هنر و تجربه: مریل استریپ بازیگر رکورددار اسکار بازیگری به ریاست هیأت داوری شصت و ششمین دوره جشنواره فیلم برلین منصوب شد.

مریل استریپ تاکنون در سال ۲۰۱۲ خرس طلای افتخاری، دوربین طلایی در سال ۱۹۹۹ و مشترکاً همراه با جولین مور و نیکول کیدمن نیز در سال ۲۰۰۳ خرس نقره‌ای بهترین بازیگر را دریافت کرد. استریپ درباره این انتخاب می‌گوید: «بازگشت به جشنواره برلین تحت هر شرایطی دلپذیر است اما این بار حضور در هیأت ژوری لذت و همکاری نوع دیگری را در خود دارد. مسئولیت سخت و دلهره‌آوری است چون قبل از این رئیس هیچ‌جایی نبودم و و امیدوارم به پای داوران برجسته و متشخص سال‌های گذشته برسم. »

دیتر کاسلیک مدیر جشنواره برلین با انتشار بیانیه‌ای در مورد انتخاب استریپ اعلام کرد: «مریل استریپ یکی از خلاق‌ترین و چندوجهی‌ترین هنرمندان سینماست. ما برای ادای احترام به استعداد خارق‌العاده او، خرس طلای افتخاری سال ۲۰۱۲ را به عنوان دستاورد هنری یک عمر به او اهدا کردیم. بسیار خوشحالم که او با این تجربه هنری به برلین بازمی‌گردد و ریاست داوران بخش مسابقه بین‌المللی را بر عهده می‌گیرد.»

استریپ تاکنون نامزد ۱۹ جایزه اسکار شده و سه بار آن را برای فیلم‌های «انتخاب سوفی»، «کرامر علیه کرامر» و «بانوی آهنین»به دست آورده است. شصت‌و‌ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم برلین از  ۱۱ تا ۲۱ فوریه ۲۰۱۶ (۲۲ بهمن تا ۳ اسفند) در آلمان برگزار می‌شود.