هنر و تجربه: دو فیلم مستند «مُلفِ گَند» و «مدار صفر درجه» هردو ساخته محمود رحمانی در مشهد مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرند.

در مراسم نقد و بررسی این فیلم در پردیس سینمایی هویزه مشهد، روز شنبه ۱۸ مهر ابتدا از ساعت ۱۷ فیلم به نمایش درمی‌آید و سپس از ساعت ۱۸٫۳۰ جلسه نقد و بررسی با حضور محمود رحمانی کارگردان هردو فیلم و رضا درستکار منتقد میهمان برگزار می‌شود.

دو مستند «ملف گند» و «مدار صفر درجه» از ۲۶ شهریور در گروه سینمایی هنر و تحربه اکران شده‌اند. در «ملف گند» محمد مردی یا چهل و اندی سال سن روبروی دوربین می‌نشیند و خاطرات هفت سالگی‌اش از شروع جنگ را به گونه‌ای عجیب روایت می‌کند. محمد باور دارد که برخی از اتفاقات جنگ به خاطر ملف‌های گندی بوده که او در بچگی زده است و در پایان رو به دوربین و کارگردان می‌گوید: «اگه یه بار دیگه جنگ بشه همش تقصیر توئه و به خاطر ملف‌های گندیه که توی فیلم تو زدم.» ملف گند در لهجه شوشتری به معنی نفوس بد است.

در «مدار صفر درجه» مادر و دختری در خانواده‌ای عرب‌تبار و مرزنشین در جریان حمله عراقی‌ها کشته می‌شوند. ساکنین دهکده بر این باورند که شوهر به خاطر حفاظت از ناموسش زن و دخترش را قبل از رسیدن عراقی‌ها خودش کشته است. حالا نزدیک سی سال از آن واقعه گذشته و همزمان با حملات آمریکا به عراق، پیرمرد که با تنها فرزند بیمارش زندگی می‌کند از این حمله‌ها به شدت به هم ریخته است و از روستا می‌گریزد.

برچسب‌ها: