هنروتجربه – سوگندنیازمند: «نیمه شب» به کارگردانی حسین نمازی یکی از پنج فیلم کوتاهی است که در اکران این دوره از فیلم‌ها، در گروه هنر و تجربه به نمایش درآمد. این کارگردان جوان فارغ‌التحصیل سینما و مدرس فیلم‌نامه نویسی و کارگردانی است. او که ساخت ۸ فیلم داستانی کوتاه و ۹ مستند را در کارنامه کاری خود دارد در فیلم «نیمه شب» به سراغ موضوع سوتفاهم رفته است. به همین بهانه با او گپی کوتاه زدیم که آن را در زیر می‌خوانید.

نمازی درباره ایده ساخت فیلمش و چگونگی رفتن به سراغ این قصه به خبرنگار هنر و تجربه توضیح داد:« سال گذشته درگیر ساخت یک فیلم سینمایی بودم که متاسفانه در مسیر مالی به مشکل خوردم و احساس کردم فقط با ساختن یک فیلم می‌توانم کمی آرام‌تر شوم. همان لحظه یک قصه به ذهنم آمد البته نه به این شکل که به اکران درآمده اما شالوده اصلی آن، همان است . به قدری درگیر شده بودم که فیلم‌نامه را در دو ساعت نوشتم اما حتی به ارائه و اکران آن در جایی فکر هم نکردم. در مرحله تولید حدودا دو روز انتخاب بازیگران و سه روز فیلم‌برداری به طول انجامید و در آخر، نتیجه کار چیزی شد که الان می‌بینید.من اگر می‌دانستم که این فیلم قرار است اکران شود و این اتفاقات برایش می‌افتد به طور قطع در کارگردانی‌اش دقت بیشتری می‌کردم و زوایای بیشتری از فیلم را نشان می‌دادم. »

کارگردان نیمه‌شب  فیلم خود را چندان تجربه‌گرا ندانست:« من نیمه شب را یک فیلم تجربه‌گرا نمی‌دانم زیرا فیلم تجربه‌گرا باید حرف تازه‌ای برای گفتن داشته باشد اما این فیلم یک قصه معمولی دارد. اکثر دوستانی که فیلم را دیده‌اند معتقدند آن یک فیلم بلند است که از لحاظ زمانی کمی فشرده‌تر شده و در قالب فیلم کوتاه به نمایش درآمده است. من بیشتر به سینمای قصه‌گو علاقه‌مندم و دوست دارم بار درام فیلم زیاد باشد، در این فیلم هم سعی‌ام بر این بوده ، خوشبختانه بازتاب‌های خوبی هم از مخاطبان گرفتم و بعد از پایان فیلم و در زمان پخش تیتراژ همه سالن مشغول به تشویق شدند. این اتفاق برایم بسیار خوشحال‌کننده بود، اما درباره فیلم و فیلم‌ساز تجربه‌گرا باید بگویم که این روزها جایشان در سینمای ایران خالی است و حداقل ما فیلم‌های تجربه‌گرا را در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ بیشتر می‌دیدیم. »

او در ادامه درباره تجربه فیلم‌سازی خود توضیح داد و اعلام کرد که مشغول ساخت یک اثر بلند سینمایی است:« من قبلا تجربه ساخت فیلم سینمایی را نداشته‌ام و بیشتر مستند کار می‌کردم اما حالا درگیر ساخت فیلم اولم هستم که در مرحله پیش تولید است و امیدوارم بتوانم آن را به جشنواره سی‌وچهارم برسانم، زیرا به نظر من فیلم‌های کارگردانان جوان و فیلم اولی فقط در جشنواره‌ای چون فجر فرصت دیده شدن دارند و سینمای ایران به جز این جشنواره رویداد سینمایی و یا جشنواره‌ای مهم‌تر ندارد و دغدغه من هم این است که هرچه زودتر فیلم تمام شود و به جشنواره برسد. »

نمازی درباره فضای کلی فیلمش گفت:« من نظرم این است که درام فیلم باید زیاد باشد و یک قصه را روایت کند تا مخاطب را به سالن بکشاند. در فیلم کوتاه هم چنین اتفاقی باید بی‌افتد، چون فیلم کوتاه یک مدیوم است، برخی از دوستان فکر می‌کنند باید یک قصه‌ای خاص و سنگین را روایت کنند در حالی که چنین نیست. در فیلم جدیدم هم به سراغ یک فیلم‌نامه قصه‌گو رفتم و چون به سینمای  اجتماعی علاقمندم قصه‌ سوتفاهم در بین زن و شوهر‌ها را روایت کردم، درست مانند «نیمه شب». زیرا این مسئله برایم دغدغه شده و می‌خواهم بگویم، اگر زوج‌ها با هم دیالوگ برقرار کنند و مکالمه داشته باشند، هیچ‌وقت اتفاقات وحشتناک برای زندگی مشترکشان نخواهد افتاد. «حرف‌های درگوشی» نیز روایت‌گر یک زن سربه‌زیر و اهل زندگی است که خودش را در معرض سوتفاهم‌ها قرار می‌دهد. من بسیار به این فیلم امیدوارم هرچند در طول مسیر ساختش اتفاق‌های زیادی برایش افتاد و پای ۹ تهیه‌کننده به فیلم باز شد اما مسرم که تمامش کنم و اگر این فیلم را به سرانجام نرسانم به طور قطع به سراغ ساخت فیلم تازه‌ای نخواهم رفت. »

او در آخر راجع به حضور گروه هنر و تجربه در سینمای ایران و لزوم آن افزود:« حضور این گروه برای فیلم‌های که مجال دیده شدن ندارند به طور قطع اتفاق مبارکی است. اگر بخواهیم به صورت حداکثری محاسبه کنیم در طول سال ۵۰ فیلم اکران می‌شوند و این در حالی است که ۱۰۰ پروانه ساخت صادر می‌شود. این یک حقیقت است که در سینما باید گروهی وجود داشته باشند و تهیه‌کننده آنقدر برای فیلم بجنگد تا بتواند فرصت اکران بگیرد در غیرصورت باید قید نمایش فیلم را زد و در این زمینه گروه هنر و تجربه کمک بزرگی به بسیاری از فیلم‌سازان کرده است. اکران فیلم‌های مستند مانند «آتلان»، «من می‌خوام شاه بشم»، «راننده و روباه» و… و هچنین فیلم‌های کوتاه در این گروه اتفاق خوبی است و مخاطب را به سالن‌ها کشاند اما به طور کلی در سینمای ایران به فیلم کوتاه اجحاف می‌شود. من یادم می‌آید در دوره قبل اکران فیلم‌های کوتاه در هنر و تجربه، جلسه رونمایی و نقد و بررسی برگزار شد که متاسفانه برای این دوره وجود نداشت و جایش هم خالی بود. اگر این امکان وجود داشته باشد که ما هم بتوانیم درباره فیلم‌هایمان حرف بزنیم عالی است، چون اگر حرکتی صورت می‌گیرد بهتر است حداکثر استفاده از آن بشود. »

«نیمه شب» روایت‌گر قصه زنی است که شبی در غیاب همسرش اتفاقی برایش می‌افتد و سبب سوتفاهم در زندگیش می‌شود. این فیلم از ۲۶ شهریور در گروه هنر و تجربه به نمایش درآمد.