در سینما فرهنگ با دوبله هم‌زمان روی پرده رفت.

←۱۵مرداد
اکران اشیا از آنچه در آیینه می‌بینید به شما نزدیک‌ترند
«اشیا از آنچه در آیینه می‌بینید به شما نزدیک‌ترند» اولین فیلم بلند نرگس آبیار اکران شد. در این فیلم بازیگرانی چون  گلاره عباسی، گیتی معینی، مهران رجبی نقش‌آفرینی می‌کنند.

سانس فوق العاده  برای فیلم‌های هنر و تجربه در پردیس ملت
با توجه به استقبال تماشاگران از دو فیلم اعترافات ذهن خطرناک من و یحیی سکوت نکرد، پردیس سینمایی ملت از ۱۵ مرداد سانس فوق العاده‌ای را برای نمایش این فیلم‌ها در نظر گرفت. نمایش فیلم یحیی سکوت نکرد ۲۶ شهریور پایان گرفت و سانس فوق‌العاده اعترافات… هم‌چنان ادامه دارد.

←۱۷مرداد
ضریب اشغالی صندلی‌ها برای دو فیلم هنر و تجربه
نمایش فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من» در پردیس سینمایی آزادی با استقبال تماشاگران روبرو شده است. این فیلم که از چهارشنبه ۲۴ تیر به صورت تک سانس فوق‌العاده در پردیس سینمایی آزادی روی پرده رفته، رضایت تماشاگران این مجموعه سینمایی را جلب کرده است. اعترافات ذهن خطرناک من از ۲۴ تیر تا پنج‌شنبه ۱۵ مرداد، در این سینما ۳۴ سانس نمایش داشته است که با فروش ۲۶۵۳ بلیت در این مدت، به ضریب اشغال صندلی ۵۳ درصد  دست پیدا کرده است. دیگر فیلم گروه سینمایی هنر و تجربه که در این سینما به صورت سانس فوق‌العاده به نمایش درمی‌آید، «یحیی سکوت نکرد» است که این فیلم نیز در طول ۹ سانس نمایش در پردیس آزادی با فروش ۷۶۹ بلیت ضریب اشغال صندلی معادل ۵۸ درصد داشته است.«اعترافات…» در پردیس سینمایی آزادی در طول ۳۴ سانس نمایش در ۲۲ روز، معادل ۱۶۶٫۹۲۰٫۰۰۰ ریال و «یحیی…» در ۹ سانس نمایش در این سینما ۵۲٫۰۲۵٫۰۰۰ ریال فروش داشته‌اند.

باشو غریبه کوچک    پرویز پور حسینی
«مراسم نکوداشت بهرام بیضایی»

←۲۳مرداد
اکران خیریه اعترافات ذهن خطرناک من
مراسم اکران خیریه فیلم اعترافات ذهن خطرناک من به کارگردانی هومن سیدی برای تامین دیه چهار زندانی محکوم به قصاص در سینما فرهنگ با حضور عوامل، سینماگران و خیرین برگزار شد.

←۲۵مرداد
نکوداشتی برای بیضایی
مراسم بزرگداشت بهرام بیضایی در خانه هنرمندان با حضور جمع کثیری از هنرمندان عرصه تئاتر و سینما برگزار شد. آتیلا پسیانی، مجید مظفری، خسرو معصومی، محمد رحمانیان، واروژ کریم مسیحی، ایرج رامین‌فر، پرویز پورحسینی، حسن آقا کریمی، سیروس تسلیمی، جعفر پناهی، هوشنگ گلمکانی، احمد طالبی‌نژاد، محمد متوسلانی، امید روحانی، افشین هاشمی، سپیده عبدالوهاب، بهتاش صناعی‌ها، محمد سریر و محمدرضا درویشی از جمله مهمانان شرکت کننده در این مراسم  حضور داشتند.

