هنر و تجربه: مارتین اسکورسیزی که لقب بزرگ‌ترین کارگردان زنده دنیا را یدک می‌کشد، در حضور هنرمندان شاخص جهانی از جمله عباس کیارستمی، جایزه افتخاری لومیر را در هفتمین دوره جشنواره‌ای به همین نام دریافت کرد.

این جشنواره توسط تیری فرمو، مدیر جشنواره کن و برتران تاورنیه فیلم‌ساز معروف در سال ۲۰۰۹ به راه افتاد.  یکی از بخش‌های چذاب این جشنواره اهدای جایزه افتخاری لومیر برای تقدیر از یک کارگردان سینمایی یا شخصیتی مهم در شهر لیون فرانسه است. دلیل انتخاب شهر لیون هم این است که برادران لومیر مخترعان سینماتوگراف اولین فیلم‌شان «کارگران کارخانه را ترک می‌کنند» را در سال ۱۹۸۵ در این شهر ساختند. در این جشنواره هم چنین هرساله مجموعه ای از کلاسیک‌های مطرح تاریخ سینما هم به نمایش در می‌آید.

مارتین اسکورسیزی

مارتین اسکورسیزی خالق آثاری چون «گاو خشمگین»، «راننده تاکسی»، «عصر بی‌گناهی» پس از دریافت جایزه‌اش در میان تشویق ایستاده حضار، در مورد دوران کاری بلندمدت خود و فیلم‌های خاطره‌انگیزش با حاضران سخن گفت و کلیپی از فیلم «رفقای خوب» او در سالگرد ۲۵ سالگی‌اش پخش شد.

از حاضرین در این مراسم می‌توان به دانته فرتی طراح صحنه غالب آثار اسکورسیزی،مکس فون سیدو، امیلی مورتیمر، ژان پیر ژونو، آلکساندر دسپلت آهنگساز برنده اسکار، میشل هازاناویسیوس کارگردان برنده اسکار برای فیلم «هنرمند» و برنیس بژو بازیگر مشهور فرانسوی، پیر لسکور رییس جدید جشنواره فیلم کن اشاره کرد. عباس کیارستمی کارگردان برجسته ایرانی از دیگر حاضران در این جشن بودند. کیارستمی همراه با اسکورسیزی به عنوان روسای بخش سینه فونداسیون کن به فیلم‌سازان جوان کمک می‌کنند تا اولین یا دومین فیلم بلند خود را بسازند. کیارستمی هم‌چنین یک فیلم کوتاه سه دقیقه‌ای ویژه نیز با عنوان «ممنون مارتی» برای تشکر از اسکورسیزی ساخته بود که در این مراسم به نمایش درآمد.

از دریافت‌کنندگان قبلی این جایزه می‌توان به پدرو آلمادوار، کوئنتین تارانتینو، کلینت ایستوود، ژرار دوپاردیو، کن لوچ و میلوش فورمن اشاره کرد.جشنواره لومیر از ۱۲ تا ۱۸ اکتبر (۲۰ تا ۲۶ مهر) در شهر لیون فرانسه برگزار می‌شود.