هنر و تجربه: فیلم «ممیرو» به کارگردانی هادی محقق و تهیه‌کنندگی مجید برزگر از ایران مشترکاً با فیلم «درخت گردو» از قزاقستان برنده جایزه بزرگ بخش «جریان‌های نو» جشنواره فیلم بوسان کره جنوبی شد.

«ممیرو» دومین فیلم سینمایی هادی محقق و «درخت گردو» به کارگردانی یرلان نورموخامبتوف از قزاقستان برنده جایزه اصلی این بخش از جشنواره بوسان کره جنوبی شدند که به فیلم‌سازانی تعلق می‌گیرد که با اولین یا دومین اثر بلند سینمایی خود در این جشنواره شرکت کرده‌اند. دو فیلم‌ساز ایرانی و قزاقستانی برگزیده، هریک برنده جایزه بزرگ ۳۰ هزار دلاری «جریان‌های نو» بوسان شدند.

ممیرو که جایزه فیپرشی فدراسیون بین‌المللی منتقدان برای بهترین فیلم تجربی را نیز در بوسان دریافت کرده، دومین فیلم هادی محقق پس از فیلم «او خوب سنگ می زند» است. ممیرو داستان تنهایی پیرمردی را پس از یک اتفاق ناگوار روایت می‌کند که او خود را مسبب آن می‌داند. این فیلم را سید رضا محقق و مجید برزگر تهیه کرده‌اند. این سومین فیلم مجید برزگر در مقام تهیه‌کننده است که پیش از این «پریدن از ارتفاع کم» را نیز تهیه کرده است. یداله شادمانی، میثم فرهومند، فاطمه بهادر، پریسا واصلی و مهیار آب روان هم از بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

سیلویا چانگ رییس گروه داوران جشنواره بوسان درمورد برگزیده شدن ممیرو می‌گوید: «ممیرو یک شاهکار بی‌نظیر در داستان سرایی بصری و احساسی است. این فیلم گرچه تا حدی با چگونه مردن ارتباط پیدا می‌کند اما بیشتر به چگونه زندگی کردن می‌پردازد و این که چگونه شان و منزلت خود را به عنوان یک انسان حفظ کنیم.»

بیستمین جشنواره بین‌المللی فیلم بوسان که بزرگ‌ترین جشنواره سینمایی در آسیا محسوب می‌شود، از ۱ تا ۱۰ اکتبر (۹ تا ۱۸ مهر) برگزار شد.

برچسب‌ها: