هنر و تجربه:فرود عوض پور کارگردان فیلم های کوتاه و مستند یادداشتی درباره فیلم «خاکستر و برف» نوشته که در خبرگزاری مهر منتشر شده است. متن کامل این یادداشت را می‌خوانید. 

«چند شب پیش فیلم سینمایی خاکستر و برف ساخته روح الله سهرابی را دیدم و فکر نمی کردم بعد از چند روز، تصاویر فیلم دوباره سراغم آید و ذهنم را درگیر کنند.
خاکستر و برف فیلم‌نامه ای دارد که نتیجه آن فیلمی نجیب و شریف است که باید دید. فیلمی که با جسارت و بی پرده زنگ خطر را به صدا در آورده و توجه مخاطب را به نسلی فراموش شده معطوف می کند؛ نسلی که انگار بعد از دوران دفاع مقدس کوچ کرده‌اند.به عنوان مثال دقت شود به محل زندگی احسان و دخترش که نمی‌تواند فارسی صحبت کند. هوشمندی انتخاب این نوع جغرافیا توسط سهرابی و بهره‌گیری خلاقانه او از این نوع جغرافیا یکی از موارد شایان تقدیر خاکستر و برف است. سهرابی با نوع نگاه بومی با این جغرافیا مواجه شده است، از نگاه توریستی و ستایش ناتورالیستی کارت پستالی صرف طبیعت فاصله گرفته و این جغرافیا نیز به نوعی در درون متن فیلم حل شده است.
در فرهنگ ما ایرانی‌ها گفته می شود که پسر ادامه دهنده نسل پدر است پس انتخاب دختر برای کاراکتر احسان، که کسی به فکر ادامه راه آنها نیست هوشمندانه زنگ را به صدا در آورده و گوش شنوا می خواهد و چشم تیزبین. لذا در این خصوص انتخاب آگاهانه کارگردان بسیار جذاب و تاثیرگذار است.
سهرابی قضاوت نمی‌کند اما مخاطب را در کرسی قضاوت می‌نشاند، اما با هوشمندی با گره گشایی‌های رویدادها این کرسی را از مخاطب می‌گیرد و به او گوش زد می‌کند کمی بایستد چراکه او می خواهد قصه بگوید.
قاب بندی‌های فیلم کاملا هوشمندانه است. کارگردان به لحاظ دکوپاژ تلاش کرده تا فاصله مخاطب و اثر را تا حد امکان کاهش دهد و سهرابی هوشندانه از نگاه ناتورالیستی و کارت پستالی صرف فاصله گرفته و بهره و استفاده صرف از طبیعت را به کارکرد خلاقانه جغرافیایی تغییر داده است. نگاه توریستی از عواملی است که مخاطب را از فضای اصلی فیلم دور می‌کند اما سهرابی به نوعی تمامی اجزای فیلم را در اختیار نظام فرمال فیلم قرار داده و این امر باعث شده که با یک نظام ارگانیک تکمیل گر مواجه باشیم که تمامی تلاشش بر روایت صحیح قصه است.
قرار گیری در نقاط طلایی و درک صحیح از هندسه قاب و گرافیک پلان کارگردان این اثر متفاوت سینمایى را همراهی کرده تا در طول روایت بازی‌های گرافیکی پر طمطراق خود را به رخ نکشند و آرام و بی صدا در طول فیلم پیش روند.
بررسی ریتم و ضرباهگ فیلم ما را با عنصری مطلوب مواجه می‌کند که آن ریتم درونی پلان های فیلم است.
به تعبیری فیلم هم به لحاظ کارگردانی (ریتم درونی) و هم تدوین (ضرباهنگ پلان‌ها) توانسته کنش‌های احساسی مخاطب را به خوبی هدایت کند. حرکت بازیگرها درون قاب کاملا هدایت شده‌است و آنها به طور مشخص از نقطه‌ای به سمت نقطه‌ای دیگر در حال حرکتند اما این حرکت‌ها تبدیل به میزانسنی تئاتری و خشک نمی‌شود، چرا که این حرکت‌ها و بازی‌های فرمال درون قصه کاملا حل شده اند.