←۲۸ مرداد
فراخوان نمایش فیلم های کوتاه و مستند خارجی
گروه هنر و تجربه فراخوانی را برای نمایش فیلم‌های کوتاه و مستند خارجی در این گروه سینمایی منتشر کرد.به گزارش روابط عمومی گروه هنر و تجربه، گروه سینمایی هنر و تجربه به جهت امکان نمایش فیلم‌های کوتاه و مستند خارجی در مجموعه برنامه‌های خود برای استفاده عموم علاقه‌مندان این نوع سینما در نظر دارد نسبت به ارزیابی، پذیرش و نمایش این فیلم‌ها با ارائه اسناد مثبته واگذاری حقوق و نمایش از طرف مالک خارجی “با داشتن کپی رایت معتبر” اقدام نماید

←۱شهریور
اکران ذوب شدن پادشاه
ذوب شدن پادشاه به کارگردانی هوتن زنگنه‌پور و بازی لیلا زارع، شهرزاد کمال‌زاده، فرشید نوابی و… در این تاریخ به فیلم‌های گروه هنر و تجربه اضافه شد.

←۳ شهریور
اعلام فراخوان سیوچهارمین جشنواره فیلم فجر
همزمان با میلاد فرخنده امام رضا (ع) فراخوان سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر منتشر شد. در این فراخوان از بخش هنر و تجربه به عنوان یکی از بخش های این جشنواره نام برده و تاکید شده است:«  بخش هنر و تجربه به‌عنوان گروهی مستقل، پذیرش موج مثبتی است که در سینمای ایران پدید آمده. شمار فراوانی از فیلم‌ها هر سال تولید می‌شوند که شایسته نام هنر و تجربه است و جشنواره فیلم فجر نمی‌تواند به واقعیت‌های این بخش بی‌اعتنا باشد.» در این فراخوان هم چنین مقررات و ضوابط  شرکت فیلم ها در این بخش اعلام شده است. بر این اساس جشنواره سی و چهارم فجر با هدف ایجاد فضایی مناسب برای حمایت از فیلم‌های هنری و تجربی، بخش هنر و تجربه را برگزار می کند. هیات داوران دو  اثر را از میان آثار پذیرفته شده این بخش مورد تقدیر قرار خواهد داد. طبق مقررات اعلام شده فیلم های متقاضی بخش هنر و تجربه تابع مقررات گروه هنر و تجربه هستند و فیلم های ویدئویی نیز می توانند در این بخش شرکت کنند.
پردیس چهارسو در جمع سینماهای هنر و تجربه
پردیس سینمایی چارسو که از سینماهای تازه تاسیس در مرکز شهر تهران است به جمع سینماهای نمایش‌دهنده گروه هنر و تجربه پیوست.این پردیس سینمایی در یکی از سالن‌های خود به نمایش فیلم‌های هنر وتجربه در سانس فوق‌العاده می‌پردازد.

←۸ شهریور
اعلام اسامی نامزدهای جشن سینمای ایران
اسامی نامزدهای هفدهمین جشن خانه سینما اعلام شد و در میان نامزدها نام فیلم «ماهی و گربه» به کارگردانی شهرام مکری در شش رشته به چشم می‌خورد.ماهی و گربه در دو بخش بهترین فیلم و بهترین کارگردانی در میان پنج کاندیدای دریافت جوایز است. فیلم «پرویز» هم برای برای بهترین کارگردانی و بازیگری نقش اول مرد نامزد شده است.«انارهای نارس» هم نامزد جایزه بهترین فیلم‌نامه است. «گس» در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل زن نامزد شده است.

←۱۱شهریور
کاریکاتوری برای هنر و تجربه
در صفحه آخر روزنامه سینمایی صبا کاریکاتوری از محمدرضا میرشاه ولد با موضوع هنر و تجربه منتشر شد.
رضایت از عملکرد گروه هنر و تجربه
سایت سازمان سینمایی نتایج نظر سنجی را پیرامون عملکرد گروه هنر و تجربه طی یک سال اخیر منتشر کرد. بر اساس این نظر خواهی  از ۳۲۵ نفر شرکت کننده، عالی ۹۰ نفر رای عالی، ۱۵۰ نفر خوب، ۵۰ نفر متوسط و ۳۵ نفر به عملکرد هنر و تجربه رای ضعیف داده اند.

←۱۳ شهریور
اعلام اسامی نامزدهای بخش مستند جشن خانه سینما
اسامی نامزدهای بخش مستند هفدهمین جشن خانه سینما اعلام شد. فیلم‌های آتلان به کارگردانی معین کریم الدینی در شش رشته و من می خوام شاه بشم در پنج رشته نامزد دریافت جایزه شدند.

←۱۴شهریور
نامزدهای دریافت تندیس مواد تبلیغاتی
نامزدهای دریافت تندیس مواد تبلیغاتی هفدهمین جشن خانه سینما در حالی معرفی شدند که بر اساس آن، فیلم‌های «ماهی و گربه» در دو بخش تیزر و پوستر، «پریدن از ارتفاع کم» در بخش آنونس و پوستر و «کپی برابر اصل» در بخش بهترین پوستر نامزد دریافت جایزه شده‌اند.
آتلان برنده اصلی جشن مستند
جشن سینمای مستند در قالب هفدهمین جشن سالانه خانه سینما ، شامگاه شنبه ۱۴ شهریور برگزیدگانش را معرفی کرد. در این مراسم مستند «آتلان» بیشترین جوایز را از آن خود کرد. جشن سینمای مستند توسط انجمن مستند سازان و انجمن تهیه‌کنندگان فیلم مستند در تالار ایوان شمس با حضور سینماگران و تهیه‌کنندگان فعال عرصه سینمای مستند در قالب هفدهمین جشن سالانه خانه سینما برگزار شد.برنده اصلی مراسم شنبه شب، مستند بلند «آتلان» بود که پنج جایزه از جوایز اصلی را به خودش اختصاص داد. «آتلان» در کارگردانی، تدوین، تصویر، صدا و موسیقی برنده جایزه شد.

←۱۸ شهریور
گفت‌وگوی حجت الله ایوبی  با سایت هنر و تجربه
حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی و معاون سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه یک سالگی آغاز فعالیت گروه هنر و تجربه گفت‌وگویی را با سایت هنر و تجربه انجام داده است.او در بخشی از این گفت و گو درباره عملکرد هنر و تجربه تاکید می کند:«سینما و سینماگرانی که هنر و تجربه به آن‌ها می‌پردازد، از بخش‌ها و افراد اثر‌گذار سینمای ایران هستند . فعالین این بخش هم می‌توانند از جوانان با استعداد و توانا باشند و هم‌ فیلم‌سازان صاحب سبک و پیشکسوتی چون کیانوش عیاری و علیرضا داوودنژاد. حداقل تاثیر تشکیل گروه هنر و تجربه بر سینمای ملی ایران می‌تواند این باشد که بسیاری از آثار سینماگران صاحب اندیشه ما که در فرآیند سخت و پیچیده اکران ممکن بود مجال عرضه نیابند یا سازندگانش در این فرآیند خسته و فرسوده شوند، اکنون جایگاهی پیدا کرده‌اند که دیده شوند و اهل نظر درباره آن‌ها بحث کنند. فراموش نکنیم دیده شدن فقط فروش میلیونی نیست. تمام فرآیند نمایش، جلسات نقد و بررسی ،بحث‌ پیرامون فیلم‌ها، بازخورد دربین اهل نظر و…باعث شده‌است سینماگران زیادی که علاقه‌مند به چنین مباحثی هستند، برای ادامه فعالیت امیدوار بشوند. از طرفی هنر و تجربه هم تبدیل به یک برند شود.»
شب نکوداشت خانه سینما
شب نکوداشت هفدهمین جشن خانه سینما به عنوان یکی از جشن‌های پنج‌گانه صنفی با تجلیل از سعید پورصمیمی، فرهاد ورهرام، احمدرضا درویش و علیرضا داودنژاد در تالار ایوان شمس برگزار شد.

←۱۹ شهریور
ویژه نمایش های روز ملی سینما
خبر نمایش های ویژه گروه هنر و تجربه برای روز ملی سینما در این روز منتشر شد. طبق این خبر، در روز ملی سینما مجموعه‌ای شامل قسمت‌هایی از چهار فیلم‌ پیشرو و آغازگر در تاریخ سینمای ایران در سینماهای گروه هنر و تجربه به نمایش درمی‌آید. پخش این فیلم‌ها همراه با سخنرانی‌هایی در ارتباط با تاریخ سینما است.این مجموعه شامل قسمت‌هایی از آثار ابراهیم خان عکاسباشی نخستین فیلم‌بردار ایرانی، «حاجی آقا آکتور سینما» ساخته آوانس اوگانیانس تنها بازمانده فیلم‌های صامت ایرانی، «دختر لر» اولین فیلم ناطق سینمای ایران به کارگردانی عبدالحسین سپنتا و اردشیرخان ایرانی و «هفت‌تیرهای چوبی» از تولیدات نوستالژیک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به کارگردانی شاپور قریب است و در  یک تک‌سانس در تهران، مشهد،اصفهان و اهواز به نمایش درمی‌آید.فیلم همشهری کین اثر جاودانه اورسون ولز نیز به مناسبت روز ملی سینما نمایش فوق العاده ای درپردیس کوروش دارد. این فیلم سال گذشته هم در گروه هنر و تجربه اکران شده بود.

یک سالگی هنر و تجربه    یک سالگی هنر و تجربه
«جشن یک‌سالگی هنروتجربه در روزملی سینما»

هنر و تجربه در رادیو گفت‌وگو
در آستانه روز ملی سینما، رادیو گقت‌وگو ویژه برنامه‌ای برای نقد و بررسی گروه هنر و تجربه پخش کرد. این برنامه به مناظره‌ای با شرکت حسین فرح‌بخش تهیه‌کننده سینما و رضا استادی منتقد و روزنامه‌نگار اختصاص داشت.

←۲۰شهریور
کیکی برای یک سالگی هنر و تجربه
در مراسم روز ملی سینما که به همت سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، کیک یک سالگی آغاز نمایش‌های گروه هنر و تجربه بریده شد. در این مراسم ابتدا فیلم کوتاهی از برخی فعالیت‌های این گروه به نمایش درآمد ،سپس حجت الله ایوبی (رییس سازمان سینمایی ) ایرج تقی‌پور، هوشنگ گلمکانی ،شهرام مکری ( از اعضا شورای سیاست‌گذاری هنر و تجربه) و امیرحسین علم‌الهدی (دبیراجرایی شورای سیاست‌گذاری ) به روی صحنه رفتند و با بریدن کیک ،یک سالگی هنر و تجربه را جشن گرفتند.
سفیر بلغارستان و تماشای فیلم های هنر و تجربه
کریستو پولنداکف سفیر کشور بلغارستان، برای تماشای دو فیلم «یحیی سکوت نکرد» و «ماهی و گربه» مهمان سینما فرهنگ بود و به تماشای این دو فیلم نشست.
خداحافظی با باشو
پایان اکران فیلم باشو، غریبه کوچک به کارگردانی بهرام بیضایی در این تاریخ صورت گرفت.در این روز هم چنین نمایش فیلم های «کپی برابر اصل» ساخته عباس کیارستمی، «پنج تا پنج» به کارگردانی تارا اوتادی و «موجود» جان کارپنتر به پایان رسید.

←۲۱شهریور
۴ جایزه برای هنر و تجربه در جشن سینمای ایران
در مراسم اهدای جوایزهفدهمین جشن سینمای ایران، جایزه بهترین موسیقی  برای کریستف رضاعی، بهترین صدابردار برای پرویز آبنار و بهترین پوستر برای بابک یادگاریان جوایز «ماهی و گربه» بود. پانته‌آ پناهی‌ها برای گس برنده جایزه بهترین نقش مکمل زن شد.
آغاز نهمین دوره نمایش فیلم های هنر و تجربه
فیلم «روغن مار» به کارگردانی علیرضا داوودنژاد همزمان با روز ملی سینما در هنر و تجربه اکران شد.روغن مار آغازگر شروع نهمین دوره نمایش فیلم‌های هنر و تجربه است. در این دوره فیلم «دیده بان» (ابراهیم حاتمی کیا- از ۳۰ شهریور)،مستندهای «ملف گند »و «مدار صفردرجه»(محمود رحمانی_ از ۲۶ شهریور)، فیلم‌ «خاکستر و برف»(روح الله سهرابی- از ۲۸ شهریور)،«داره صبح می شه»(یلدا جبلی-ازپنجم مهر)،«۴۰۰ ضربه»(فرانسوا تروفو-از هفتم مهر)و «بازم سیب داری»(بایرام فضلی- از ۱۴ مهر) به نمایش درآمده ومی‌آ‌یند.

