هنر و تجربه: دبیر شب انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی تاکید کرد که آرای این انجمن تابع جشنواره فیلم فجر نیست.

در میان نامزدهای شب جشن منتقدان نام فیلم‌هایی مثل «استراحت مطلق» و «نهنگ عنبر» نیز به چشم می‌خورد. فیلم‌هایی که در جشنواره فجر سال گذشته حضور نداشتند. کیوان کثیریان رئیس انجمن منتقدان و نویسندگان سینما و دبیر نهمین شب این انجمن در این باره می‌گوید: «امسال برخلاف دوره‌های پیش، فیلم‌هایی را که به جشنواره فیلم فجر راه نیافتند اما اکران شد‌ه‌اند، در داوری لحاظ کرده‌ایم. زیرا اگر هیات انتخاب جشنواره فجر ملاک ما باشد‌، عملا تابعی از آن جشنواره شده‌ایم و بعضی فیلم‌ها که به دلایل نامعلوم در جشنواره نبودند و بعدا اکران شدند‌، حقشان ضایع می‌شود. ضمن این‌که انتخاب‌های جشنواره فجر گاه مصلحت‌اندیشانه است و فنی نیست.»

در نشست خبری این مراسم که صبح روز شنبه ۱۸ مهرماه در خانه سینما برگزار می‌شد، کیوان کثیریان به تعویق افتادن این مراسم را به دلیل ترافیک جشن‌هایی سینمایی در شهریورماه دانست و گفت: «به دلیل ترافیک برنامه‌های سینمایی در چند ماه گذشته، بهتر دیدیم تاریخ برگزاری برنامه را کمی به عقب بیندازیم تا برنامه ما با دیگر برنامه‌ها تداخل نداشته باشد. البته قصد داشتیم حتما برنامه را مهر ماه و قبل از محرم برگزار کنیم اما به دلیل مشکل سالن‌، برگزاری برنامه چند روز به تاخیر افتاد و به همین دلیل همزمان با ماه محرم است و ما هم به احترام این ماه، به جای عنوان «جشن منتقدان» از عنوان «شب منتقدان» استفاده می‌کنیم.»

دبیر مراسم شب منتقدان درباره حامیان مالی این مراسم خاطرنشان کرد: «انجمن‌های صنفی درآمدی ندارند، باید برای برگزاری چنین برنامه‌هایی سرمایه جذب کنیم و خیلی هم دوست داشتیم اسپانسر خصوصی بگیریم اما متاسفانه آنهایی که خیلی پول دارند،گاهی اسمشان خوب نیست. نمی‌خواهیم به هر قیمتی پول وارد برنامه و انجمن ما شود و حتی اگر شده برنامه را با هزینه کم برگزار کنیم . در دوره‌های گذشته (دولت دهم) یک اسپانسر مالی پیشنهاد همکاری در برگزاری جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی را داد و قصد داشت پول زیادی برای برگزاری این جشن دهد اما شرطش این بود که رئیس‌جمهور را به جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران بیاورد ، پیشنهاد این اسپانسر مالی را رد کردیم، چرا که به هیچ عنوان قصد سیاسی کردن جشن را نداریم.»

مراسم شب منتقدان ۱۰ آبان ماه برگزار می‌شود. کثیریان درباره معیارهای انتخاب و داوری فیلم‌ها افزود: «چهار سال است که رای گیری به صورت آکادمی انجام می‌شود اعضای انجمن آرای خود را ارائه می‌دهند و معمولا حدود ۱۰۰ رای جمع آوری می‌شود که تلاش می‌کنیم همه سلیقه‌ها را در بر بگیرد. جمع بندی آرا هم کاملا به شکل ریاضی و با امتیاز است و هیچ دخل و تصرفی در آن نمی‌کنیم، زیرا یکی از دلایل اعتبار این جشن سلامت آرا آن است.»

کثیریان با ارائه توضیحاتی درباره شیوه اعلام کاندیداهای بخش دستاوردهای فنی خاطر نشان کرد: «سال گذشته بخش‌های گریم ، صدا و طراحی صحنه را جداگانه داوری کردیم اما چون امسال تعداد کاندیداهای هر یک از آنها کم بود،‌ همه اینها را در بخش دستاوردهای فنی‌، گذاشتیم.»

رییس انجمن منتقدان سینمایی سپس درباره برگزاری بزرگداشت در این دوره از شب منتقدان گفت: «از سه نفر تجلیل می‌کنیم؛ یک فیلمساز، یک تهیه کننده‌ و یک منتقد قدیمی که همزمان با برنامه اسامی‌شان را اعلام می‌کنیم.»

 

برچسب‌ها: