هنر و تجربه: کریستوفر نولان کارگردان فیلم های سینمایی «ممنتو»، «پرستیژ»، «بی خوابی»، «در میان ستارگان» و سه گانه «شوالیه تاریکی» با حضور در جشنواره فیلم لندن درباره اهمیت استفاده از فیلم و سینمای سنتی برای مقابله با تکنولوژی دیجیتال صحبت کرد و تاکید کرد اگر سینماهای زنجیره‌ای در نحوه نمایش فیلم‌هایشان تجدید نظر نکنند در آینده سینما مخاطبانش را از دست خواهد داد.

نولان در صحبت‌های در این جشنواره گفت: «تجربه فیلم دیدن در سینما باید هیجان‌انگیز و فوق‌العاده باشد وگرنه معلوم است که مردم در آینده دل‌شان نمی‌خواهد به سالن‌های سینما بیایند.من بارها با مدیران استودیوها صحبت کردهام و وقتی با شور و اشتیاق از سینمای سنتی دفاع می‌کنم آنها می‌گویند مگر سرآخر قصه‌گویی به همه چیز اولوین ندارد؟ من هم می‌گویم نه ندارد، وگرنه نمایشنامه‌های رادیویی درست می‌کردیم که خیلی هم ارزان‌تر تمام می‌شد.»

نولان به‌رغم فشاری که در دنیا برای دیجیتال شدن سینما وجود دارد اعتقاد دارد هنوز هم شمار قابل توجهی از کارگردان‌ها هستند که از همان شیوه‌های سنتی استفاده می‌کنند و یا قصد بازگشت به آن را دارند. از نظر این فیلم‌ساز، سینماها باید دارای پروژکتورهای نمایش‌دهنده ۷۰ میلیمتری باشند. او در ادامه صحبت‌هایش کوئنتین تارانتینو را تحسین کرد که ترتیبی داده تا ۱۰۰ سالن سینما به پروژکتورهای خاصی مجهز شوند تا مردم بتوانند فیلم بعدی او، «هشت نفرت‌انگیز»، را به همان شکلی که او در نظر داشته و با نگاتیو ۷۰ میلیمتری ببینند.  نولان اضافه می‌کند :«صنعت سینما در دوره‌های زمانی مختلف به پیشرفت‌های تکنولوژیکی دست یافته که گاهی‌اوقات با آن‌چه که باید ارزش اصلی باشد اشتباه گرفته شده. مثلاً در سال‌های دهه ۱۹۸۰ مد شده بود فیلم‌های سیاه و سفید را رنگی می‌کردند. این روزها صاحبان سالن‌های سینما یا پخش‌کنندگان، این حرف که پخش فیلم‌های سنتی گران‌تر تمام می‌شود، را مدام تکرار می‌کنند و همه هم با آن کنار می‌آیند.»

گفتنی است چندی پیش خبر اکران فیلم بعدی نولان در سال ۲۰۱۷ اعلام شد؛ فیلمی که کار تولید آن در سکوت کامل خبری آغاز شده است.