قصه جنگ و دفاع مقدس آنچنان در باور مخاطب گنجانده شده‌است که نیازی به درک یا موازی سازی این امر با خود قصه نداریم. این ارزش ها درون فیلم گنجانده نشده اند، بلکه ماحصل دریافت مخاطب از قصه است که سهرابی آن را در درون جامعه جستجو می‌کند. آرمان‌ها برایند قصه هستند و نه وصله‌ای برای ژست‌های عقیدتی.
اما یکی دیگر از پدیده‌هایی که برای نگارنده بسیار جذاب بوده این است که فیلم‌ساز آرمان‌هایش را نه تنها به‌طور مستقیم عرضه نمی‌کند بلکه آن‌ها را در رویارویی با پدیده‌هایی قرار می‌دهد که به نوعی آن را نقد می‌کنند. خاکستر و برف به نوعی قصه رویارویی‌ها است. رویارویی کاراکترها با یکدیگر، با قصه و در نگاه کلی‌تر رویارویی مخاطب با فیلم است.
قصه به نوعی شاهنشاه اصلی فیلم است و میزان تاثیرگذاری آن بر تمامی عنصرها تا حدی زیادی است که سهرابی ترسی از قرار دادن یک پلان کاملا کلاسیک (مقصود پلانی است که بازیگر رو به دریا در نمایی فلو قرار دارد) ندارد چرا که قصه و اقتضائات آن این را می‌طلبد.
خاکستر و برف نوید کارگردانی جوان و خوش فکر و صاحب اندیشه را می‌دهد. سهرابی با اولین تجربه کارگردانی انتظارات را نسبت به خودش بالا برده چنان‌که به نظرمى رسد او با خاکستر و برف یک شبه راهی چند ساله را رفته است.
انتخاب خوب بازیگران و مهم‌تر از آن لوکیشن که در فضایی باورپذیر انجام شده از نقاط قوت فیلم به شمار می‌آید. بازی‌های خوب بازیگران که با هدایت کارگردان در هدایت بازیگران بسیار موفق بوده و شاهد بازی خوب خانم حجار، آقای ادیب و دیرباز هستیم. البته باید دقت شود که قربان نجفی متفاوت و ماندگاری را به رخ می‌کشد در فیلمی که باید دید و جدی گرفت.
خاکستر و برف نه پر زرق و برق و نه پرستاره است. نه کم می گوید نه زیاد. همان اندازه که لازم است حرف می زند. مخاطب را جذب می‌کند و بعد از نمایش تصاویر زیبا و تاثیرگزار در ذهن شما جولان می‌دهند.
یک بار احسان می‌شویم و یک بار ابراهیم. حق با کیست؟ اصلا کدام حق؟ واقعیت چیست؟
فیلم داستان ساده‌ای دارد، ولی رابطه پر فراز و نشیب آدم‌ها به نگاه جستجوگر مخاطب گره می‌خورد. و همین مساله کافیست تا در پایان شاهد ارتباط عمیق بین آن دو باشیم.
هوشمندی سهرابی در اشاره به رابطه ریحانه و احسان و گذشتن زیرکانه از این عشق و همچنین نیفتادن در دام مثلث عشقی، بسیار جسورانه و هوشمندانه است. به تعبیری فیلم‌ساز با درایت آن اصل را که می‌گوید «هرچه را می خواهی نمایش دهی پنهانش کن» را در طول فیلم به کار بسته است.
خاکستر و برف قصه‌گو است و این یک اصل اساسی در سینماست که متاسفانه امروز کمرنگ شده‌است. خاکستر و برف مانند قصه های کودکی و با همان ساختار شبه مینی‌مال برایمان قصه می‌گوید و می‌توان گفت اگر در پی این هستید که در سالن های سینما برای لحظاتی قصه بشنوید و تمامی شعارزدگی‌ها و بازی‌های شبه روشنفکری را فراموش کنید، پیشنهاد می‌کنم، خاکستر و برف را ببینید.»