←۲۵ شهریور
ویژه برنامه‌ هنر و تجربه برای هفته دفاع مقدس
گروه سینمایی هنر و تجربه همزمان با هفته دفاع مقدس، فیلم‌هایی از ابراهیم حاتمی‌کیا، احمدرضا درویش، رسول ملاقلی‌پور، خسرو سینایی و… را از دوشنبه ۳۰شهریور تا روز یکشنبه ۵ مهرماه به نمایش می‌گذارد.دراین برنامه که در محل خانه هنرمندان و با مشارکت سینماتک خانه هنرمندان برگزار شد، ضمن نمایش فیلم‌ها، جلسه نقد و بررسی هم با حضور منتقدان و عوامل فیلم‌ها برپاشد. فیلم‌های «دیده‌بان» (ابراهیم حاتمی‌کیا- ۳۰ شهریور)، «آخرین روزهای زمستان» (محمدحسین مهدویان-۳۱ شهریور)، «کیمیا» (احمدرضا درویش اول مهر)، مجموعه فیلم‌های کوتاه دفاع مقدس( دوم مهر)، «سفر به چزابه» (رسول ملاقلی‌پور-سوم مهر) به نمایش درآمدند. قرار بود جلسه نمایش و نقد و بررسی فیلم‌های «درکوچه های عشق»(خسرو سینایی) و «مدار صفردرجه» و «ملف گند» ( محمود رحمانی) نیز چهارم و پنجم مهرماه برگزار شود که این نشست ها در پی وقوع فاجعه منا و اعلام عزای عمومی لغو و به تاریخ دیگری موکول شد.
حضور پریدن از ارتفاع کم در جشنواره یاس
پریدن از ارتفاع کم به کارگردانی حامد رجبی به سومین جشنواره بین‌المللی فیلم ویدیوئی یاس راه یافت.

←۲۶ شهریور
نمایش دوره جدید فیلم های کوتاه
پنج فیلم کوتاه روز از ۲۶شهریور در گروه سینمایی هنر وتجربه به نمایش درآمد.فیلم‌های «بعد از کلاس» به کارگردانی فرشته پرنیان، «نیمه شب» به کارگردانی حسین نمازی، «از فردا می ترسم» به کارگردانی محمد کاظم محمودی، «باد هر وقت که بخواهد می‌وزد» به کارگردانی مریم اسمی‌خانی و «سوگواری» به کارگردانی پوریا کاکاوند آثاری هستند که در در دوره جدید اکران فیلم‌های گروه هنر و تجربه در قالب فیلم های کوتاه روز نمایش داده شدند.

←۳۰ شهریور
اکران دیده‌بان
اکران فیلم «دیده‌بان» دومین ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا از ۳۰ شهریور در سینماهای گروه هنر وتجربه آغاز شد. پس از اکران فیلم‌های خاطره‌انگیزی نظیر «یک اتفاق ساده»،«ساز دهنی»،«گاو » و «باشو غریبه کوچک» فیلم دیده‌بان در بخش آثار کلاسیک سینمای ایران گروه هنر وتجربه به نمایش درآمد.

←۳۱ شهریور
ماهی و گربه در میان فیلم های اسکاری
نخستین گزارش هیات معرفی فیلم ایرانی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی منتشر شد. طبق این گزارش ده فیلم از میان ۵۸ فیلم پیشنهادی برای گزینش نهایی انتخاب شده‌اند. نام ماهی و گربه به کارگردانی شهرام مکری در میان  فیلم های این فهرست دیده می شود. البته در انتخاب نهایی، فیلم «محمد رسول‌الله» از سوی ایران به آکادمی اسکار معرفی شد.

←۲ مهر
نمایش شش فیلم کوتاه با موضوع دفاع مقدس
به مناسبت هفته دفاع مقدس، اکران ۶ فیلم کوتاه با موضوع دفاع مقدس در گروه هنر و تجربه آغاز می‌شود.فیلم‌های «ساعت ۶» ساخته رقیه توکلی، «حنانه» ساخته داریوش غذبانی، «تمام زمستان‌هایی که ندیده‌ام» ساخته  امید خوش‌نظر، «رنگان ۹۹» ساخته تی‌یام یابنده، «من آبادان رفتم جنگ» ساخته کریم لک‌زاده و «شال» ساخته امین شروانی فیلم‌هایی هستند که دوم مهردر این گروه به نمایش درآمدند.

←۹ مهر
رونمایی دی وی دی شش قرن و شش سال
طی مراسمی در موزه سینما دی وی دی مستند «شش قرن وشش سال» به کارگردانی مجتبی میر تهماسب برای ارائه در شبکه نمایش خانگی رونمایی شد.این مستند با همکاری مرکز موسیقی بتهوون و موسسه آوای خورشید به شبکه نمایش خانگی عرضه شد.