هنر و تجربه: در پنجمین قسمت از برنامه «گنجینه» شبکه مستند سیما، «جام حسنلو» از محمدرضا اصلانی به تلویزیون می‌آید. «ایران سرزمین ادیان» ساخته منوچهر طیاب دیگر مستندی است که برای این برنامه درنظرگرفته شده است.

در چارچوب برنامه گنجینه، شبکه مستند با همکاری با مرکز آرشیو سازمان صداوسیما، مستندهای برگزیده دهه های ۴۰، ۵۰ و ۶۰ از مستندسازان برتر ایران را برای پخش در این برنامه انتخاب می‌کند و مراحل مرمت این آثار در حال انجام است.

«جام حسنلو» ساخته محمدرضا اصلانی این هفته برای پخش در «گنجینه» در نظر گرفته شده است. اصلانی فعالیت حرفه‌ای خود در سینما را از سال ۱۳۴۶ و با ساخت فیلم مستند «جام حسنلو» آغاز کرد و سپس آثاری نظیر «بدبده»، «با اجازه»، «چنین کنند حکایت»، «تاری‌خانه»، «فهرج»، «مش اسماعیل»، «ابوریحان بیرونی»، «میراث شیشه»، چیغ و دل جهان را جلوی دوربین برد.
اصلانی به خصوص به این دلیل در سینمای مستند ایران شناخته شده است که در دهه چهل شاعرانگی را به سینمای مستند ایران افزود. گرچه اصلانی «جام حسنلو» را با هدف اصلاح نسخه قبلی و افزایش کیفیت آن با استفاده از لنزهای جدید و سیستم تصویربرداری ۴K در سال ۹۳ دوباره مقابل دوربین برد اما «گنجینه» همان نسخه سال ۱۳۴۶ را روی آنتن می فرستد تا حال و هوای آثاری با فیلم ۱۶ میلی متری را در «گنجینه» زنده نگه دارد.جام تمام طلای حسنلو که در اواخر دهه ۳۰ خورشیدی توسط یک گروه آمریکایی به سرپرستی دایسون باستان‌شناس پیدا شد، قصه‌ اسطوره‌ای شورش یک خدا علیه خدایان دیگر است.
«ایران سرزمین ادیان» ساخته منوچهر طیاب در ادامه این قسمت روی آنتن می‌رود. این فیلم محصول سال ۱۳۴۹ درباره مراسم، آداب و رسوم ادیان مختلف مردم ایران است که در این سرزمین کنار هم زندگی می کنند.طیاب در این فیلم شیوه‌هایی را آزموده که در آن زمان کمتر به کار گرفته می شد و با استفاده از ضرباهنگ موسیقی لوریس چکناواریان فیلمی جذاب و زیبا خلق کرده است.«گنجینه» هر هفته چهارشنبه ها ساعت ۲۱ با اجرای پریوش نظریه و به تهیه کنندگی زهرا کشاورزی در جدول پخش شبکه مستند سیما قرار دارد و قسمت پنجم آن چهارشنبه ۲۲ مهر پخش می‌شود.تکرار این قسمت پنجشنبه ۲۳ مهر ساعت ۱۵ و جمعه ۲۴ مهر ساعت ۹ صبح خواهد بود.