هنر و تجربه: شانتال آکرمن فیلم‌ساز بلژیکی که به خاطر ساخت فیلم‌هایی تجربی شهرت داشت در ۶۵ سالگی درگذشت.

شانتال آکرمن در گسترش فیلم‌سازی  سینمای آوانگارد نقش عمده‌ای داشت. این فیلم‌ساز  بلژیکی در ۲۴ سالگی با ساخت فیلم «ژان دیلمن شماره ۲۳ که دو کومورس، ۱۰۸۰ بروکسل» که به اختصار «ژان دیلمن» نامیده می‌شود در ۲۴ سالگی در محافل هنری اروپا شهرت پیدا کرد و در طول دوره کاری خود فضاهای بسیار متفاوتی را تجربه کرد. آخرین فیلم او با نام «حماقت آلمایر» در سال ۲۰۱۱ ساخته شد و با فضای سینمای آوانگارد او فاصله داشت.

آکرمن که در خانواده‌ای روسی‌الاصل و یهودی در بروکسل زاده شده بود در جوانی به نیویورک رفت و براثر آشنایی با سینمای زیرزمینی و تجربی این شهر و تاثیرپذیری از فیلم‌سازانی مثل اندی وارهول، یوناس مکاس و مایکل اسنو فیلم‌هایی مثل «نامه‌هایی از خانه»، «از شرق»، «هتل مونتری»، «من، تو، او»، «به درازای شب» و «داستان‌های آمریکایی، غذا و فلسفه» را ساخت. در سال‌های اخیر آکرمن بیشتر به سمت دنیای ویدئوآرت و مدیوم‌های تصویری رفته بود.

آکرمن در نظرخواهی سال ۲۰۱۲ نشریه سایت اند ساوند از منتقدان سینمایی، تنها نام دو فیلمساز زن در لیست ۱۰۰ فیلم برتر منتقدان قرار گرفت. بیشتر فیلم‌های آکرمن به نوعی اتوبیوگرافی او محسوب می‌شوند و مکان‌های زندگی او مثل خیابان‌های خلوت بروکسل و شلوغی منهتن و شخصیت‌های زندگی‌اش مثل مادر او در فیلم‌ها نقش عمده‌ای داشتند.

علت مرگ شانتال آکرمن هنوز مشخص نیست اما گزارش‌هایی درباره خودکشی او وجود دارد که هنوز تایید یا تکذیب نشده است.

برچسب‌ها: